סטודנטים למשפטים מוחים על שינוי הכללים לראיונות התמחות

"המתווה המוצע פוגע בסטודנטים באופן בלתי סביר ומיטיב בצורה גורפת עם משרדי עורכי הדין בלבד"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

הסטודנטים למשפטים מוחים על הוראת השעה שאישרה אתמול (ג') המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין שמסדירה את הליך הראיונות להתמחות שמתחיל ב-15 במארס.

נקבע כי תקופת הראיונות להתמחות תיארך 10 ימים ובמהלכה תיאסר מתן תשובה חיובית למועמדים. בעמדה שפרסמו היום (ד') אגודות הסטודנטים למשפטים הם הדגישו כי: "המתווה המוצע פוגע בסטודנטים באופן בלתי סביר ומיטיב בצורה גורפת עם משרדי עורכי הדין בלבד". מבחינתם הלחצים שמפעילים עליהם משרדי עורכי הדין לא בטלים אלא נדחים בעשרה ימים.

ה-15 במארס הוא יום משמעותי עבור הסטודנטים למשפטים בשנה השלישית ללימודיהם. על פי כללי לשכת עורכי הדין, שנכנסו לתוקף לפני כשנתיים, משרדי עורכי הדין יכולים לראיין את הסטודנטים רק ממועד זה. מאז כניסת כללים אלו לתוקף, משרדי עורכי הדין הגדולים מנהלים ביניהם תחרות להעסקת הסטודנטים המצטיינים.

התחרות הזו יצרה כשל שוק והסטודנטים הלינו על כך שהמשרדים דרשו מהם לתת תשובה מיידית. כדי להתגבר על הכשל הזה חתמה בשנה שעברה שרת המשפטים לשעבר, ציפי לבני על הוראת שעה, לפיה משרדי עורכי הדין יוכלו להעניק תשובה למתמחים לגבי קבלתם למקום העבודה רק שבועיים לאחר הראיון. בנוסף, נקבע כי הסטודנטים לא יידרשו להסכים מיד להצעה, אלא רק לאחר שהות של 72 שעות. הוראת השעה הזו נתמכה על ידי משרדי עורכי הדין הגדולים. היא נבחרה מבין שלוש הצעות שהונחו על שולחן המועצה.

עורכי דין חדשים בטקס הסמכה (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: מיכל פתאל

השנה לעומת זאת קובעת הוראת השעה כי החל מתחילת מועד הראיונות ובמשך עשרה ימים תיאסר מתן תשובה חיובית למועמד להתמחות שעבר ראיון. לעומת זאת אין מניעה להודיע למועמד תשובה שלילית. בתום תקופת הראיונות יוכלו עורכי הדין והמרואיינים "לפעול על פי שיקול דעתם".

על פי הסטודנטים, החלטת המועצה "מנציחה את מאזן הכוחות הא-סימטרי בין המעסיקים למתמחים. האיזון היחיד בין הצדדים יכול להתבטא באמצעות 'החיזור' של המשרדים אחר הסטודנטים האיכותיים, אשר יוצר תנאי עבודה טובים יותר בשוק המתמחים". לדבריהם, הוראת השעה הזו לא פותרת את כשל השוק "שנובע ממאזן כוחות אימתני בין המעסיקים לסטודנטים והכוח יישמר בידי המעסיקים".

לדברי הסטודנטים, במהלך השנה האחרונה הם הביעו את עמדתם בפני הלשכה לפיה יינתן להם זמן התלבטות בן 24 שעות מרגע קבלת הצעה להתמחות. מתווה זה לדבריהם היה מקובל על כל הגורמים שנכחו בישיבה של מועצת הלשכה בדצמבר האחרון. "על כן תמוה בעיננו כי ההחלטה שהתקבלה שונה במהותה מהמתווה שהוצע". כתבו.

הסטודנטים מבקשים לקבוע מתווה מאוזן שקובע פרק זמן למועמדים לשקול את ההחלטות שלהם, מתווה כזה מבחינתם "לא יפקיר את האינטרסים הלגיטימיים שלהם". אם לא יאושר מתווה כזה לדבריהם - "המועמדים יאלצו לקבל החלטה כה חשובה, מכוננת ובעלת השפעה קריטית על המשך הקריירה המקצועית שלהם תחת תנאי לחץ וללא יכולת לבצע בחירה מושכלת". הם מוסיפים כי "המצב שיווצר בעקבות הוראת השעה הוא כזה שלא יותיר למועמד ברירת בחירה אמיתית, והוא ייאלץ להשיב בחיוב לכל הצעה שיקבל, גם אם זו לא ההצעה העדיפה מבחינתו, בשל אי הוודאות לגבי מקומות ההתמחות אליהם התקבל והחשש שההצעה העומדת על הפרק תפוג".

בנוסף מציינים הסטודנטים כי המגזר הציבורי הוא זה שייפגע מהוראת השעה: "סטודנטים שמעדיפים להתמחות במגזר הציבורי, יבחרו בלית ברירה את ההצעה הראשונה שתגיע אליהם מתוך חשש ואי וודאות. ההצעות הראשונות והמוקדמות יגיעו בוודאי מהמגזר הפרטי בשל יתרונות פרקטיים (לדוגמא שליחת מיילים עם הודעות קבלה כבר בשעה 24:00)".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום