משפט פסגות

דוד אדרי: "סוחר שנסוג מעסקה זה יומו האחרון בשוק"

קו ההגנה של אדרי, הנאשם המרכזי בפרשת פסגות, מטיל את האחריות למעשיו על הנהלת פסגות ■ אדרי: "אנחנו מדחיקים את ההפסדים - זה מה שאנחנו עושים כדי שנמשיך לסחור, שוזה לא יטה לנו את שיקול הדעת"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5

"פסגות נוסטרו היה גוף ענק, סחרנו בהיקפים של מיליארדים ביום, למעשה אני לא חושב שעברו שלוש דקות ביום בלי עסקה". כך תיאר היום (ג') על דוכן העדים דוד אדרי, לשעבר סמנכ"ל הברוקראז' של בית ההשקעות פסגות, את הפעילות של בית ההשקעות. אדרי העיד במסגרת התיק הפלילי שמנהלת נגדו הפרקליטות בשנים האחרונות. בתחילת הדיון הזכיר לו השופט כבוב כי הוא לא חייב להעיד בבית המשפט אולם הוא הדגיש כי "אני מחכה ליום הזה חמש שנים".

דוד אדרי יוצג על ידי עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב-סבג. שי בן דוד יוצג על ידי עו"ד ירון קוסטליץ, אהרון נבון יוצג על ידי עו"ד ירון ליפשס וסער ויינטראוב יוצג על ידי עו"ד איתן מעוז. את הפרקליטות ייצגו עוה"ד יהודית תירוש-גרוס, עמית בכר ואבי ארוניס.

דוד אדרי, היום בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

אדרי נשאל על המדיניות שהיתה לפסגות כלפי הלקוחות בנוגע לחשבון הנוסטרו והשיב "הדי.אנ.איי הארגוני שלנו היה שבכל פעולה מול לקוח אנחנו לא חושפים את הצד השני. ברוקר נמדד ברמת הדיסקרטיות שלו. ללקוח זה חשוב שלא נספר מול מי עשינו את העסקה. כולם משתדלים לשמור את הקלפים קרוב לחזה. ללקוח אני לא אומר אף פעם מי קנה ממנו, אבל עם הביצוע שנשלח לו נאמר לו שייתכן והעסקה נעשתה מול נוסטרו פסגות. ההסדר הזה היה על דעת כל המשפטנים בחברה. ההנחה הבסיסית היא שלבית השקעות יש נוסטרו. היה חבר בורסה שנקרא פסגות נוסטרו עם הגדרה מאוד ברורה".

במהלך העדות שלו סיפק אדרי הצצה לעולמם של הסוחרים בשוק ההון: "סוחר ממושמע זה סוחר שלא מפעיל רגשות. מתנהג הכי קרוב למחשב. אנחנו מדחיקים את ההפסדים - זה מה שאנחנו עושים כדי שנמשיך לסחור, שוזה לא יטה לנו את שיקול הדעת".

אדרי סיפר כי הסוחרים מבצעים עסקאות במאות מיליונים "בלי חוזים, רק בשיחות טלפון. זה קודים. מעולם לא נתקלתי במצב שסוחר חוזר בו מעסקה איתי. אנחנו עושים הרבה שיחות, מדברים מהר, יש שיחות שהמחיר לא היה ברור אז שומעים את ההקלטה. סוחר שנסוג מעסקה זה יומו האחרון בשוק".

השופט חאלד כבובצילום: עופר וקנין

אדרי ציין כי הפרקליטות העבירה להם 40 אלף קבצי שמע של הקלטות שסיפקה והוא התייחס להקלטות האלה והדגיש: "כולם יודעים שהם מוקלטים. אנחנו מדברים בהנחה שמאזינים לנו כל הזמן. שיושב מאחורינו אח גדול ומאזין לנו". ההקלטות כוללות שיחות עם מנהלים,לקוחות וחברים. אדרי הסביר כי השיחות עם הלקוחות כוללות ביצוע עסקאות או ייעוץ.

"בשיחות עם לקוחות אני יודע על הפעילות שלו לפי מה שהוא מספר לי. אני לוקח דברים שאומרים לי בעירבון מוגבל - הנחת הבסיס היא שאף אחד לא מספר מה הוא עושה. כל אחד שומר על הקלפים קרוב לחזה. הלקוח חושף בפניי את הפעולה עצמה.  

מבחינתי להגיד אני גדול, אני משפיע, זה אקט שיווקי. אתה מספר את זה ואז הם רוצים לעבוד איתך. אם אתה גדול זה אומר שאתה יכול להציע פעולות במחירים טובים".

הפרקליטות נסמכת על הדברים שאמר אדרי בהקלטות שלו - מבחינתה הדברים שאמר מעידים על הכוונה הפלילית שלו. על דוכן העדים הוא סיפק את ההסבר שלו לדברים שאמר. "בשוק ההון אנחנו מדברים מאוד תוצאתי - אם אני רוצה לקנות אני אומר הרמתי - אני מתייחס לתוצאה של המעשה. אני משתמש גם בביטויים כמו פירקתי, ריססתי, השמדתי. זה הכל גוונים של אפור. אנחנו מבינים את זה באון ליין. השפה הזו כל כך מובנת למי שפעיל בשוק שאני מדבר ככה אפילו לאשתי". 

אדרי הוסיף "ברור לנו שזה נקודתי והשוק לא ישתנה בעקבות הפעולה שלנו. בהסתכלות שלי הפעולות הן חזות הכל. השיחות לא מגלות את התמונה המלאה כי בהכרח אני לא מגלה לצד השני מה אני עושה. השיחה לא קשורה לפעולה היא רק מסר. אג'נדה, אם אני רוצה לשווק או לפאר. גם זה שמדבר איתי יודע את זה. אני מדבר עם מישהו שכללי המשחק ברורים לו לחלוטין".

אדרי (39) הוא אב לשלושה ילדים, ומתגורר ברמת השרון. על דוכן העדים הוא הסביר כי גילה עניין בעולם הכלכלי כבר בגיל 13-12 ובגיל 16 התחיל קורס של ניהול תיקים וייעוץ השקעות. "כבר כילד עסקתי במסחר בהיקפים קטנים כדי להרגיש איך זה נראה", הסביר אדרי. בצבא הוא שירת ביחידה 8200, ועם סיום השירות הצבאי שלו למד כלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת בן גוריון. "בלי להשתחצן הייתי תלמיד מצוין. קיבלתי את פרס רקטור האוניברסיטה. הציעו לי גם עתיד בתחום האקדמי. פרופ' אביה ספיבק היה המרצה שלי, היה בינינו חיבור מצוין והוא הציע לי להמשיך למסלול ישיר לדוקטורט באוניברסיטת קולומביה. התלבטתי, באותה שנה התחלתי לעבוד כאנליסט ובסופו של דבר בתחום הפרקטי".

בשנה ג' ללימודים הוא התחיל לעבוד כאנליסט באיי.בי.איי, ובהמשך עבר לאילנות בטוחה כסוחר אג"ח ואז לאופק ניירות ערך שהתמזגה בשנת 2003 עם פסגות והפכה לפסגות-אופק. ב-2006 פסגות-אופק נמכרה לקרן יורק. "מאותו רגע יורק הביאו את עוצמתם ושיטות העבודה שהיו מוכרות להם. זו קרן גידור מאוד מקצועית ומאוד מתוחכמת. עוד לפני הרכישה ג'רמי בלנק, הנציג בישראל, יצר איתי קשר והסביר לי על החזון שלו. היתה לנו שיחה פוריה, הוא אמר שהם מתכוונים לרכוש את פסגות-אופק ולחזק אותה. מאותו הרגע החלו דיונים איתו. קרן יורק הציעו לי לנהל את מחלקת הברוקראז' והנוסטרו". ואכן, אחרי הרכישה הפך אדרי למנהל המחלקה. "מטרת העל של המחלקה היתה לייצר מסחר עבור לקוחות מוסדיים ובכך ליהנות מעמלות ביצוע. הלקוחות של המחלקה הם גופים מתוחכמים שמנהלים הרבה כסף עם ידע נרחב, אתה לא צריך להסביר להם כלום, הם מבינים את השוק בו הם פועלים". אדרי הסביר כי המטרה שלהם היתה לספק ללקוחות נזילות. "בשוק הזה הפעולות הן בסדרי גודל גדולים. ההוראות הן של מיליונים", אמר אדרי. מי שניהל יחד איתו באותם ימים את חשבון הנוסטרו של פסגות היה שי בן דוד, שגם הוא נאשם יחד איתו. "הוא הכי קרוב למשפחה" אמר עליו אדרי.

מהו קו ההגנה של אדרי ומי הם האשמים הנוספים?

קו ההגנה של אדרי מטיל את האחריות למעשיו על הנהלת פסגות. בתשובה שהגיש לבית המשפט לפני כשלושה חודשים הוא טען כי כל פעילותו בחשבון הנוסטרו של פסגות היתה גלויה ופתוחה בפני הממונים עליו ובפני הנהלת פסגות. "פעילות חשבון הנוסטרו היתה בידיעתם ועל דעתם ובאה לידי ביטוי בשיחות חדר המסחר". הדגיש.

לפני כשנה וחצי הגיעה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) להסדר עם רועי ורמוס, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות לשעבר, במסגרתו הוחלט כי תיק החקירה נגדו ייסגר בתמורה לתשלום כופר של חצי מיליון שקל. כתב האישום שהוגש באפריל האחרון על ידי כולל מלבד אדרי גם את שי בן דוד שכיהן כמנהל חדר ברוקראז' בפסגות. לפי כתב האישום, השניים פעלו יחדיו בדרכי תרמית בחשבון הנוסטרו של פסגות. בכתב האישום נכללו גם אהרון נבון וסער ויינטראוב, עובדי דויטשה בנק לשעבר.

בכתב האישום שלושה אישומים שונים, המרכזי שבהם מתייחם למכרז החלף של משרד האוצר: הפרקליטות טוענת כי הנאשמים פעלו במשותף כדי להשפיע על שערי איגרת חוב ממשלתית לקראת מכרז החלף שביצע משרד האוצר בספטמבר 2007. על פי התוכנית המשותפת, בימים שקדמו למכרז הם ביצעו עסקות רבות, בהיקפים גדולים, כדי להשפיע על שערי איגרת חוב שהשתתפה במכרז.

אישום נוסף מייחס לאדרי ובן דוד ביצוע עסקות במטרה להעלות את שער איגרת החוב דלק נדל"ן סדרה ה'. לפי אישום זה, בשבוע האחרון של שנת 2008 ביצעו אדרי ובן דוד עסקות רבות ובהיקפים גדולים במטרה להעלות את שער האג"ח על רקע סיכום מוקדם עם מנכ"ל דלק נדל"ן, איליק רוז'נסקי, שהתחייב לרכוש את האג"חים במחיר גבוה יותר מהמחיר בשוק.

אישום שלישי מייחס לאדרי פעילות מסחר תרמיתית תוך ביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים כלפי פסגות. אדרי מואשם בכך שבדצמבר 2008 רכש אג"ח לחשבונו הפרטי, ולאחר מכן ביצע במשך כשלושה שבועות רכישות מסיביות של אג"ח זה באמצעות חשבון הנוסטרו של פסגות שהיה בשליטתו, רכישות שבוצעו במטרה להעלות את שער האג"ח. לאחר מכן, הקדים ומכר את האג"ח מחשבונו הפרטי תוך גריפת רווחים משמעותיים, ורק לאחר מכן, ולאחר שמכירותיו גרמו לירידות שערים של האג"ח, מכר את האג"ח מחשבון הנוסטרו.

בנאום הפתיחה של הפרקליטות עם פתיחת המשפט הדגישה התובעת, עורכת הדין יהודית תירוש, כי מדובר באחד התיקים החמורים ביותר שהוגשו לבית המשפט בעבירות תרמית. התובעת ציינה כי במסגרת החקירה אספו חוקרי רשות ניירות ערך הרבה מאוד שיחות, גם מחדר המסחר וגם מהאזנת סתר מאוחרת יותר שביצעו לנאשמים.

לדבריה, "הנאשמים הם בקיאים ומנוסים. מה שעזר להם וסייע להם הם העוצמה והכוח שהיו בידיים שלהם שרק באמצעותם יכלו להשפיע על השערים. מדובר באנשים צעירים עם הרבה כוח בידיים, המשכורות שלהם נגזרו מהשערים והם ניצלו את הכוח שלהם. אין תיק גדול מזה כדי ללמוד על שכרון הכוח של הנאשמים". תירוש הוסיפה כי הפרקליטות מצפה שהנאשמים יטענו שמדובר בקשקוש, בהתרברבות שהם לא התכוונו לדברים שאמרו. אולם לדבריה, "הטענות האלה יסוגו מפני השכל הישר, ההקשבה לשיחות, בעניין הזה, לאורך כל שלבי החקירה, נבדקה ההתאמה של השיחות האלה למסחר, האם הם מדברים והאם הם גם עושים. לא מדובר בדיבורים לחוד ומעשים לחוד. אנחנו נראה שאכן כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker