פרשת ישראל ביתנו: עובד יחזקאל וראש לשכתו לשעבר של בנימין בן אליעזר עוכבו לחקירה

יחזקאל ואיילת אזולאי חשודים בשתי תתי פרשיות שונות שהתבררו למשטרה בעקבות התפתחות בחקירת השחיתות בישראל ביתנו

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היועץ האסטרטגי שעוכב שלשום לחקירה בפרשת השחיתות בישראל ביתנו הוא עובד יחזקאל, לשעבר מזכיר הממשלה ומקורב לראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. יחזקאל חשוד בביצוע עבירות של שוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הוא שוחרר שלשום למעצר בית של חמישה ימים לאחר שנחקר במשרדי יחידת להב 433 של המשטרה. חשודה נוספת שעוכבה שלשום (ב') לחקירה היא איילת אזולאי ראש לשכתו לשעבר של בנימין בן אליעזר ששוחררה גם היא למעצר בית של חמישה ימים.

סניגורו של יחזקאל, עו״ד שמעון דולן מסר בתגובה: "עובד יחזקאל זומן לחקירה, שיתף פעולה באופן מלא, השיב בפירוט לכל השאלות ולאחר מספר שעות שוחרר לביתו. להתרשמותנו, החשדות שהועלו כלפיו, מקורם בשילוב של מידע מוטעה ופרשנות שגויה להתנהלות תקינה לחלוטין שאין בה רבב. לדעתנו, אין ספק כי לא ימצא דופי במעשיו.

"עובד יחזקאל והחברה בראשה הוא עומד, מקפידים קלה כבחמורה, מעבר לנדרש בחוק היבש. הפרסומים בתקשורת מסבים לעובד, לבני משפחתו ולעובדיו נזק חמור ללא כל בסיס ואנחנו מוטרדים מהקלות הבלתי נסבלת בכל הקשור לפגיעה בשמו הטוב של כל אדם. אנו מקווים ומבקשים כי החקירה לגביו תסתיים במהירות וכי יטוהר שמו באותה מהירות, היקף ותהודה שלהם זכו הפרסומים שפגעו בשמו הטוב".

יחזקאל ואזולאי חשודים בשתי תתי פרשיות שונות שהתבררו למשטרה בעקבות התפתחות בחקירת השחיתות בישראל ביתנו. על פי החשד יחזקאל קיבל כספים מתוך תקציבים שהוקצו לפרויקט משותף של מספר עמותות, בתמורה להעסקת חברת יחסי ציבור ספציפית לטובת הפרויקט, זאת מבלי שהעמותות מודעות ל״גזירת הקופון״ על ידו. על פי החשד, ליחזקאל יש קשרים עם החשודים המרכזיים בפרשה- פאינה קירשנבאום ודאוד גודובסקי.

אזולאי מקורבת לרמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות וחשוד מרכזי בפרשת השחיתות. היא חשודה בביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה מידי יועץ התקשורת רונן משה המנהל של משרד יחסי הציבור TOGETHER. על פי החשד, משה העביר שוחד לגורמים בשירות הציבורי בתמורה להעברת תקציבים למשרד יחסי הציבור שלו ולבחירתו לביצוע פרויקטים עבור משרדי ממשלה שונים. את מעצרו של רונן, האריך שלשום בית המשפט בארבעה ימים. חשודה נוספת בפרשה הזו היא טלי קידר שעובדת כיום בחברה הממשלתית להגנות ים המלח ובעבר היתה ראש לשכתו של כהן.

צילום: תומר אפלבאום

זו לא הפרשה היחידה בה מעורבת אזולאי. לפני כשלושה שבועות המליצה המשטרה להעמיד אותה לדין בחשד למרמה והפרת אמונים יחד עם בן אליעזר ואנשי העסקים ג'קי בן זקן ואברהם ננקשווילי. על פי החשד, החל משנת 2006, בעת כהונתו של בן אליעזר כשר התשתיות ובהמשך כשר התמ"ת, אנשי עסקים המקורבים לו, ביניהם בן זקן וננקשווילי העבירו לידיו סכומי כסף גבוהים בתמורה לקידום אינטרסים עסקיים שלהם. אזולאי, על פי החשד תיאמה פגישה בין בן זקן לאנשי חברת נובל אנרג'י בתמורה לשוחד שקיבל בן אליעזר משותפו של בן זקן, איש העסקים אברהם נניקשווילי.

"פעלתי על פי הנחיית השר"

עובד יחזקאל (49) הוא בעלים של משרד לייעוץ אסטרטגי המתמחה בניהול משברים, מו"מ ויעוץ רגולטורי. באתר האינטרנט של החברה מבטיח יחזקאל כי "החברה מייעצת ללקוחותיה ומלווה אותם בהתנהלותם מול גופי הממשל והרגולציה". בכנסת  אומרים שהוא ייצג בין היתר גופים חברתיים. לכנסת הוא כמעט שלא הגיע ואין לו היתר כניסה למשכן כלוביסט. שניים מאנשי הצוות שלו עבדו עם חברי כנסת ממפלגת העבודה וש"ס.

יחזקאל שימש כמזכיר הממשלה  שנים 2007-2009 בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט קודם לכן שימש כמשנה לראש הסגל בלשכת רה"מ. הוא החל לעבוד עם אולמרט בתקופת כהונתו של אולמרט כראש העיר ירושלים בשנת 1993 ונחשב בחוג הקרוב לאולמרט.

במהלך כהונתו כמזכיר הממשלה פורסם על ידי מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס דו"ח על "פרשת מרכז ההשקעות", שבו נקשר גם שמו. יחזקאל נחקר במשטרה על חלקו בפרשה זו, וכן על חלקו ב"פרשת המינויים הפוליטיים" ברשות לעסקים קטנים ובגופים אחרים, אך פרקליטות המדינה החליטה שלא להגיש נגדו כתב אישום.

יחזקאל העיד ב-2011 במשפטם של אולמרט ושל מנהלת לשכתו, שולה זקן. עיקר עדותו נגעה לפרשת מרכז ההשקעות, במסגרתה נחשד אולמרט כי סייע לקדם אינטרסים של חברות ששכרו את שירותיו של חברו הטוב ושותפו לשעב, עו"ד אורי מסר.

"אני עובד מדינה ומבצע הוראות וממלא הנחיות", אמר בחקירתו במשטרה בקיץ 2008, שעסקה בפרשת מרכז ההשקעות. באותה פרשה נאשם אולמרט בכך שקידם פרויקטים של לקוחותיו של עו"ד אורי מסר, לשעבר חברו הקרוב ושותפו. "בכל המקרים פעלתי על פי הנחיית השר... היו הרבה מקרים בהם אולמרט התערב... הוא היה השר הממונה על המשרד, הוא טיפל בפניות, קיים פגישות ופעל מול הגורמים המקצועיים ישירות".

גם כשהוצגו בפני יחזקאל תכתובות ואימיילים שונים שמהם עלה כי הוא הפעיל, דחף ולחץ על עובדי מדינה כדי לסייע למקורבים למלכות, חזר יחזקאל על התשובה: הכל היה בהוראתו של אולמרט. 

כששאלו אותו מדוע לחץ על פקיד מסוים להצביע בניגוד למצפונו בעד בנייה מסיבית בפארק איילון, ובכך לשרת את האינטרסים של חברת "הזרע", השיב יחזקאל: זה לא אני, זה אולמרט. כשבדקו אתו מדוע הפעיל בליץ על פקידים במרכז ההשקעות כדי שיסייעו בקידום מענק של עשרות מיליונים ללקוח של עו"ד מסר, התשובה לא השתנתה: הכל בוצע לבקשתו של הבוס. אחד החוקרים, שהבין את משמעות תשובותיו של יחזקאל, העיר לו בשלב מסוים בחקירה: "אתה עבדת עם אולמרט שנים רבות ואתה מתאר את עבודתך כחסרת יוזמה". "נכון", ענה יחזקאל בלי היסוס, "בפועל יועץ שר הוא עוזר".

כשחוקרי המשטרה עימתו את אולמרט עם סגנון תשובותיו הזהה של יחזקאל, הוא הגיב בסרקזם אופייני: "הלוא הנחיתי אותו מתי ללכת לשירותים ומתי לצאת מהם. לא היה דבר בחיים שעובד עשה ללא אישורי". בשיחה אחרת הוסיף: "נוח לעובד להגיד היום שהוא עבד כמו תוכי". לאחד מידידיו אמר אולמרט כי יחזקאל קיבל עצה משפטית לא מוצלחת: להפיל על כתפיו כל דבר וכל עניין ובכך למלט את עצמו מאימת הדין.

בשיחות פרטיות עם מקורביו, כמו גם בחקירותיו במשטרה, סיפק אולמרט, בוגר החוג לפסיכולוגיה, הסבר מהתחום, כדי לנמק את תשובותיו של יחזקאל. אולמרט טען למעשה כי במהלך כל השנים, שבהן יחזקאל עבד לצדו, הוא ביצע שלל פעולות למענו גם מאחורי גבו, כיוון שהיה ליועץ הנאמן צורך בלתי נשלט לרצות אותו. "פליזר" כינה אולמרט את יחזקאל, "היה לו כל הזמן צורך לרצות אותי".

"הוא העריץ אותי והוא רצה שאני אחשוב שאין כמוהו. הוא הרגיש שאני לא מעריך אותו מספיק", אמר אולמרט, שבשיחות שונות טען כי גם אם היה ממנה את יחזקאל ל"שר עם נהג ולשכה ועוזרים, זה עם העניינים הרגישים ביותר במדינה - זה לא היה מספיק", כיוון שבבסיסו של דבר "יחזקאל לא היה מרוצה כי הוא חשב שלא החשבתי אותו"-אמר אולמרט

תחקיר "מוסף הארץ" מ-2007 גילה שיחזקאל ואנשיו פעלו לקדם חברי מרכז בגופים שפעלו בחסות השר התמ"ת דאז אולמרט, ממרכז ההשקעות ועד למינהל מקרקעי ישראל, במטרה להרחיב את התמיכה באולמרט. יחזקאל אמר אז  בתגובה: "כל פעולותי נעשו בניקיון כפיים וללא משוא פנים"

איילת אזולאי משמשת זה כ-20 שנה כעוזרת וכמנהלת לשכתו של הח"כ לשעבר בנימין בן אליעזר. היא היתה עימו גם בתקופת כהונתו כשר בממשלות האחרונות. אזולאי נמנית עם צוות האנשים הקרוב ביותר לבן אליעזר ונחשבת כ"יד ימינו". בן אליעזר התפטר לפני כחודש מהכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker