ייצוגית בסך 83 מיליון ש' נגד רש"ת: אינה מפעילה מערכת עזר לשמיעה

התובעים, באמצעות עורכי הדין ערן פלסר ושלומי אבני, דורשים שרשות שדות התעופה תפעיל מערכת עזר לשמיעה באופן רציף ■ רש"ת: הטרמינל מצויד במיטב אמצעי העזר לכבדי שמיעה ומאובזר באופן מלא

זוהר בלומנקרנץ

תביעה ייצוגית נגד ארקיע, ישראייר, אל על, ורשות שדות התעופה (רש"ת), בסך כ-83.5 מיליון שקל, הוגשה לאחרונה לבית המשפט המחוזי מרכז בגין פגיעה מתמשכת ב-167 אלף בעלי מוגבלות שמיעה חמורה. הטענה היא כי החברות אינן מפעילות בטרמינלים שלהן (נתב"ג, אילת, חיפה) מערכת עזר לשמיעה המאפשרת ללקויי שמיעה (עם מכשירי שמיעה או שתל-שבלול) לשמוע במקומות רועשים, או כשנציג השירות מאחורי מחיצה.

לטענת התובעים, באמצעות עורכי הדין ערן פלסר ושלומי אבני, חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ותקנות, הנגישות בתחבורה ציבורית מחייבת את הנתבעות להפעיל מערכת עזר לשמיעה בעמדה אחת לפחות מכל סוג של שירות (קופה, מודיעין, או שירות תחבורה אחר). חובה זו חלה לאלתר בכל טרמינל ששופץ אחרי 2003 - השנה שבה התקנות התפרסמו - כמו למשל נתב"ג 2000 וכלל הטרמינלים משנת 2009.

טרמינל 3, נתב"גצילום: אייל טואג

התובעים דורשים להפעיל את מערכת העזר באופן רציף, כדי שלקויי השמיעה יוכלו לשמוע באופן עצמאי ומכובד, בלי "לבקש טובה" מנציגי השירות המתחלפים להפעיל אותה - כפי שנפסק בעבר לגבי מערכת כריזה לעוורים. ואולם בפועל, בטרמינלים אין מערכת עזר לשמיעה, או שהיא אינה עובדת גם לאחר שמבקשים להפעיל אותה, ונציגי השירות מדברים "מעל ראשם" עם המלווים השומעים, או בתנועות ידיים, הבעות פנים ופתקים.

לטענת התובעים, מציאות זאת פוגעת בזכות לשוויון ונגישות, וגורמת תחושות של אפליה, עלבון והשפלה.

"במקומות רבים, התאמות הנגישות אינן מבוצעות כדין"

לדברי אבני, שבעצמו משתמש במכשירי שמיעה, "בהתאם לחוק ופסיקת בית המשפט העליון, הגשמת עקרון השוויון כרוכה בביצוע התאמות נגישות לבעלי מוגבלויות. המאבק לקבוע בחקיקה ובתקנות כיצד להנגיש מקומות ושירותים נמשך שנים ארוכות, ומקומם לגלות שבמקומות רבים התאמות הנגישות אינן מבוצעות כדין".

ברש"ת דחו את הטענות והסבירו כי הטרמינל מצויד במיטב אמצעי העזר לכבדי שמיעה, ומאובזר באופן מלא. מבדיקה שהתקיימה לאחרונה נמצא כי רק במקום אחד - בדלפק בקורת גבולות - לא היה אמצעי והוא יותקן במהירות.

התביעה מוגשת לאחר שבספטמבר האחרון הגישו לקויי שמיעה אחרים תביעות ייצוגיות דומות (באמצעות פלסר ואבני). הראשונה נגד רכבת ישראל והשנייה נגד חברות האוטובוסים אגד, דן ונתיב אקספרס. בתביעות נטען שבתחנות רבות אין מערכת עזר לשמיעה, או שנציגי השירות לא מפעילים אותה גם אחרי בקשה מפורשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker