שוק בשר - נוסח לשכת עורכי הדין

אז כיצד ייראו ראיונות הסטאז' במשפטים?

עידו באום

בימים אלה נערכים משרדי עורכי הדין לקראת התחרות הגדולה על גיוס מתמחים למחזור 2016. היום (ג') אמורה להתקבל ההכרעה בשאלה - כיצד בדיוק יתנהלו הראיונות?

ב–40 המשרדים הגדולים בישראל יתקבלו להתמחות, שתתחיל במארס 2016 או בספטמבר 2016, כאלף מתמחים. לשירות הציבורי יתקבלו עוד כמה מאות מתמחים, וגם במשרדי הבוטיק ובמשרדים הקטנים־בינוניים יש בסך הכל אלפי מתמחים. בשבוע של ה–15 במארס יתקיימו הבחירות לכנסת, אבל עבור עורכי הדין הבחירות להתמחות חשובות לא פחות, ואפילו כנראה יותר.

לפי הוראות לשכת עורכי הדין, מותר להתחיל לראיין מועמדים להתמחות החל בשנה השלישית ללימודי המשפטים. כיום, הכללים קובעים כי ניתן להציע למועמד התמחות מיד בתום הראיון. לפני כשנתיים, המצב הזה גרם לכאוס. סטודנטים מצוינים קיבלו מיד בתום הראיון אולטימטום בנוסח - "התקבלת למשרדנו. האם אתה מעוניין? השב בתוך שעה" - והתוצאה היתה שהמשרדים לא ריאיינו את כל המועמדים, ואלו מצדם נלחצו והסכימו להתמחות גם במשרדים שהיו אצלם בעדיפות נמוכה.

עורכי דין חדשים בטקס הסמכה (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: מיכל פתאל

בשנה שעברה התקבלה הוראת שעה, שהעניקה למשרדים שבועיים לערוך ראיונות, ונאסר להציע למועמד מקום התמחות בתקופה זו. לאחר מכן, למועמדים ניתן פרק זמן של 72 שעות - כדי לאסוף הצעות ולהתלבט. הצעת התמחות כבלה את המשרד. השנה, הוראת השעה פגה - ומחר ייקבע אם תתקבל הוראת שעה חדשה.

"בוא אלינו, או שנעבור למועמד הבא ברשימה"

על שולחן מועצת לשכת עורכי הדין מונחות שתי הצעות החלטה, אשר קוצבות עשרה ימים לערוך ראיונות - החל ב–15 במארס. שתיהן אוסרות להציע התמחות בתקופת הראיונות.

אך מה קורה בתום עשרת ימי הראיונות? ובכן, לפי ההצעה הראשונה, מיד בתום התקופה מותר להציע התמחות לכל המועמדים, מבלי שיש להם זכות לבקש זמן להתלבטות. אם תאומץ הצעה זו, אזי צפויה הסתערות של המשרדים על קווי הטלפון - בבוקר של ה–25 במארס. יש להניח שהמועמדים יקבלו אולטימטום בנוסח, "בוא אלינו או שנעבור למועמד הבא ברשימה". בהצעה זו תומכים חלק גדול מהמשרדים הגדולים, אשר כבר נערכו בכוחות מתוגברים כדי להתמודד עם גל המרואיינים וגם למדו לזהות בשנים האחרונות - ברמת דיוק גבוהה - מי מהמועמדים ישיבו בחיוב להצעתם.

לפי הצעת ההחלטה השנייה, מהרגע שבו מותר להציע התמחות - יינתנו למועמדים 24 שעות כדי להתלבט. כך יתאפשר למועמדים לצבור הצעות במשך יממה, ולבחור בזו המועדפת עליהם. הצעה זו זוכה לתמיכתו של יו"ר ועדת ההתמחות בלשכה, עו"ד אורן פרסקי, ממשרד שמרון־מלכו־פרסקי. הצעה זו דומה למתכונת בשנה שעברה, רק שפרקי הזמן שלה קוצרו.

במשרדים הגדולים חוששים מההצעה השנייה, מפני שהצעות ההתמחות מחייבות. קחו למשל, את שלושת המשרדים הגדולים: מיתר, הרצוג־פוקס־נאמן, וכן גולדפרב־זליגמן. כל אחד מהם מגייס כ–40 מתמחים, מתוך כמה מאות מרואיינים. המשרדים מתחרים ביניהם על אותם מועמדים שמתראיינים אצלם.

משרד שיציע התמחות רק ל–40 המועמדים הטובים ביותר - יגלה כי כמה מהם יעדיפו דווקא אחד משני המתחרים. לכן, המשרד חייב להציע התמחות ליותר מ–40 מועמדים. אם לא ימלא את שורותיו הוא יגלה, לאחר 24 שעות, כי המועמדים הבאים בתור סגרו התמחות במקום אחר.

כדי להתמודד עם הבעיה, הצעת מתכונת הראיונות מאפשרת למשרדים להציע למועמדים טובים מקום ב"רשימת המתנה". הכוונה היא לאפשר למשרד לאותת למועמד טוב על סיכוייו להתקבל, מבלי להתחייב כלפיו. מנגד, הצעה זו תגדיל את ההתלבטות של הסטודנט - האם ללכת על התמחות ודאית במשרד בעדיפות נמוכה, או להמר.

בלשכה מעריכים כי ההצעה שתיבחר מחר תאושר על ידי שר המשפטים בתוך חודש - מספיק זמן כדי להיערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker