לשכת עורכי הדין בחרה את אילנה סקר וחאלד חוסני זועבי לוועדה לבחירת שופטים

השניים גברו על עורכי הדין דליה רבין ופנחס מרינסקי, המועמדים שקידם ראש לשכת עורכי הדין עו"ד דורון ברזילי, ועל צבי פירון ורות עשאהל שהתמודדו עצמאית

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין בחרה הערב (ג') את שני הנציגים שישתתפו מטעמה בוועדה לבחירת שופטים. המועצה בחרה את עוה"ד אילנה סקר וחאלד חוסני זועבי - הנציגים שקידמו יחד עו"ד אפי נוה, יו"ר ועד מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין, ועו"ד יורי גיא רון, ראש לשכת עורכי הדין לשעבר. שני המועמדים שנבחרו גברו על עו"ד דליה רבין ועו"ד פנחס מרינסקי, המועמדים שקידם עו"ד דורון ברזילי ראש לשכת עורכי הדין, ועל עו"ד צבי פירון ועו"ד רות עשאהל שהתמודדו עצמאית. לכל אחד מהם היו 32 תומכים. רבין ומרינסקי קיבלו 15 מהקולות, כל אחד.

לזועבי משרד עורכי דין בנצרת המונה שישה עורכי דין והוא כבר מכהן בוועדה החל משנת 2012. זועבי הוא גם יו"ר ועד מחוז צפון של לשכת עורכי הדין. סקר, המקורבת לנוה, היא עורכת דין אלמונית יחסית, בעלת משרד עורכי דין פרטי קטן כבר מזה 27 שנים. במחנה של נוה וגיא רון הדגישו כי המועמדים שלהם הם בעלי ניסיון בליטיגציה, מכירים את השופטים ומחוברים לשטח ולעורכי הדין.

חאלד חוסני זועביצילום: מוטי מילרוד

הוועדה לבחירת שופטים מורכבת מתשעה חברים: יחד עם שני נציגי הלשכה יושבים בה שר המשפטים שהוא גם העומד בראשה ושר נוסף, נשיא בית המשפט העליון ושני שופטים נוספים מבית המשפט העליון, שני חברי כנסת (בדרך כלל אחד מהקואליציה ואחד מהאופוזיציה). ההרכב הרחב של הוועדה נועד בין היתר כדי להפחית את הלחץ הציבורי על החברים בה ולהעניק ולאפשר ייצוג לשלוש רשויות השלטון. בפועל, ההשפעה של הוועדה הזו היא עצומה: חברי הוועדה הם אלו שמכריעים בנוגע למינוי שופטים לכל הערכאות, כולל לבית המשפט העליון. בקדנציה הקרובה, למשל, הם צפויים לבחור שלושה שופטי עליון שיחליפו את השופטים מרים נאור, אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן שצפויים לפרוש בשנת 2017. לא רק מינויים חדשים - כל שופט שמעוניין להתקדם בתוך המערכת לערכאה גבוהה יותר או להתמנות לנשיא בית משפט, צריך לקבל את אישור הוועדה. תוכן הדיונים המתקיימים בין כתליה של הוועדה הוא חסוי וכך גם העסקות שנעשות לצורך בחירת שופטים.

במועצה הארצית שבחרה את שני הנציגים יושבים 48 חברים: ראש לשכת עורכי הדין וראש הלשכה שקדם לו, 28 עורכי דין שנבחרו בבחירות הכלליות, 3 עורכי דין מכל מחוז ושלושה בעלי תפקידים נוספים: מנכ"ל משרד המשפטים, פרקליט המדינה והפרקליט הצבאי הראשי. המועצה היא הגוף המחוקק של לשכת עורכי הדין - היא מאשרת את תקציב הלשכה, בוחרת את חברי הוועדות השונות בלשכה ואחראית גם על בחירת שני נציגי לשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת שופטים.

אילנה סקרצילום: עידו מילמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker