איך ייראה ביהמ"ש העליון? תלוי מי ינצח במלחמה בלשכת עוה"ד

המועצה הארצית של הלשכה תבחר מחר את נציגיה בוועדה למינוי שופטים ■ הכוח הרב שנותן המינוי לוועדה מחריף את המלחמות בין מחנהו של ראש לשכת עוה"ד, דורון ברזילי, למחנה של ראש ועד מחוז ת"א עו"ד אפי נוה - שמשתקות את הלשכה בשנים האחרונות

יסמין גואטה
יסמין גואטה

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין תתכנס מחר כדי לבחור את נציגי הלשכה בוועדה לבחירת שופטים. לחברי הוועדה שייבחרו תהיה השפעה גדולה על מינוי וקידום שופטים - והם יחליטו גם על זהותם של שלושה שופטים חדשים שימונו לבית המשפט העליון, בעוד כשנתיים. בלשכת עורכי הדין מודעים לכוח הרב הזה - כאשר מאחורי הקלעים נערכים הסכמים ובריתות.

לאחר ששככה הסערה סביב משוב השופטים, שני המחנות - מצד אחד ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, ומהצד השני המחנה של ראש ועד מחוז תל אביב, עו"ד אפי נוה - ממשיכים את הקרבות הפוליטיים ביניהם, כשכל אחד מהם מריץ שני מועמדים שונים משלו.

הוועדה למינוי שופטים היא הגוף האחראי על בחירת השופטים לבתי המשפט בישראל. חברי הוועדה הם אלה שמכריעים בנוגע למינוי שופטים לכל הערכאות - כולל לבית המשפט העליון. בקדנציה הקרובה הם צפויים לבחור שלושה שופטים לעליון - שיחליפו את השופטים מרים נאור, אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן, הצפויים לפרוש ב–2017.

בית המשפט העליוןצילום: עמית שאבי

מעבר להיותה האחראית על מינויים חדשים, הוועדה גם מאשרת את קידומו של שופט שמעוניין להתקדם בתוך המערכת לערכאה גבוהה יותר או להתמנות לנשיא בית משפט. 
תוכן הדיונים המתקיימים בוועדה חסוי, וכך גם העסקות שנעשות לצורך בחירת השופטים.

בוועדה לבחירת שופטים נמנים תשעה חברים: שר המשפטים, שהוא גם העומד בראשה; שר נוסף; נשיא בית המשפט העליון; שני שופטים נוספים מבית המשפט העליון; שני חברי כנסת (בדרך כלל אחד מהקואליציה ואחד מהאופוזיציה); וכן שני עורכי דין, נציגי לשכת עורכי הדין.

ההרכב הרחב והמגוון של הוועדה נועד, בין היתר, להפחית את הלחץ הציבורי על החברים בה, ולהעניק ייצוג לשלושת רשויות השלטון - המבצעת, המחוקקת והשופטת. בפועל, בוועדה יש רוב (חמישה) לנציגי מערכת המשפט, לעומת שני נציגים מהרשות המבצעת (הממשלה) ושני נציגים מהרשות המחוקקת (הכנסת). ההרכב נועד להבטיח שהגורמים המקצועיים, בעלי הכלים להעריך את השופטים, הם אלו שיהיו אחראים על המינויים - ולא השיקולים הפוליטיים.

עם זאת, נמתחה לא מעט ביקורת על ההרכב הזה, ובמהלך השנים לוועדה קמו מתנגדים רבים. מתנגד בולט היה שר המשפטים לשעבר, פרופ' דניאל פרידמן, שבתקופת כהונתו נקלע לעימות חריף עם נשיאת בית המשפט העליון דאז, דורית ביניש - עימות ששיתק את הוועדה למינוי שופטים במשך זמן רב.

בריתות, אופוזיציה ולשכה אלטרנטיבית

במועצה הארצית שתבחר את שני נציגי הלשכה בוועדה למינוי שופטים יושבים 48 חברים: ראש לשכת עורכי הדין וראש הלשכה שקדם לו, 28 עורכי דין שנבחרו בבחירות הכלליות, שלושה עורכי דין מכל מחוז ושלושה בעלי תפקידים נוספים: מנכ"ל משרד המשפטים, פרקליט המדינה והפרקליט הצבאי הראשי. המועצה היא הגוף המחוקק של לשכת עורכי הדין - והיא זו שמאשרת, בין השאר, את תקציב הלשכה ובוחרת את חברי הוועדות השונות.

בשנים האחרונות, לשכת עורכי הדין נמצאת במשבר עמוק - בשל הקרבות הפוליטיים בין ברזילי לנוה. השניים לא בחלו באמצעים, שכללו השמצות קשות, תביעות הדדיות וכן מריבות פוליטיות.

דורון ברזיליצילום: דניאל בר און

המשבר בלשכה הוביל להתערבותה של שרת המשפטים לשעבר, ציפי לבני. בספטמבר האחרון הכריזה לבני על רפורמה מקיפה בלשכת עורכי הדין, שכללה שינוי של בחינת ההסמכה, ביטול הוועד המרכזי של הלשכה וכן קיצוץ דמי החבר - כך שפעולות בתחומי התרבות והפנאי לא יהוו בסיס לגבייתם. אך נכון להיום, הרפורמה הזאת משותקת - והקרבות הפוליטיים נמשכים כסדרם.

נוה הצליח לאגד סביבו את ראשי המחוזות של לשכת עורכי הדין, ובאחרונה גם חבר לראש הלשכה הקודם, עו"ד יורי גיא רון. התוצאה של בריתות אלה היא רוב מוחלט לאופוזיציה במועצה הארצית, והיווצרות של מעין לשכה אלטרנטיבית, שמתחרה בוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין, אשר בפועל הביאה את לשכת עורכי הדין לשיתוק מוחלט.

המושך בחוטים: 
עו"ד יורי גיא רון

לדברי מקורות בלשכה, מי שמושך בחוטים ומוביל את כל המהלכים מאחורי הקלעים הוא גיא רון, שגם מנהל את התקציב בפועל. לפי אותם מקורות, גיא רון התפאר בשיחות סגורות - בכך שהוא מקבל שיחות טלפון משופטים רבים.

גיא רון ונוה התקשו לגבש הסכמה על שני מועמדים שעליהם ימליצו לוועדה למינוי שופטים. בסופו של דבר, גיא רון נאלץ לוותר על מועמדותה של שותפתו לשעבר, עו"ד רחל בן ארי (שמכהנת כיום בוועדה), והשניים החליטו על תמיכתם בעורכי הדין אילנה סקר וחאלד חוסני זועבי - שמכהן גם כיום בוועדה.

ואולם, בסביבתו של ברזילי מותחים ביקורת על מעורבותו של גיא רון, וטוענים כעת כי הוא לא רשאי להשתתף בהצבעה שתיערך מחר. בשבוע שעבר שיגרו חברי הוועד המרכזי - עו"ד יראון פסטינגר, והמשנה לראש לשכת עורכי הדין, זכי כמאל - מכתב חריף לגיא רון שבו טענו כי הוא אינו רשאי להשתתף בבחירת הנציגים לוועדה, בגלל המלצת המשטרה מסוף 2011 להעמיד אותו לדין פלילי. "אינך יכול לבחוש בזהות הנציגים בוועדה לבחירת שופטים - שמן הסתם תדון בעניינם של שופטים שעשויים לדון בעניינך, או למנות פרקליטים שטיפלו בעניינך", נכתב.

גיא רון חשוד בעבירות של שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע ומרמה בנסיבות מחמירות בפרשת קופת חולים מאוחדת. המלצת המשטרה כוללת גם את זוגתו של גיא רון, כנרת פרי, שחשודה בעבירות של מרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד. נכון להיום, התיק מצוי בשלבים אחרונים של קבלת החלטות בפרקליטות, אשר בסופם יוחלט אם יש מקום להגיש נגדם כתב אישום.

יורי גיא-רוןצילום: דודו בכר

מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) נמסר: "עניינם של עו"ד גיא רון וזוגתו, 
הגברת פרי־גיא, נבחן כחלק מתיק חקירה רחב היקף, ומצוי בשלבי טיפול אחרונים".

עוד טוענים פסטינגר וכמאל, כי גיא רון אינו רשאי לצפות שנציגי הציבור הממונים - פרקליט המדינה, שי ניצן, ומנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור - יבחרו במועמדים שלו לוועדה.

"כידוע לך, החשדות נגדך נמצאים בטיפולו של פרקליט המדינה או שיובאו בפניו, וההחלטה הסופית בעניין תקבע על ידו. מנכ"לית משרד המשפטים היא הממונה על הפרקליטות המטפלת בתיקך. דומה כי סיטואציה שכזו אינה נסבלת ואינה אפשרית, ועל כן מתבקש כי מי שייעדר מהגוף הבוחר - כדי שלא לאפשר סיטואציה שכזו - הוא דווקא אתה, ולא פרקליט המדינה או מנכ"לית משרד המשפטים", כך כתבו פסטינגר וכמאל.

אך בסביבתו של גיא רון דוחים את הטענות. "הפנייה היא חסרת תום לב לחלוטין - וגם הדברים לגופם לא נכונים. מעולם לא התקיים שימוע לגיא רון", כך אומרים מקורביו, ומציינים כי העניין נידון לפני שלוש שנים במסגרת עתירה בבית המשפט המחוזי שדחה את הטענות, ומאז לא השתנה המצב המשפטי וגם לא התקבלה החלטה של הפרקליטות.

"ראוי שפסטינגר ייזכר בחבר סיעתו ראש הלשכה לשעבר, דרור חטר ישי, שבעת שהוגש נגדו כתב אישום (להבדיל מהמלצת משטרה בלבד - בעניינו של גיא רון) הוסיף לכהן בוועדה למינוי שופטים בתמיכתו של פסטינגר. אין מקום למוסר כפול ולצדקנות מבית מדרשם של פסטינגר וכמאל", הדגישו מקורביו של גיא רון.

פסטינגר מסר בתגובה כי "דרור חוטר ישי התפטר מהוועדה מיד כשהוגש כתב האישום ממנו זוכה בסופו של דבר בשנת 1998".

"כיצד ירגיש שופט שרבין תדון בעתידו?"

נציגי הממשלה בוועדה הנוכחית למינוי שופטים הם לבני ושר התקשורת לשעבר גלעד ארדן; נציגי הכנסת הם ח"כ יצחק הרצוג (העבודה), וח"כ יצחק כהן (ש"ס); נציגי בית המשפט העליון הם הנשיא לשעבר אשר גרוניס, השופט אליקים רובינשטיין וכן השופטת אסתר חיות; ואת לשכת עורכי הדין מייצגים רחל בן ארי וחאלד זועבי.

שישה עורכי דין הגישו את מועמדותם להיות נציגים בוועדה החדשה: דליה רבין ופנחס מרינסקי (המועמדים של ברזילי), אילנה סקר חאלד וחוסני זועבי (המועמדים של נוה וגיא רון), וכן צבי פירון ורות עשאהל (מועמדים עצמאיים).

רבין, עורכת דין במקצועה היא בתו של ראש ממשלת ישראל לשעבר, יצחק רבין. כיום היא מכהנת כנשיאת המשכן לבוררויות ופתרון סכסוכים. ב–1999–2002 כיהנה כחברת כנסת, בתחילה מטעם מפלגת המרכז ובהמשך מטעם מפלגת העבודה. קודם לכן היתה פרקליטה בפרקליטות מחוז תל אביב, ובהמשך שימשה כיועצת משפטית וכמנהלת המחלקה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות.

במחנה גיא רון ונוה מותחים ביקורת חריפה על מועמדותה של רבין. מבחינתם היא נמצאת בניגוד עניינים חריף, מכיוון שהמוסד אשר בראשו היא עומדת הנו עסקי־פרטי, המקבל תיקים לבוררות משופטים. "מה אמור להרגיש שופט שרבין תדון בגורל עתידו המקצועי - ותחליט אם יקודם? הוא ירגיש מחויב להעביר למוסד שלה תיקים לבוררות. המרכז הזה ייהפך מיד למונופול", טוענים גיא רון ונוה.

בנוסף, הם מציינים כי המרכז שבראשו עומדת רבין מורכב משופטים בדימוס - שנהפכו לבוררים עם פרישתם. "עם מי תתייעץ בנוגע למינוי שופטים? היא לא מחוברת לעורכי הדין, אלא לשופטים בדימוס", תוהים גיא רון ונוה.

מהמשכן לבוררות ופתרון סכסוכים נמסר: "אם וכאשר לשכת עורכי הדין תקבל החלטה בדבר מינויה של רבין לוועדה לבחירת שופטים, והבחירה תאושר על ידי שר המשפטים ונשיאת בית המשפט העליון, המשכן ישקול את צעדיו ובכל מקרה לא יאפשר מצב של ניגוד עניינים".

מלשכת עורכי הדין נמסר: "אין כל ניגוד עניינים בין תפקידה של רבין לבין מועמדותה כנציגה בוועדה למינוי שופטים, כמו שלא קיים ניגוד עניינים במשרד פרטי של עורכי דין, שהרי יש לו נגיעה בבית המשפט מול שופטים במהלך שגרת עבודתו. הקריטריון היחיד לעורך דין המבקש להיות נציג בוועדה למינוי שופטים הוא חברות בלשכת עורכי הדין, לפי חוק יסוד השפיטה. צר לנו שעקב הבחירות הקרובות לראשות הלשכה, פוגעים במועמדים במקום להתמודד עם מועמדותם".

יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה
אפי נוהצילום: ניר קידר

רבין מסרה בתגובה כי "הנושא נבדק ביסודיות והתקבלה חוות דעת מבני סמכא בנושא. אני סמוכה ובטוחה שלא יהיו ניגודי אינטרסים".

סיכויי המועמדים העצמאיים אפסיים

מרינסקי, המועמד השני של ברזילי, הוא עורך דין עצמאי שמנהל משרד העוסק בתחומים מגוונים - בין היתר במשפט מסחרי, חוקתי ומנהלי. כיום מרינסקי מכהן כיו"ר מועצת המנהלים של המוסד לבוררות של הלשכה. בעבר כיהן בתפקידים שונים בלשכת עורכי הדין, בין היתר, כסגן יו"ר ועד מחוז תל אביב של הלשכה. הוא היה חבר במועצה הארצית ונציג לשכת עורכי הדין בוועדות שונות.

מרינסקי כבר היה חבר בוועדה למינוי שופטים, בשנים 2005–2011. בקדנציה הקודמת הוא הפסיד את מועמדותו בשני קולות בלבד לזועבי - אשר מתמודד מולו גם היום. זועבי הוא המועמד של נוה וגיא רון, המכהן בוועדה למינוי שופטים החל מ–2012. לזועבי משרד עם שישה עורכי דין בנצרת, והוא גם יו"ר ועד מחוז צפון של לשכת עורכי הדין.

המועמדת השנייה מטעם המחנה של נוה וגיא רון היא סקר, שנחשבת מקורבת לנוה. סקר היא עורכת דין אלמונית יחסית, ובעלת משרד עורכי דין פרטי קטן כבר 27 שנים. סקר עוסקת בתביעות נזיקין, בתחום הפלילי, בעבירות נוער ותעבורה, וכן בעריכת חוזים - והיא חברה בוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין. במחנה של נוה וגיא רון מדגישים כי המועמדים שלהם בעלי ניסיון בליטיגציה, מכירים את השופטים ומחוברים לשטח ולעורכי הדין.

בנוסף לארבעת המועמדים שמריצים שני המחנות, ישנם שני מועמדים עצמאיים שמתמודדים על תפקיד. אחד מהם הוא פירון, שעומד בראש משרד מ. פירון - המונה 136 עורכי דין ומדורג במקום השביעי מבחינת גודל בדירוג של דן אנד ברדסטריט ל–2014.

מועמדת נוספת היא עשאהל, עורכת דין עצמאית החל מפברואר 2014, אשר עוסקת במתן ייעוץ וחוות דעת בתיקים פליליים, תיקי רשלנות והלבנת הון. קודם לכן ניהלה עשאהל מחלקה בפרקליטות מחוז דרום, וגם היתה בוחנת בבחינות לשכת עורכי הדין, סגנית יו"ר ועדת האתיקה של הלשכה, יו"ר ועדת ערר לפי תקנות מס רכוש וקרן פיצויים (נזקי מלחמה) בירושלים והדרום, וכן מרצה במכללת ספיר.

הסיכויים של שני המועמדים העצמאיים האלה להיבחר לוועדה למינוי שופטים נחשבים לאפסיים, אך אם לא יסירו את מועמדותם ברגע האחרון - הם עשויים לקבל חלק מהקולות ולפגוע בקרב הצמוד בין שני המחנות. נראה כי הסיכויים של המתמודדים של גיא רון ונוה הם הגבוהים ביותר, אך מכיוון שהבחירות חשאיות - ייתכן שיהיו הפתעות.

הוועדה לבחירת דיינים: יו"ר לשכת עורכי הדין מתמודד ראש בראש מול יו"ר ועד מחוז ירושלים

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין תבחר מחר גם שני נציגים לוועדה לבחירת בתי הדין הדיינים. על תפקיד נציג בוועדה מתמודדים יו"ר לשכת עורכי הדין, דורון ברזילי, מול יו"ר ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין, אשר אקסלרד.

ברזילי מכהן כראש לשכת עורכי הדין מ–2011, אז גבר בבחירות על יריבו וקודמו, עו"ד יורי גיא רון. הוא בעל משרד עו"ד פרטי שעוסק בתחום המס, צווארון לבן והלבנת הון. באחרונה הוא השיב על כנו את משוב השופטים - דירוג שנתי שבו נותנים עורכי הדין ציונים לשופטים שבפניהם הם מופיעים. ההחלטה הזו גרמה לקרע בין השופטים לבין עורכי הדין.

אקסלרד, שעומד בראש משרד עורכי הדין בר־און אקסלרד ושות', נחשב לדמות דומיננטית ומקושרת מאוד בקרב הקהילה הירושלמית של עורכי הדין. הוא היה שותפו של רוני בר־און - לפני שנטש את המשרד לטובת הפוליטיקה - ונחשב לחבר קרוב של מבקר המדינה, יוסף שפירא.

אקסלרד פעיל בתחומים ציבוריים ומכהן, בין היתר, כיו"ר ועדת הבחירות של עיריית ירושלים בהיבט הציבורי. הוא גם מעורב בפוליטיקה הפנימית של לשכת עורכי הדין, ונמנה על אנשיו של ראש מחוז ועד תל אביב בלשכת עורכי הדין, אפי נוה.

לפני כשנתיים גם לקח חלק פעיל במאבק של נוה להביא לסיום תפקידה של שופטת הפירוקים, ורדה אלשיך, בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker