נתן אשל ניצח את מקורות בתביעה: יקבל 856 אלף שקל בגין תיווך בעסקה במקסיקו

לפי כתב התביעה, אשל אירגן למקורות פיתוח ויזום עסקה במקסיקו בשווי של כ-4 מיליון דולר

מוטי בסוק
מוטי בסוק

בית משפט השלום בת"א חייב את מקורות פיתוח ויזום לשלם לנתן אשל, לשעבר מנהל לשכת רה"מ בנימין נתניהו, 856 אלף שקל בגין עסקה שאשל הסדיר לחברה במקסיקו. הפיצוי צמוד למדד וכולל ריבית. בנוסף חויבה מקורות פיתוח ויזום לשלם לאשל שכר טרחה בגובה של 40,688 שקל והוצאות משפט בגובה של 10,705 שקל.

אשל אירגן, לפי כתב התביעה, למקורות פיתוח ויזום עסקה במקסיקו בשווי של כ-4 מיליון דולר. אולם מקורות סירבה לשלם לו את דמי התיווך כפי שסוכמו תחילה. אשל יוצג על ידי עו"ד איתן שור, ממשרדו של יוסי כהן. מקורות פיתוח ויזום, חרף מספר ארכות שניתנו לה, לה הגישה כתב הגנה.

אשל טען כי מקורות פיתוח ויזום, חברה בת של מקורות (מקורות ומקורות פיתוח ויזום הן חברות ממשלתיות). היא הזרוע הבינלאומית של מקורות. היא מגדירה את עצמה, "חברה בינ"ל מובילה המספקת פתרונות מים מתקדמים לשיפור איכות החיים של אוכלוסיות המתמודדות עם מחסור במים איכותיים".

במאי 2013 חתמו, לפי כתב התביעה, מקורות פיתוח ויזום ואשל על הסכם מכוחו מונה אשל כנציג מקורות פיתוח ויזום בתחום המים, בין היתר במקסיקו. נקבע, כי אם יביא פרויקטים לחברה יקבל עמלה בשווי של 5% מסכום העסקה.

נתן אשלצילום: אמיל סלמן

מאמציו של אשל נשאו פרי במקסיקו. ביוזמתו מקורות פיתוח ויזום חתמה על הסכם עם חברה ממשלתית במקסיקו העוסקת בפיתוח מקורות מים בשם אוקיאנה. שווי העסיקה כ-4 מיליון דולר. לטענת אשל, מקורות פיתוח ויזום קיבלה מהחברה המקסיקנית כ-3.805 מיליון דולר בארבעה תשלומים.

עם קבלת התשלום הראשון, בהתאם להסכם, ביקש אשל את חלקו, 5% משווי התשלום. בהמשך שיגר למקורות פיתוח ויזום 3 דרישות תשלום נוספות. כול דרישות התשלום הוצאו בהתאם להנחית מנהל הכספים של מקורות, צבי פינצ'ובסקי. לטענת כתב התביעה, מקורות פיתוח ויזום סירבה לשלם לאשל את חלקו בעסקה.

במכתב שאשל שלח לחברה הוא ציין כי סייע לה למצוא את העבודה במקסיקו, למרות שחברה צרפתית גדולה יותר היתה שמחה לבצע את הפרויקטים. לדבריו במכתב, "מקורות היו אלה שהחתימו אותי על חוזה סטנדרטי שלהם שמגביל אותי ומחייב אותי ואני הוא זה ששומר על התנאים". במכתב אחר ציין אשל כי "גם לדעת נציב שירות המדינה לשעבר אברהם נתן וגם לדעת היועצת המשפטית הנוכחית של משרד רה"מ, שלומית ברנע, מדובר בהפרה גסה של החוזה שנחתם, הדברים שנאמרו, המיילים שנכתבו והעבודה בשטח". אשל כתב גם למקורות פיתוח ויזום כי "התנהגות זו אינה מקובלת ואינה מצופה מחברה ששייכת למדינה".

נתן אשל נחשב למקורב מאוד לרה"מ נתניהו ולאשתו, שרה. נאלץ לעזוב ב-2012 את משרד רה"מ, בעקבות תלונה נגדו של שלושה בכירים במשרד רה"מ, על הטרדת עובדת במשרד. בעסקת טיעון בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, בה נקבעה הרחקתו מעבודה במשרד רה"מ, התחייב אשל שלא לשוב לשירות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker