גרמזיאן בעדותו בניו יורק: לא הייתי מעורב במשא ומתן על שותפות במנופים

חקירתו של איש העסקים היהודי קנדי, נאדר גרמזיאן מתנהלת בשיחת ועידה בווידיאו מהקונסוליה הישראלית בניו יורק ■ על פי כתב האישום, ג'קי בן זקן ואיתן אלדר שתלו ידיעה מפוברקת בכלכליסט על מנת להריץ את המניה

אפרת נוימן
אפרת נוימן

כשכובע מגבעת שחור על ראשו, בחליפה ועניבה, מעיד כעת איש העסקים היהודי קנדי נאדר גרמזיאן בקונסוליה הישראלית בניו יורק. כשנשאל אם ידע על עסקה לשותפות עם ג'קי בן זקן במנופים, ענה גרמזיאן שלא היה מעורב במשא ומתן כזה ולא ידע על סיכום עסקה שכזו.

העדות מתייחסת לאישום שלפיו בקשר שקשרו בן זקן ואיש שוק ההון, איתן אלדר, במטרה להעלות את שער מניית מנופים, כדי שתוכל להיכנס למסחר במסגרת מדד ת"א 100 - הם גם סיכמו לפעול לפרסום כתבות חיוביות אודות מנופים בעיתונות הכלכלית.

על פי כתב האישום, הם שתלו בעיתון "כלכליסט" ידיעה כוזבת, שנועדה להניע משקיעים לרכוש את מניית מנופים, ובכך להשפיע על שערה באחד מימי המסחר הרלוונטיים לקביעת השווי של המניה. כותרת הידיעה היתה: "משפחת גרמזיאן רוצה להיות שותפה של בן זקן". השאלה שעמדה במרכז העדות היא אם התקיימו שיחות בין משפחת גרמזיאן לבן זקן בנוגע לשותפות במנופים.

בשעה 15:40, זמן ישראל (08:30 זמן ניו יורק) החלה שיחת ועידה עם ניו יורק באולמו של השופט דוד רוזן בבית המשפט המחוזי בתל אביב. גרמזיאן הוא אחד מעדי התביעה האחרונים בתיק מנופים פיננסיים שבו נחשדים ג'קי בן זקן ואיתן אלדר בהרצת מניות. בקונסוליה הישראלית בניו יורק נמצאים אמיר טבנקין, התובע בתיק מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ועורכי דינו של בן זקן, נבות תל צור וליה אפריאט.

גרמזיאן במהלך עדותו, היוםצילום: עופר וקנין

במהלך עדותו אמר גרמזיאן שאם היו מגעים בניו יורק בין אנשיו ובן זקן בנוגע לנכסים שאינם בישראל, הוא לא היה יודע על זה. התובע אמיר טבנקין הציג לו את הכתבה מ"כלכליסט" שבו נכתב כי משפחת גרמזיאן במגעים עם בן זקן  ושאל אם הוא ידע על המו"מ הזה. גרמיזיאן ענה כי הוא נפגש עם יאיר פיליפ ובן זקן ועוד מישהו והם דיברו על עסקי נפט וגז.

טבנקין: האם היו לך שיחות עם בן זקן לגבי מנופים?

גרמזיאן: דיברנו על עסקי הנפט והגז, אני לא זוכר איזו חברה החזיקה מה.

טבנקין: אני שואל לגבי הפרטים במאמר, סכום ההשקעה ואחוזי המניות.

גרמזיאן: לא הייתי מעורב בכך.

טבנקין: ידעת על משא ומתן כזה?

גרמזיאן: אם זה היה מסוכם, הייתי יודע.

השופט דוד רוזן: האם ידעת על משא ומתן כלשהו כזה?

גרמזיאן: אני יודע שבן זקן היה בניו יורק ודיבר עם מישהו מאנשינו ואני לא הייתי שם.

טבנקין: האם אפשרי שהמשא ומתן התקדם כמתואר בכתבה בישראל מבלי שידעת על כך?

גרמזיאן: לא הייתי מעורב. אני לא יודע מה בן זקן דיבר עם מישהו מאנשיי בניו יורק.

רוזן: זאת לא השאלה. מה קרה בישראל?

גרמזיאן: לא הייתי מעורב במשא ומתן הזה.

טבנקין: האם אפשרי שמשא ומתן כזה מתקדם היה מתקיים בלי ידיעתך?

גרמזיאן: אם בן זקן היה מדבר עם אנשים בניו יורק, לא הייתי שם ואני לא יודע מה היה שם.

טבנקין: כשנשאלת בישראל בנובמבר 2013, אמרת שאם היה משא ומתן כזה, כנראה היית יודע ואמרת שגם אם היו דיבורים בניו יורק או בישראל היית יודע.

גרמזיאן: צריך לאבחן בין עסקה שמתבצעת בישראל לבין עסקה הנוגעת לארה"ב. אם מדובר בישראל הייתי יודע ואם מדובר על נכסים בארה"ב זה שונה.

טבנקין: נשאלת בחקירה שלך אם היית מעורב במשא ומתן מתקדם להשקעה במנופים וענית: לא אני. ואז נשאלת אם אתה יודע על מישהו אחר שמעורב בזה וענית שלא וענית שאם היה משא ומתן מתקדם כנראה היית יודע. וענית כן.

גרמזיאן: על עסקים שקשורים לישראל הייתי יודע. אני רוצה להבחין בין עסקה בישראל שהייתי יודע, ועל נכסים מחוץ לישראל לא הייתי יודע.

טבנקין: אתה זוכר שהודיעו לך על המאמר בכלכליסט?

גרמזיאן: אנחנו בדרך כלל לא שמים לב לעיתונים. אנחנו לא מבזבזים זמן על קריאת עיתונים. אנחנו תמיד נמצאים בתקשורת.

טבנקין: אבל שמעת עליו.

גרמזיאן: במקרה זה, מאוחר יותר הביאו את זה לידיעתנו.

טבנקין: ולפני שפורסם, מישהו פנה אלייך, או שאל לתגובתך?

גרמזיאן: לא.

טבנקין: מקודם דיברת על נכסים בארה"ב, למה התכוונת?

גרמזיאן: אני יודע שיש לחברה הזאת נכסים בניו יורק ואני לא יודע אם דיברו על הנכסים בניו יורק.

במהלך החקירה של ההגנה ביקש הסניגור נבות תל צור להראות כי לגרמזיאן היו בעצמו קשרים עם כתב כלכליסט גולן חזני, אשר פרסם את הידיעה אשר התביעה טוענת שהיא "פוברקה" לצורך הרצת המניה.

גרמזיאן אישר בחקירה הנגדית שהיו לו ב-2010 מגעים עם נוחי דנקנר בעניין רכישת השליטה בחברת כלל ביטוח, וזה היה כפוף לבדיקת נאותות (העסקה לא התבצעה בסופו של דבר). הוא גם אישר שנפגש עם בכירים במשרד התשתיות כדי לבחון אפשרות להשתלב בתחום חיפושי הנפט והגז בישראל. 

תל צור אמר כי לפי עדותו של יאיר פיליפ בספטמבר בבית המשפט, כשהם יצאו מהפגישה עם דנקנר באוקטובר 2010 הם פגשו את חזני, ונוחי עשה היכרות בין חזני וגרמזיאן. בגלל שגולן מדבר פרסית הם התחילו לדבר מיידית ונוצר קשר. בכל פעם שגרמזיאן ביקר בישראל הוא פגש את חזני.

גרמזיאן ענה שחזני היה "בסביבה" ושהוא ראה אותו כשהם יצאו מהפגישה עם נוחי, והם דיברו פרסית, אבל הוא לא אהב את זה כי הוא לא אוהב תקשורת. גרמזיאן אמר שבכל פעם שהיה מגיע לישראל, חזני היה מופיע איכשהוא והם היו מדברים - אבל לא על עסקים.

תל צור: בנובמבר 2010 התעניינת ברכישת חברת נפט, שלד ציבורי, האם זה נכון שבהזדמנות זו שוב פגשת את חזני?

גרמזיאן: אני לא זוכר

תל צור: אתה זוכר כמה פעמים פגשת את חזני? 5? 10?20?

גרמזיאן: לא היו לנו פגישות. ראיתי אותו

תל צור: האם העלית האשמות או תלונות לחזני בנוגע לכתבה שהייתה בכלכליסט על השותפות במנופים? המאמר היה לפני נובמבר 2010 כשנפגשתם שוב.

גרמזיאן: אני לא קורא עיתונים.

כשנשאל לגבי פרסומים אחרים שנוגעים למשאים ומתנים שלהם אמר גרמזיאן שהפרסומים לא מגיעים מהם, "כשאנחנו משתלטים על חברה, יש לנו אחריות כלפי בעלי המניות". הוא הוסיף כי אם יש "רעש" מטעם מישהו, זה מי שיש לו אינטרס להעלות את המניות. כשנשאל לגבי הידיעה של חזני על המו"מ לשותפות במנופים, הוא ענה שהוא צריך לשאול את הכתב מאיפה המידע.

גרמזיאן הסביר בתחילת עדותו שיש לו תאגיד גדול שפעיל ברחבי העולם בתחומים רבים.

טבנקין: מי ניהל את העסק ב-2010 מזווית הראויה שלך?

גרמזיאן: הרבה אנשים היו מעורבים, אני אחד מהם.

טבנקין: היה לך תפקיד רשמי בחברה?

גרמזיאן: בקבוצה יש הרבה חברות והיו לי תארים ותפקידים שונים בחברות.

טבנקין: מה היתה הפעילות של החברה בישראל באותה התקופה?

גרמזיאן: לא היתה לי פעילות בישראל באותה תקופה

רוזן:  למי כן מהמשפחה הייתה מעורבות בפעילות בישראל?

גרמזיאן: הייתי בישראל, ניסיתי לעשות עסקים.

טבנקין: יאיר פיליפ נתן עדות במשפט, מה היה תפקידו באותה העת בקבוצה?

גרמזיאן: הוא עזר לי לפגוש אנשים.

טבנקין: היה לו תפקיד רשמי?

גרמזיאן: לא

התביעה רצתה לזמן את גרמזיאן, שהוא אזרח קנדי, לעדות בישראל, והוא היה צפוי להעיד בתחילת ינואר - אך הודיע שאינו יכול להגיע. לאחר שהוחלט על שיחת ועידה בווידאו, הודיעו סנגוריו של בן זקן, נבות תל צור וליה אפריאט, כי הם מעוניינים להיות נוכחים במקום, כדי לערוך חקירה נגדית כראוי. לשם האיזון נוספה גם נציגות התביעה. הנסיעה מטעמו של בן זקן תקבל סבסוד חלקי מהמדינה. לבקשת סנגוריו, מלבד את הטיסה והשהות של טבנקין, התביעה תממן גם שהות וטיסה של עורך דין אחד של בן זקן, בהתאם לתעריפי החשבת הכללית.

באולם בתל אביב נמצאים עורכי הדין הנוספים בתיק, אשר חקירתו של גרמזיאן פחות מהותית עבורם והם לא ראו צורך "להסתכל לעד בעיניים" - מיכל רוזן־עוזר, עורכת דינו של אלדר, אילן סופר, עורך דינו של הנאשם השלישי צביקה קולנברנר, ואפרת ברזילי שמייצגת את חברת מנופים (החברה היא גם נאשמת בתיק).  בנוסף, נוכחים שלושת הנאשמים: בן זקן, אלדר וקולנברנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker