המרוץ להתמחות

ראיונות הסטאז': ניצחון למשרדים הגדולים

למשרדים יינתנו עשרה ימים לראיין מועמדים להתמחות בעריכת דין ■ בתום התקופה, המועמדים יצטרכו לתת למשרדים תשובות מיד, בלי זמן להתלבט

עידו באום

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין אישרה היום (ג') את הוראת השעה המסדירה את הליך ראיונות המועמדים להתמחות שמתחיל ב-15 במארס. לפי הכללים החדשים, החל מהמועד לתחילת הראיונות ובמשך עשרה ימים ייאסר לתת תשובה חיובית למועמד להתמחות שעבר ראיון. לעומת זאת אין מניעה להודיע למועמד כי מועמדותו נדחתה. בתום תקופת הראיונות יוכלו עורכי הדין והמרואיינים "לפעול על פי שיקול דעתם".

במלים אחרות, הוראת השעה אינה מעניקה לסטודנטים המועמדים את הזכות שניתנה להם בשנה שעברה לאסוף הצעות במשך פרק זמן של שלושה ימים ורק אז להשיב בחיוב על ההצעה המועדפת מבחינתם.

הוראת השעה שנבחרה היא הוראת השעה שנתמכה על ידי משרדי עורכי הדין הגדולים. היא נבחרה מבין שלוש הצעות שהונחו על שולחן המועצה.

הצעת החלטה אחרת, שזכתה בתמיכתו של יו"ר ועדת ההתמחות בלשכה, עו"ד אורן פרסקי, אך נדחתה על ידי המועצה, קבעה כי בתום תקופת הראיונות תהיינה לעורכי הדין שתי אופציות. אחת, מתן תשובה חיובית למועמד, כאשר אין לדרוש ממנו להחזיר תשובה למשך 24 שעות, והשנייה - להודיע למועמד הודעה שאינה יוצרת התחייבות לשמור לו על המקום להתמחות, ולפיה הוא מצוי ב"רשימת המתנה" להתמחות אצל המראיין.

צילום: דן קינן

מודל זה נועד לגרום לכך שהמראיינים לא יתחייבו למספר בלתי ידוע של מועמדים על קבלתם להתמחות כפי שהיה בהוראת השעה בשנה שעברה ומאידך גיסא המועמדים לא יידרשו לתת תשובה למראיינים באופן מיידי. מודל זה לא התקבל.

הצעת החלטה שלישית, שגם היא נדחתה, קבעה כי בתום תקופת הראיונות ייתן המאמן למועמדים הצעה להתמחות שתעמוד בתוקפה ל-24 שעות.

יו"ר הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, אמר כי הוא "מברך על אישור הוראת השעה על ידי המועצה הארצית. אין סיבה שהליך ראיונות המועמדים להתמחות יתנהל בצורה נמהרת ולעיתים פזיזה".

הוראת השעה שאושרה על ידי המועצה אמש מצריכה עדיין אישור של ממלא מקום שר המשפטים, ראש הממשלה בנימין נתניהו. ההערכה היא כי אישור זה יינתן בתוך כחודש והמשרדים יוכלו להיערך לראיונות על פי המתכונת החדשה.

לפי הוראת השעה החדשה עורך דין לא יסכם עם מועמד על קבלה להתמחות שמתחילה במועדים מארס או ספטמבר 2016, בין בעל פה ובין בכתב, לפני קיום ראיון עם המועמד וגם לא לפני 15 במארס. כל ראיון להתמחות שנעשה בניגוד להוראה זו מהווה גם עתה עבירה משמעתית של עורך הדין, אך לא של המועמד.

לאחר קבלה להתמחות, עורך הדין ישלח למועמד הודעה על קבלה להתמחות, והמועמד יאשר בחתימתו את הסכמתו להתקבל כמתמחה.

בלשכת עורכי הדין אומרים כי פרק הזמן לתקופת הראיונות נקבע לעשרה ימים, מתוך חשיבה שבתקופה זו של השנה עשוי לחול חג של אחת הדתות, וגם יום הבחירות. בפרק זמן של עשרה ימים "ברוטו" יימצאו די ימי חול לביצוע ראיונות העונים על צורכי כל המגזרים.

בלשכה טוענים כי הוראת השעה החדשה פותרת "שני כשלי שוק: הראשון שהביא לסיכומים עם סטודנטים על קבלתם להתמחות עוד בשנות לימודיהם הראשונות, לפני שהיה ביכולתם לדעת באיזה סוג התמחות הם מעוניינים. והשני עת נדרשו תשובות ממועמדים בסד זמנים לוחץ מייד עם הגעת מועד הראיונות, באופן שמנע מהצדדים קבלת החלטות מושכלת".

למרות השבחים העצמיים, ההצעה שהתקבלה משרתת בעיקר את המשרדים הגדולים הזקוקים למספר גדול של מתמחים ומתחרים בינם לבין עצמם על מועמדים מצטיינים. המשרדים הגדולים כבר נערכו לראיין מאות מועמדים החל מיום ראשון, 15 במארס ובמשך אותו שבוע, החל משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הערב המאוחרות. כמה מן המשרדים אף זימנו מועמדים לראיונות ביום הבחירות.

כיוון שאין בהוראת השעה קביעה שהמשרדים חייבים לתת למועמד זמן להתלבטות, יש חשש כי בחלוף עשרה ימים מ-15 במארס יקבלו המועמדים הצעות בסגנון "אולטימטום" שיחייבו אותם להשיב מיד אם ברצונם להתמחות במשרד המציע או לאו, מבלי שיוכלו לשקול את כל ההצעות.

ספק אם העובדה שהכללים אינם מונעים מתן תשובה שלילית למועמדים תגרום למשרדים להודיע למועמדים על דחייתם. לעומת זאת, היא אינה מונעת מהמועמדים לפנות למשרדים בטרם חלוף עשרת הימים כדי לברר מה מעמדם. המשרדים יוכלו להשיב בתשובה שלילית, אך אם לא יעשו כן יוכל המועמד להעריך כי קיים סיכוי טוב לכך שיקבל הצעת התמחות בתום המועד.

פרק הזמן של עשרה ימים עשוי לאפשר גם לכמה מהמשרדים לנקוט טקטיקה שננקטה בשנה שעברה – קיום "מפגשים" בתקופת עשרת הימים עם המועמדים שהמשרד מעוניין בהם. זימון המועמדים שהתבלטו למפגשים הללו איפשר למשרדים לאותת למועמדים על התשובה החיובית המסתמנת באופק וגם לבדוק מי מהמועמים ייטה להשיב בחיוב על ההצעה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker