5 חודשי עבודות שירות לראש מינהל מקרקעי ישראל לשעבר שהשמיט הכנסות מעסקות נדל"ן

ביהמ"ש: "הציפייה הסבירה ממנו היא למילוי דקדקני של הוראות החוק, תוך נקיטת אמצעים שיבטיחו שלא יקרו שגיאות וטעויות בשל היסח הדעת או מכל טעם אחר"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

אבי דרכסלר, לשעבר ראש מינהל מקרקעי ישראל, ירצה חמישה חודשי עבודות שירות, כך עולה מהסדר טיעון שאושר היום על ידי בית המשפט השלום בתל אביב. דרכסלר, כיום עו"ד ואיש עסקים בתחום הנדל"ן, הודה והורשע בשתי עבירות של השמטת הכנסה משתי עסקות נדל"ן שבהן היה מעורב. בנוסף, נגזר עליו מאסר על תנאי וקנס של 80 אלף שקל. דרכסלר הביע צער עמוק על המעשים שנעשו לדבריו בשוגג והוגדרו על ידו כ"מעידות טיפשיות", הוא גם הגיש לבית המשפט מכתב מדן מרידור המדבר בשבחו.

השופטת לימור מרגולין-יחידי שכתבה את גזר הדין הדגישה כי יש משמעות רבה גם למהות של הנאשם, במקרה הזה "עו"ד ותיק ומנוסה, שעמד בעבר בראש ממ"י". לדבריה, "הציפייה הסבירה ממנו היא להקפדה על קלה כחמורה ועל מילוי דקדקני של הוראות החוק, תוך נקיטת אמצעים שיבטיחו שלא יקרו שגיאות וטעויות בשל היסח הדעת או מכל טעם אחר."

כתב האישום שהוגש נגד דרכסלר לפני כחצי שנה כלל שני אישומים: הראשון מתייחס לדיווח של שנת המס 2007. דרכסלר הורשע בכך שלא רשם בספריו תקבול בסך 495 אלף שקל - חלק משכר טירחה בגין עסקה בין חברה הולנדית שהייתה בעלת בנק ברומניה לבין בנק לאומי. דרכסלר היה זה שיזם את העסקה למכירת הבנק הרומני לבנק לאומי. שכר טירחתו מהחברה ההולנדית היה 1.5 מיליון שקל. בדו"ח שהגיש על הכנסותיו לשנת 2007, הוא השמיט את התקבול הרביעי בעסקה בסך 495 אלף שקל, השמטת ההכנסה שיוחסה לו בכתב האישום היא בשוגג, ללא הצדק סביר.

אבי דרכסלרצילום: מוטי קמחי

האישום השני מתייחס לשנת המס 2008, דרכסלר הורשע בכך שהוא ויועץ המס שלו השמיטו מהדו"ח לשנה זו הכנסה של 280 אף שקל מעסקת נדל"ן באזור כפר סבא. באותה עסקה העניק דרכסלר יעוץ משפטי יחד עם עורכי דין נוספים. העסקה הניבה לעורכי הדין הכנסה של שכר טרחה בסך כולל של כ-550 אלף שקל, חלקו של דרכסלר בהכנסה עמד על מחצית. ההכנסה אמנם נרשמה בספריו של דרכסלר ואף בדו"ח שהוגש, אלא שנוכתה ממנה המחצית האחרת של שכר הטרחה ששולמה לאחרים כהוצאה, באופן שאיפס את ההכנסה ולא הותיר הכנסה חייבת בגין אותה עסקה.

השופטת התייחסה לחשיבות של תשלום מס אמת במועד וציינה כי הוא חיוני לניהול המשק והכלכלה ודיווח תקין באופן המשקף את כל ההכנסות, לרבות דיווח מדויק של ההכנסות החייבות בתשלום מס, הוא חיוני לקיומה של השיטה כולה. "אי קיום עקרונות היסוד של דיווח מלא ומדויק ותשלום מס, פוגע באינטרס הציבורי הקולקטיבי, בקופה הציבורית, באמון הציבור בשלטון החוק, בעקרונות של יושר ושוויון ובכיסו של כל אזרח שומר חוק הנדרש לשאת בנטל מיסים כבד יותר." 

התיק נוהל על ידי עו"ד איריס שמואלי מפרקליטות מחוז ת"א (מסוי וכלכלה). דרכסלר יוצג על ידי עורכי הדין יעקב כהן, אייל רוזובסקי ואיילת בך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker