"תפסנו אצל נוחי דנקנר יותר מ-10 טלפונים סלולריים - הוא השתמש במכשיר מיושן בלי זיכרון"

ראש מחלקת מודיעין ברשות ני"ע במשפטו של דנקנר: "מצאנו 4,262 שיחות וחלקן הגדול הופיע כמחוק"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

פרשת התביעה במשפטו הפלילי של נוחי דנקנר וחברו איתי שטרום מגיעה ליומה האחרון. הפרקליטות חותמת היום את העדים שזימנה מטעמה כדי לתמוך בכתב האישום עם העדות של עתניאל אפק, ראש מחלקת מודיעין ברשות ניירות ערך.

אפק, מרכז את ב-13 השנים האחרונות את תחום חקירות המחשב. בתיק אי.די.בי המעורבות שלו היתה בשני כובעים: הוא ניהל את השלב המודיעיני של החקירה ובמקביל ניהל גם את נושא חקירות המחשב. על דוכן העדים סיפר אפק על הפעולות שביצעה הרשות במכשירי הטלפון הניידים של דנקנר ושטרום כדי לבחון את הקשר ביניהם בימים שקדמו להרצת המניות לכאורה. החוקרים ביצעו לדבריו תחקור של סים שיחות יוצאות ונכנסות.

"השאלה המרכזית שחיפשנו היתה המסרונים ממכשיר הטלפון של שטרום בתקופה המדוברת. הטלפון הודפס הועתק וניסינו לשחזר את המסרונים והשיחות, אבל זיהינו שהטלפון התחיל לחיות למעשה רק מה-11.3.2012- מספר שבועות אחרי האירועים המדוברים. ניסינו להבין את זה ולראות שאנחנו מחזיקים את המכשיר הנכון. ווידאנו שאכן כך".

התובע מטעם הפרקליטות, עו"ד מאור ברדיצ'בסקי שאל את אפק על הפעולות שהחוקרים ביצעו כדי לאתר את השיחות והמסרונים שביצע דנקנר. אפק הסביר כי במקרה של דנקנר החוקרים התקשו לאתר את השיחות וההודעות בגלל שהוא החליף למעלה מ-10 מכשירים ניידים בתקופה הרלוונטית.

צילום: עופר וקנין

אפק: "אצל נוחי דנקנר עשינו מאמצים משמעותיים מאוד. תפסנו למעלה מ-10 מכשירים ששימשו אותו בתקופה הזו. הוא השתמש במכשיר מיושן עם זיכרון קטן והחליף. זיהינו שעברו כמה מכשירים עקב תקלות שהיו מתועדות בחברת התקשורת. היתה לנו אינדיקציה שהיתה תקלה שמחקה חלק מההודעות. אספנו מהמשרד שלו את כל הטלפונים מהמגירות ולא הצלחנו לאתר את ההודעות הרלוונטיות.

באשר לשטרום סיפר אפק כי החוקרים ניסו למצוא את הנתונים לפני התקופה הזו אבל חלק גדול מההודעות נמחקו וכך גם השיחות. "מצאנו 4,262 שיחות וחלקן הגדול הופיע כמחוק. ברוב המקרים ראינו גם את ההודעות שנמחקו וניסינו להבין למה לא ראינו את ההודעות בתקופה הקודמת לכך, כשאנחנו יודעים שאנחנו מחזיקים את המכשיר הנכון. אחת התשובות שהגענו אליה ונראית לנו הסבירה ביותר זה שבוצעה פעולת מחיקה. אפשר לבצע פעולה של איפוס הטלפון בלי יכולת שחזור ולכאורה מי שיעשה פעולה כזאת התוצאה תהיה פעולה דומה".

השופט כבוב שאל את אפק אם יכולות להיות לכך סיבות נוספות.

אפק: "אני לא יכול לשלול סיבות נוספות. זיהינו בימים המדוברים של פעולת הפעילות החשודה תעבורת מסרונים רבה מאוד של עשרות מסרונים בין שטרום לנייד של דנקנר וגם מול שלג ורצינו לראות את ההודעות ואת תכנן. אחד הדברים שמאוד הפריע לנו זה איך התקופה הזאת כלל לא קיימת בניייד. פנינו לחברת התקשורת כי המכשיר נראה כאילו התחיל לחיות באותו יום. אבל יש אפשרות נוספת היא תקלה טכנית של חברת התקשורת עצמה. בדקנו גם את זה מול חברת התקשרות אבל התשובה שקיבלנו זה שאין תיעוד לדבר כזה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום