הקלות הבלתי נסבלת שבה אפשר לעקוף את המעבר הביומטרי בנתב"ג

כל מה שהיה צריך הוא רק להדפיס אישור מעבר זהה לאישור שמנפיקה המערכת - ולמסור אותו לאנשי ביקורת הגבולות מבלי שייבדק כלל באמצעות המערכת הביומטרית

יסמין גואטה
יסמין גואטה

כמה קל לעקוף את מערכת אישורי המעבר הביומטריים בנתב"ג? מתברר כי עד לא מזמן היתה דרך פשוטה וקלה לכל אדם שיש נגדו צו עיכוב יציאה מישראל להערים על המערכת המתוחכמת. כל מה שהוא היה צריך לעשות זה רק להדפיס אישור מעבר זהה לאישור שמנפיקה המערכת - ולמסור אותו לאנשי ביקורת הגבולות מבלי שייבדק כלל באמצעות המערכת הביומטרית.

השופט עמי קובו מבית משפט השלום ברמלה, דן בכתב אישום שהוגש נגד אדם שזייף אישור מעבר כזה, וניצל את ההזדמנות למתוח ביקורת נוקבת על הרשויות. "תיק זה ממחיש את הקלות הבלתי נסבלת של עקיפת מערכת אישורי המעבר הביומטריים בנתב"ג", הדגיש השופט. לדבריו, "לא מדובר במקרה בודד, אלא בתופעה שמן הראוי שהרשויות המופקדות על נושא הזיהוי הביומטרי, ובכלל זה רשות שדות התעופה, משרד הפנים ומשטרת ישראל, יתנו עליה את הדעת". אולם, ברשות שדות התעופה מדגישים כי מאז המקרה שונו הנהלים וכיום לא ניתן לעקוף את המערכת.

השופט קובו ציין כי תכליתו של חוק הכללת אמצעי ונתוני זיהוי ביומטריים במסמכים ובמאגרי מידע, הוא לקבוע הסדרים שיאפשרו זיהוי ואימות זהות של תושבי ישראל. זאת, באמצעות הכללת אמצעים אלה בתעודות זהות ובמסמכי נסיעה, ובאופן שימנע זיוף ושימוש בזהות אחרת.

ביקורת דרכונים בנתב"ג
ביקורת דרכונים בנתב"גצילום: דן קינן

"דברי ההסבר להצעת החוק מראים כי הוא נועד להתמודד עם הבעיות החמורות שמולן ניצבת מדינת ישראל בשנים האחרונות בתחום מסמכי הזיהוי המונפקים בידי משרד הפנים, לרבות זיוף תעודות זהות, דרכונים ותעודות מעבר. המחוקק נתן דעתו לקלות אשר היתה בזיוף מסמכי זיהוי אשר מונפקים בידי המדינה, והחוק נועד להקשות על זיוף התיעוד האמור", קבע השופט. ואולם, לדבריו, "מקרה זה ממחיש כיצד ניתן בקלות לעקוף את המערכת המתוחכמת שיצרה המדינה באמצעות הדפסה של אישור, שנחזה להיות האישור שמנפיקה המערכת בנמל התעופה, והצגתו בביקורת הגבולות".

כתב האישום בו דן השופט קובו הוגש נגד תושב נצרת עלית בן 29, שעובד כמדריך ריקודים ומזה כשנתיים הינו עצמאי בתחום ואף ייצג את ישראל בתחרויות ריקודים ברחבי העולם. ב–2010 הקים אביו עסק עצמאי והציע לו להיות שותף. לאחר כשנה העסק כשל והם נקלעו לחובות. כתוצאה מכך, הוא הכריז על פשיטת רגל והוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. לדבריו, הוא הוזמן להשתתף בפסטיבל ריקודים בקפריסין, ומאחר שרצה מאוד להשתתף בתחרות הדפיס מראש אישור כניסה ויציאה מהארץ. רק עם חזרתו ארצה נתפס על ידי הרשויות והודה. בהתאם להודאתו, הורשע הנאשם בזיוף מסמך ושימוש בו, וכן בהפרת חובה חוקית.

השופט קבע כי באיזון בין השיקולים השונים, יש לגזור על הנאשם עונש מאסר לריצוי בעבודות שירות ברף נמוך יחסית, לצד מאסר על תנאי וקנס מתון. השופט גזר על הנאשם חודשיים של עבודות שירות, 4 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 1,000 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker