כתב אישום יוגש נגד רועי חיון: הימורים לא חוקיים, הלבנת הון והעלמת הכנסות

חיון מואשם בכך שמינף את ההון שצבר להשקעה בתחום האנרגיה והגז, לרכישת נדל"ן מניב, לפיתוח מערך עסקי של מסחר אינטרנטי באופציות "תוך הטמעת רכוש שמקורו בעבירות פליליות" ■ הוא יועמד לדין, בכפוף לשימוע

אפרת נוימן

פרקליטות המדינה הודיעה לסנגוריו של איש העסקים רועי חיון, עוה"ד גיורא אדרת, אורן אדרת ורונן רוזנבלום, על הכוונה להעמידו לדין בכפוף לשימוע. לפני כשנה וחצי עצרה היחידה למאבק בפשיעה כלכלית במשטרה את חיון, בחשד כי היה שותף לארגון הימורים לא חוקיים באינטרנט בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, השתתפות בהימורים, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות מס. יחד עם חיון נעצרו חשודים נוספים ובהם גלעד טוגנדרייך.

על פי כתב החשדות, ב–2006–2012 פיתח חיון מערכת עסקים ענפה וצבר ממון רב, בין היתר חלש על עסקי הימורים, הגרלות ומשחקי מזל אסורים. ההימורים ומשחקי המזל נערכו בשיטות מגוונות, במקומות שונים, גם באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות. עיסוק מרכזי אחר שלו היה מתן הלוואות בריבית וניכיון צ'קים. לשם ניהול עסקי ההימורים, משחקי המזל וההלוואות, קיבץ סביבו חיון עובדים כפופים ושותפים מישראל ומחו"ל.

עסקי ההימורים היו, על פי החשד, רק המסד שעליו התפתחו יתר עסקיו של חיון: ראשית, הוא מינף את ההון שצבר להשקעה בניירות ערך בייחוד בתחום האנרגיה והגז, לרכישת נדל"ן מניב ולפיתוח מערך עסקי רחב היקף של מסחר אינטרנטי באופציות בינאריות. זאת, על פי כתב החשדות "תוך הטמעת רכוש שמקורו בעבירות פליליות במערכת הכלכלית הלגיטימית".

צילום: בלומברג

לפי החשדות, כניסתו של חיון לתחום ניירות הערך, שהניבה לו רווח כספי משמעותי, היא תולדה של חוב כספי רחב היקף שחב לו איש העסקים משה הרשברג. הרשברג, יהודי ממשפחה אמידה באוסטרליה, נהג להמר בהיקף רחב באמצעות חיון. הימורים אלה, לצד הלוואות שלקח מחיון, יצרו לו את החוב. על פי כתב החשדות, חיון "ניצל קיומו של חוב זה כדי להשיג לעצמו דריסת רגל בעסקיו של הרשברג, ואף שידל אותו להמשיך ולהמר, תוך שימור התלות של הרשברג בו".

על פי החשד, טוגנדרייך עבד עם חיון, ובהמשך לקח חלק מרכזי בניהול עסקיו ושימש "יד ימינו". הוא היה אמון על ניהול החשבונות והכספים של חיון ועמד בקשר שוטף עם מהמרים, לווים, בנקים, נותני שירותי מטבע, אנשי עסקים וחברות ישראליות וזרות.

ניהול עסקיהם של חיון וטוגנדרייך התבצע, לפי החשד, בשלוש שיטות עיקריות. בראשונה, חיון נמנע מניהול תיעוד חשבונאי מוסדר של פעילותו הפיננסית כשהוא וטוגנדרייך החזיקו מחברות שבהן נרשמו ההוצאות, ההכנסות והחובות. לפי השיטה השנייה, התנהלותו הכספית השוטפת של חיון מול לווים ומול מהמרים התבצעה בעיקר במזומן או באמצעות צ'קים. חיון שימש צומת דרכים לכניסה וליציאה של כספים: מצד אחד כספי הלוואות וזכיות בהימורים שיצאו ממנו, ומצד שני החזרי הלוואות ותשלומי ריבית והפסדי הימורים שהתקבלו אצלו.

לפי השיטה השלישית, חיון נהג להקים חברות תוך הסוואה או הסתרה של שליטתו בהן. כך למשל, הוא שלט בחברת גלובס השקעות שהתאגדה ב–2010 ועסקה במתן הלוואות בריבית. בנוסף, הוא שלט בחברות זרות שהוקמו באיי הבתולה הבריטיים.

עו"ד טל שפירא
עו"ד טל שפיראצילום: תומר אפלבאום

לפי החשדות, ב–2006–2012, עסק חיון בעריכה, בארגון ובניהול של הימורים ומשחקים אסורים, כמו משחקי קלפים ומזל - גם באמצעות האינטרנט וגם במועדונים ובמקומות נוספים ובהם ביתו, משרדו וחדר ששכר בבית מלון - שאותם ניהל מישראל כשהם פונים לקהל של מהמרים ושחקנים ישראלי.

כתב החשדות מונה כמה דרכים שבאמצעותן הלבין חיון לכאורה את ההון שצבר, כך למשל הוא רכש דירות בלונדון ורכש מניות.

חיון נחשד בהעלמת הכנסות מעסקי ההימורים, ההלוואות וניכיון הצ'קים, ביחס להכנסות של לפחות עשרות מיליוני שקלים.

פרשת הכשרה אנרגיה

רונן רוזנבלוםצילום: שרון בוקוב

אחד החשדות נוגע לפרשת ספן. באוגוסט 2010 החזיקה השותפות לפידות חלץ ב-42.5% מזכויות השתתפות ברישיון קידוח הנפט שרית מול חופי אשדוד. במסגרת העסקים של הרשברג נודע לו כי לפידות מעוניינת למכור חלק מהזכויות שלה בקידוח. בשל קיומו של חוב ההימורים לחיון, תיווך הרשברג בין חיון ללפידות לצורך רכישת הזכויות. בעקבות זאת, באוגוסט 2010 קיימו הרשברג וחיון משא ומתן לרכישת 10% מהזכויות, ובמהלכו הם הציגו את העסקה כך שלכאורה היא של הרשברג בלבד.

במקביל הם ניהלו משא ומתן עם אהרון כהן, בעל השליטה בחברת תעשיות והשקעות של ספן באשר לרכישת הזכויות מהם. "על אף חלקו של חיון בעסקה, ועל אף העובדה שהוא מי שגייס את המימון לעסקה, נערך ההסכם מול הרשברג בלבד, זאת כדי להסתיר את מעורבותו", נכתב בהודעת הפרקליטות. על פי ההסכם, שילם חיון ללפידות 1.43 מיליון שקל.

פרשה נוספת נוגעת להכשרה אנרגיה. ב–2010 רכשה הכשרת הישוב בישראל את רישיון הקידוח לקידוחי "שרה" ו"מירה" מחברת פטרומד. הרשברג היה אחד המתווכים בעסקה הזו יחד עם מנדל מוצ'קין. לשם החזקה ברישיון הקידוח הקימה הכשרת הישוב את הכשרת הישוב אנרגיה. בהמשך, בשל החוב שלו לחיון, תיווך הרשברג בינו לבין מוצ'קין, וחיון ומוצ'קין סיכמו כי תמורת מיליון דולר הוא יקבל זכויות במניות של מוצ'קין בחברה. כנגד החלק של הרשברג במניות החברה קיזז חיון סכום של 200 אלף דולר.

פרקליטו של טוגנדרייך, עו"ד טל שפירא, מסר בתגובה כי "אין בכוונת מרשו להתייחס להדלפות מגמתיות ומסולפות של חומרי חקירה לאמצעי התקשורת. מר טוגנדרייך דוחה מכל וכל את החשדות המיוחסים לו, ואת עמדתו יביא אך ורק במקום הראוי לכך, בפני הפרקליטות, במסגרת הליך השימוע, ולא מעל דפי העיתון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker