אישום: תיאמו מכרז בין יזמי נדל"ן על רכישת קרקע מהסוכנות היהודית בירושלים

על פי החשד, קבוצת יזמי נדל"ן שילמה לכאורה 1.2 מליון דולר לקבוצה אחרת כדי שלא תתמודד במיכרז

אורה קורן

רשות הגבלים עסקיים הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים כתבי אישום כנגד שלושה אנשי עסקים ועורך דין על תיאום מכרז של הסוכנות היהודית למכירת מגרש בירושלים. כתבי האישום הוגשו נגד אהרון איינזברג, פסח אייזנבך ואברהם צינוירט, ועורך הדין א. חיים נובוגרוצקי. הרשות הודיעה במסגרת כתבי האישום כי ישנה אפשרות שהתביעה תבקש להשית על הנאשמים מאסר בפועל. תיק נוסף נגד החשוד נפתלי שטיצר נסגר ולא הוגש נגדו כתב אישום.

כתבי האישום מתייחסים לתיאום מכרז לכאורה בין שתי קבוצות יזמי נדל"ן לרכישת קרקע בשכונת גאולה בירושלים, עליו פעלה בין היתר ישיבת תלמוד תורה "המסורה". במאי 2007 יצאה החברה הבת של הסוכנות היהודית בהליך התמחרות למכירת כשישה דונם בירושלים. על פי כתב האישום החשד הוא כי בטרם החל המכרז, הסכימו הצדדים לכאורה, כי קבוצת צינוירט-אייזנבך תשלם 1.2 מיליון דולר לקבוצת אייזנברג, בתמורה לכך שקבוצת אייזנברג לא תתחרה במכרז ותדאג לכך שגם המתמודדים האחרים לא יתחרו בקבוצת צינוירט-אייזנבך.

על פי כתבי האישום, לאחר שהצדדים הגיעו להסכמות הלא חוקיות לכאורה, הם פנו לעו"ד חיים נובוגרוצקי בבקשה שיעלה אותן על הכתב. על פי כתבי האישום, ההסכם הלא חוקי לכאורה היה מוסווה כ"פירוק שותפות", למרות שכלל לא התקיימה שותפות בין הצדדים. עוד על פי כתב האישום הצדדים התחייבו לשמור על ההסכמות בסודיות והסתירו את ההסכם המקורי במשרדו של עורך הדין. כתוצאה מכך, קבוצת צינוירט זכתה בקרקע תמורת סכום של כ- 8.5 מיליון דולר.

אייזנבך, צינוירט ואייזנברג מואשמים בעבירות של היותם לכאורה צד להסדר כובל בנסיבות מחמירות. בנוסף מואשמים אייזנבך וצינוירט בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

בית הסוכנות היהודיתצילום: בת אל חיימוביץ

מלבד כתבי האישום שהוגשו, הגיעה הרשות להסדר טיעון עם המתווך בהסדר, דוד מינצברג. במסגרת הסדר הטיעון הוסכם על עונש של 4 חודשי עבודות שירות כנגד מינצברג וקנס של 50 אלף שקל.

חקירת הרשות נעשתה בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל והחלה בעקבות פסק דינה של השופטת מיכל אגמון גונן בתביעה של אברהם צינוירט נגד אייזנברג אהרון מיום 31.10.10. פסק הדין ניתן לאחר שבין הצדדים התגלע סכסוך בדבר התשלום שקבוצת צינוירט הייתה אמורה להעביר לקבוצת אייזנברג. בית המשפט קבע כי מדובר בהסכם בלתי חוקי לתיאום מכרז ועל כן ההסכם הוא בלתי אכיף. את כתבי האישום הגיש בשם הרשות עו"ד זיו יגאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker