פרשת ישראל ביתנו: הוארך מעצרו של היחצ"ן רונן משה החשוד במתן שוחד

על פי החשד, משה העביר שוחד לגורמים בשירות הציבורי, בתמורה להעברת תקציבים למשרד הפרסום ולבחירתו לביצוע פרויקטים עבור משרדי ממשלה שונים ■ משה הוא אחד מיועצי התקשורת הבכירים בישראל, ועם לקוחותיו נמנים אודי אנג'ל ויצחק תשובה

התפתחות חדשה בפרשת ישראל ביתנו. רונן משה הוא איש יחסי הציבור שעוכב הבוקר לחקירה בגין עבירות שוחד, ובית משפט השלום האריך את מעצרו בארבעה ימים.

פרקליטו של רונן משה, עו"ד ירון לונדון ממשרד עוה"ד כהן, סטרשנוב לונדון ושות' מסר בתגובה: "כנותן שירותים ויועץ, שמו של רונן השתרבב לנושא. לנו יש אמון מלא ברשויות החוק, ואין לנו ספק שבתום החקירה הדברים יתבהרו, האמת תצא לאור וכולם ידעו כי הוא נקי כפיים ולא נפל רבב בהתנהלותו".

משה הוא אחד מיועצי התקשורת הבכירים בישראל, ומטפל בכמה אנשי עסקים בכירים – כמו אודי אנג'ל ויצחק תשובה ולקוחות רבים בענף האנרגיה. רק הבוקר בשעה 5:00 נולדה לרונן משה בתו הבכורה. כמה שעות לאחר מכן, הגיעו לביתו שוטרי משטרת ישראל, עצרו אותו לחקירה וערכו חיפוש בביתו ובמשרדו. עיתוי החקירה מבחינה זו גרר ביקורת חריפה מצד מכריו של משה כלפי המשטרה.

רונן משה בביהמ"שצילום: מוטי מילרוד

משה הוא סרן במילואים וכיהן במספר תפקידים בכירים בשירותו הצבאי. ב-2009 הוא הקים את משרד יחסי הציבור והלובינג Together שאותו הוא מנהל. במשרד שותפים בחלקים שווים במשרד יחסי הציבור, הם גם משרד הפרסום השני בגודלו בישראל, אדלר חומסקי. משרדיו של משה נמצאים בבניין אלקטרה, כמה קומות מתחת למשרד הפרסום אדלר חומסקי. עם זאת, משרד הפרסום ובכיריו לא נחשדים בדבר כעת ולא נערך בתחומם חיפוש משטרתי אתמול.

בשונה מיועצי תקשורת אחרים, הוא לרוב פעיל מאחורי הקלעים, ולא מתראיין בעצמו לתקשורת. הוא נהנה מרשת קשרים מסועפת הן עם בכירים בשירות הציבורי והן בקהילה העסקית, ומעניק שירותי ייעוץ ו"פתיחת דלתות" לחברות רבות.

את תחילת הקריירה שלו הוא עשה דווקא בזירה הפוליטית באמצעות משה אחר, כחלון, אותו מכיר היטב משה מהעיר חיפה. כחלון הוא זה שחיבר בין משה לבין ח"כ עוזי לנדאו, שמשה שימש כעוזר פרלמנטרי שלו. אגב, בשל קשריו של משה עם כחלון, משה נמנע מלייעץ לחברות הסלולר במאבקן נגד רפורמת הסלולר שהוביל כחלון – על אף שטיפל בעבר בחברת פלאפון.

פאינה קירשנבאום בכנס ישראל ביתנוצילום: דודו בכר

בהמשך, לאחר עבודתו עם ח"כ לנדאו במהלך העשור האחרון, כיהן משה בשורה של תפקידי ייעוץ בזירה הפוליטית - בין השאר כיועץ ועוזר שר החקלאות ישראל כץ – ובעיקר כיועץ לשר התשתיות לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר. הוא הספיק גם לכהן כדובר הליכוד, וב-2007 הוא מונה לתפקיד דובר שר הביטחון, אהוד ברק.

לאחר פרישתו מעבודה משותפת עם ברק, הקים משה ב-2009 את משרד יחסי הציבור הפרטי שלו – ואז גייס לעזרתו ידיד קרוב נוסף, איש העסקים אודי אנג'ל. בין משה ובין בנו של אנג'ל היו קשרי חברות עוד מהעיר חיפה, מה שפתח בפני משה את הדלת כיועץ תקשורת אישי המלווה את אודי אנג'ל וגם מייצג את קבוצת XT – חברת האחזקות של משפחת עופר.

אנג'ל הוא בעל השליטה בזכיינית ערוץ 2 רשת. מטעמו של אנג'ל משמש משה מאוגוסט 2012 כדירקטור בחברת החדשות של ערוץ 2, עמדה בעלת השפעה רבה על חברת החדשות החזקה בישראל. משה נוהג להשתתף באופן קבוע בישיבות הדירקטוריון בחדשות ומעורב בנעשה בחברה. באחרונה, לדוגמה, הורה למנכ"ל החברה אבי וייס שלא לגייס עובד חדש במקומו של סמנכ"ל התוכן שפרש.

משה המשיך לכהן בדירקטוריון חדשות 2 גם כאשר ייעץ לאנשים המסוקרים באינטנסיביות על ידי חדשות 2, כמו בן אליעזר, הליכוד – וגם עמנואל רוזן. בבחירות הנוכחיות עובד משה עם ידידו כחלון, יו"ר מפלגת כולנו. מאז שהחל לעבוד עם כחלון הודיע משה על חופשה שנטל מחברת חדשות 2 עד סוף מרץ "בשל עניינים אישיים".

משה מטפל כיום בשורה של לקוחות ממשלתיים או ציבוריים שהוזכרו בפרשת ישראל ביתנו, כמו התאחדות חקלאי ישראל, נתג"ז, וקצצ"א. קשרים שטיפח בתפקידו יחד עם בן אליעזר הם אלה שככל הנראה סייעו לו לגבש מערכת קשרים בתחום התשתיות והאנרגיה. משה מיודד עד היום עם בן אליעזר ואף ייצג אותו תקשורתית במהלך חקירות המשטרה שהתנהלו נגד בן אליעזר בחודשים האחרונים.

משה גם מטפל כיום בשותפויות הקידוחים של יצחק תשובה, שנמצאות היום במערכה תקשורתית ורגולטורים. אגב, גם הלוביסט ישראל יהושע, שנעצר במסגרת פרשת ישראל ביתנו, ייצג את דלק קידוחים של תשובה, קצא"א ונתג"ז. לקוחות נוספים של משה הם אובר, מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין, ובעבר ייצג גם את אלקטרה, בורסה היהלומים ומפעל פיניציה.

במהלך הדיון בהארכת המעצר היום טען סנגורו של משה כי "מתוקף עבודתו, ככזה שהוא מכיר וקשור ומייעץ ונמצא "בפרלמנטים" כאלה ואחרים. מכיר אנשים פוליטיים, הרבה מאוד כאלה, עוזרים פוליטיים, משרדי פרסום, עוסק בתחום הזה, נותן ייעוץ, מקבל ייעוץ. ולכן, ששמו נקשר כך או אחרת לאותה פרשייה ומרשי לא הכחיש גם לא בחקירתו על ההיכרות ועל מערכת יחסים בינו לבין אותם אנשים אין בדבר שום פסול". הוא הוסיף כי משה שיתף פעולה ורצה לענות על כל שאלה ששאלו אותו. לעומת זאת נציג המשטרה אמר בדיון כי משה נתן תשובות שאינן תואמות את המסכת העובדתית הראייתית שנמצאת בידי המשטרה.

סנגורו של משה ביקש לשחרר אותו לביתו והדגיש כי הוא לא שיבש את החקירה וגם לא מואשם בכך. "החקירה מתנהלת שבועות רבים, כל אדם שהוא עלול להיות או חושב שמעורב בחקירה הזו, אם לא נחקר עד היום היה מספיק זמן לשבש ומרשי לא מעוניין בכך. נעשו חיפושים בביתו ובמשרדו, כל מה שהיה צריך להיתפס נתפס". הוא הדגיש כי הנסיבות במקרה זה הן מיוחדות מאוד: "משה הפך להיות לפני פחות מ- 24 שעות אבא בפעם הראשונה בחייו, אשתו עדיין נמצאת ביולדות, הוא עדיין מסתובב עם צמיד של בית החולים. נולדה לו בת פעם ראשונה בחיים. אפילו לא יכול הבוקר ללכת להיות עם רעייתו".

שופט המעצרים מנחם מזרחי לא קיבל את עמדתו של הסנגור והאריך את המעצר לבקשת המשטרה. הוא קבע כי "קיים חשד סביר לביצוע עבירות המיוחסות למשה, ואף ראיות לכאורה של ממש, שהן מעל ומעבר לנדרש". בנוסף הוא הדגיש כי "קיים יסוד סביר לחשש ששחרורו של משה ישבש את מהלכי החקירה, שכן לכאורה הוא נקט החשוד במהלך בעל פוטנציאל לשיבוש החקירה".

על פי החשד, הועברו דמי שוחד לגורמים בשירות הציבורי על ידי בכיר במשרד פרסום פרטי בתמורה להעברת תקציבים למשרד הפרסום ולבחירתו לביצוע פרויקטים עבור משרדי ממשלה שונים. במסגרת פרשה זו מיוחס חשד לביצוע עבירות שוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לבכיר במשרד הפרסום ולחשודים נוספים, בהם שתי חשודות הנושאות במשרות בשירות הציבורי, להן מיוחס גם חשד לביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים.

בנוסף, על פי החשד, קיבל בעל חברה פרטית לייעוץ אסטרטגי, כספים מתוך תקציבים שהוקצו לפרויקט משותף של מספר עמותות, בתמורה להעסקת חברת יח"צ ספציפית לטובת הפרויקט, זאת מבלי שהעמותות מודעות ל״גזירת הקופון״ על ידו. לבעל החברה מיוחס חשד לביצוע עבירות שוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

החשדות מיוחסים ליועץ תקשורת בכיר שמעניק כיום ייעוץ לשורה של חברות ממשלתיות - שחלקן הוזכרו באחרונה במסגרת החשדות בפרשת ישראל ביתנו. בעבר הוא ייעץ לשורה של אישים פוליטיים בכירים, וכיום הוא בעל השפעה רחבה בתחום התקשורת המסחרית, וגם מייעץ כיום לדמות פוליטית בכירה בקמפיין הבחירות הנוכחי.

הבעלות על משרד היח"צ נחלקת בשווה בין יועץ התקשורת לבין אחת מחברות הפרסום מהגדולות והידועות בישראל, שהעומדים בראשו בהווה ובעבר נהנים מקשרים פוליטיים הדוקים וקשרים עסקיים נרחבים. עם זאת, במשרד הפרסום עצמו לא נערך כיום חיפוש ולא מיוחסים חשדות לבכירי המשרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker