רשות המסים: 620 בקשות לגילוי מרצון חשפו הון של 2.5 מיליארד שקל

לטענת עוה"ד, בניגוד להצהרות קודמות, רשות המיסים לא תאפשר חסינות מהליך פלילי עבור אותם מאה אלף איש שקיבלו מכתב דרישה להצהרת הכנסות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בחודשים מאי-יולי 2014 קיבלו כ–105 אלף ישראלים דרישה להצהרה על מקורות הכנסה בישראל ובחו"ל, כחלק מהמאבק של רשות המיסים בהון השחור ובהעלמות המס, וכחלק ממהלך רחב להגדלת רשת המדווחים לרשות.

ברשות המסים נעזרו במאגרי מידע שונים, כמו אלה שנותנים מידע על רכישת כלי רכב, יציאות תכופות לחו"ל ורכישות נדל"ן, המופיעים במחשבי משרדי הממשלה, ועשו הצלבות - למשל, עם ההכנסה של אותם רוכשים ונופשים - ובנו רשימה של מכותבים. בחלק מהמקרים היה לרשות גם מידע נקודתי בנוגע לנישומים מסוימים אליהם נשלח מכתב הדרישה.

כבר אז, הביעו עורכי דין המתמחים במיסים הסתייגות מכך שהמהלך לא נעשה במקביל לאישורו של נוהל גילוי מרצון החדש (שהתעכב באותה העת אצל היועץ המשפטי לממשלה) המאפשר דיווח לרשות המיסים על הכנסות שהועלמו מבלי לשאת באחריות פלילית. באותה העת היה קיים נוהל כללי של גילוי מרצון מ–2005, אבל הוא לא היה אנונימי, כמו הנוהל החדש הצפוי. היות והנוהל החדש אמור היה להתפרסם בקרוב, כמעט כולם בחרו להמתין ולא לדווח לפי נוהל פחות מוצלח.

השאלה שעלתה באותה העת היתה איך יתייחסו ברשות המסים למי שיבחר בגילוי מרצון, אף שקיבל זמן קצר לפני כן את מכתב הדרישה ונדרש לענות עליו בתוך 30 יום - כך שכביכול זו כבר אינה פנייה כנה. האם הגישה תהיה זו הסוברת כי במידה ואדם קיבל מכתב דרישה, המשמעות היא כי כבר "עלו" עליו ולכן אין לו מה לגלות שרשות המיסים אינה יודעת? או מכיוון שחלק נכבד מהמכתבים נשלחו ללא ידע ספציפי, אלא לפי קריטריונים כלליים, כן יתאפשר גילוי מרצון?.

עורכי דין בתחום ציינו כי משיחות עם רשות המיסים בנושא הובן כי העמדה תהיה כזו שאם המכתב הגיע בגלל המאפיינים הכלליים, ולא בשל חשד ספציפי – עדיין ניתן יהיה לעשות גילוי מרצון ולקבל פטור מהליך פלילי. "מנהל רשות המיסים משה אשר ואנשי מחלקת החקירות ברשות אמרו ש-100 אלף המכתבים שנשלחו, לא יעצרו את האפשרות לגילוי מרצון. זה נאמר בפגישות רשמיות, והיה חד משמעי", אומר עורך דין בתחום.

משה אשר צילום: אמיל סלמן

ואולם, כעת מסתבר כי שוב יש אי בהירות בנוגע לאותם נישומים שקיבלו את מכתבי הדרישה ומעוניינים בגילוי מרצון, גם אם הם נפלו ברשת המכתבים שנשלחו, שלא בשל מידע מוקדם.

במפגש שנערך ביום ראשון בוועדת המיסים של מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין עם סמנכ"ל בכיר חקירות ומודיעין ברשות המיסים רון חכם ומנהל תחום חקירות ומודיעין במס הכנסה דרור דניאל, ציין חכם כי בגלל שמדובר בהקלה מהליך פלילי, נדרש אישור של הפרקליטות והיא מתנגדת לאפשר פטור מהליך פלילי עבור כאלה שקיבלו מכתב דרישה להצהרת הכנסות.

"מה שנאמר כעת הוא שבעקרון, אם קיבלת מכתב דרישה ופנית להליך גילוי מרצון, לא יאשרו לך את ההליך אלא במקרים חריגים. זאת בניגוד לעמדה הקודמת לפיה יאשרו לך את ההליך, למעט מקרים חריגים", אומר עורך דין בכיר. "אנחנו רוצים להגיד ללקוחות מה המצב ואנחנו לא יודעים מה להגיד. בעבר נאמר לנו שעצם זה שקיבלנו מכתב דרישה, לא מונע הליך גילוי מרצון וכעת אומרים לנו דבר הפוך. זה לא הוגן בעליל שמי שקיבל מכתב כללי שנשלח על ידי פלט מחשב - עכשיו פסול".

במפגש בוועדת המיסים הוסיף חכם כי עד כה הוגשו 620 בקשות לגילוי מרצון, חלק גדול מהן אנונימיות, שמגלות הון של 2.5 מיליארד שקל - כלומר ממוצע הכנסות של 4 מיליון שקל למדווח. מרשות המיסים נמסר כי מתוך הבקשות שהוגשו, בכמאה הסתיים כבר הטיפול.

בתגובה, ציינו ברשות המיסים כי לפי עמדה של הרשות שפורסמה באוגוסט, בנוגע לאותם 100 אלף מכתבי דרישה, הליכים פליליים ייפתחו רק "במקרים חריגים בהם לדעת פקיד השומה התקיימו נסיבות מיוחדות המצריכות טיפול במישור הפלילי". במקרה זה התיק עובר לעיון והחלטת סמנכ"ל בכיר לחקירות ומודיעין.

רשות המסים: "העלמת מס הינה על פי חוק עבירה פלילית. יחד עם זאת, יצאה הרשות בהליך גילוי מרצון שנועד לאפשר לאזרחים להסדיר את עניינם ולשלם את המס ללא הליך פלילי וזאת, בין היתר, בתנאי שנקבע בנוהל הגילוי מרצון לפיו, לא החלה חקירה או בדיקה בעניינם. בכל הנוגע למכתבים שהוציאה הרשות הם נשלחו על סמך סימנים מחשידים או מידע שהתקבל ולא באופן אקראי ולכן, על פני הדברים, מהווים בדיקה בעניינו של הנישום ונמעניהם לא עומדים בתנאי שנקבע. הנושא גם נבחן מול הפרקליטות שהביעה עמדה חד משמעית שמשלוח המכתבים מהווה פתיחה בבדיקה.

"עם זאת, הרשות ממליצה בפני מקבלי מכתבים המבקשים להסדיר את עניינם מול הרשות לפנות למשרדי השומה ולהסדיר את חובותיהם. כפי שהרשות הודיעה בעבר ביחס לנושא, הליכים פליליים ינקטו רק במקרים חריגים".

מה כולל הנוהל החדש?

נוהל הגילוי מרצון החדש מאפשר, בין היתר, למי שהעלימו הון מהמדינה במשך שנים לנהל משא ומתן באופן אנונימי - בהוראת שעה, לתקופה שמוגבלת לשנה - מול רשות המסים, באמצעות עורך דינם או מיופה כוח אחר.

בהתאם למה שתדרוש הרשות, יוכלו מי שינהלו משא ומתן כזה להחליט אם להיענות להסכם - כלומר להיחשף, לדווח על הונם ולשלם את המס הנדרש, או להישאר אנונימיים ולהמשיך לעבור על החוק. עם זאת, אם רשות המסים תגיע מיוזמתה למי שיבחרו להישאר אנונימיים, הם מסתכנים בכתב אישום פלילי ומן הסתם בתשלום מס גבוה יותר.

הנוהל החדש כולל גם מסלול ירוק, אף הוא בהוראת שעה מוגבלת לשנה, שמיועד למי שצבר הון של עד 2 מיליון שקל והכנסה חייבת בגין הון זה של כחצי מיליון שקל. אנשים אלה יוכלו לגלות את הכנסותיהם מרצון ולקבל חסינות מהליכים פליליים (כמו ביתר המסלולים בנוהל) בהליך מהיר של דיווח, ללא משא ומתן עם הרשות. הרשות אינה מעניקה למגלים מרצון פטור מריבית והצמדה וגם נמנעה מלהבטיח פטור מקנסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker