לאומי שוקל הקמת ועדת תביעות בלתי תלויה לבדיקת הפרשה

בבנק מבקשים לעכב את ההליכים בתביעות הנגזרות בשלושה חודשים - בטענה כי "יש להמתין לסיום עבודתו של צוות הבדיקה בה פתח היועמ"ש"

סיון איזסקו

בנק לאומי מבקש מבית המשפט לעכב את ההליכים המתנהלים נגדו בשלושה חודשים, בשתי התביעות הנגזרות שהוגשו כנגדו. זאת בשל הבדיקה בה פתח היועץ המשפטי לממשלה, בעניין ההסדר שעליו חתם הבנק.

בלאומי ציינו כי "בעקבות השתלשלות האירועים המתוארת לעיל (חתימת ההסדר עם האמריקאים, בקשה להגדלת היקף התביעה הנגזרת והגשת תביעה נגזרת מצד בעל מניות נוסף - ס"א), הבנק החל לשקול את האפשרות של הקמת ועדת תביעות בלתי תלויה - וקבלת היתר מבית המשפט לכך - על מנת שתבחן את כלל היבטי הפרשה והאירועים, הבקשה המתוקנת וההסדרים וכן תמליץ על דרך הפעולה שתשרת באופן המועיל ביותר את טובת הבנק. זאת גם בשים לב לעובדה שכל עוד חקירות של הרשויות האמריקאיות - שהסתיימו בהסדרים הנזכרים לעיל - היו תלויות ועומדות, הרי שניהול ההליך לא שירת את טובת הבנק".

גליה מאור
גליה מאורצילום: עופר וקנין

עוד טוענים בלאומי כי "משהחליט היועץ המשפטי לממשלה על הקמת צוות בדיקה - יהיה זה אך טבעי ונדרש להמתין לסיום עבודתו, על מנת שמסקנותיו תהיינה בפני דירקטוריון הבנק בטרם יחליט כיצד להמשיך ולפעול"

בתביעה הנגזרת הראשונה, שהוגשה על ידי עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש, הדיון בתיק נקבע ל-23 בפברואר - ואילו הבנק מבקש כאמור לדחות אותו. בתביעה השנייה, שהוגשה על ידי עו"ד שחר בן מאיר, לאומי מבקש גם כן לעכב את ההליכים בשלושה חודשים. בבנק טוענים כי עיכוב ההליכים מתבקש נוכח הבדיקה המעמיקה עליה הכריז היועץ המשפטי לממשלה - בדיקה הכוללת את מרבית גורמי האכיפה בישראל. היועמ"ש הודיע כי יבחן הן את ההיבטים האזרחיים של הפרשה - כלומר, התביעה הנגזרת - והן את ההיבטים הפליליים של המעשים בהם הודה הבנק.

יש לציין כי בנק לאומי מיוצג בתיק על ידי משרד מיתר ליקוורניק לשם טל ושות' - משרד עורכי הדין בו שותפה עורכת הדין דליה טל, ששימשה כיועצת המשפטית של דירקטוריון לאומי במשך כ-25 שנה, כולל ב-2011-2001 השנים בהן הבנק הודה בביצוע עבירות סיוע להעלמות מס. טל גם נחשבת לאחת הנשים המקורבות ביותר לגליה מאור, ששימשה כמנכ"ל קבוצת לאומי ויו"ר לאומי שוויץ בתקופה בה בוצעו העבירות. טל עצמה אינה חתומה על הבקשה שלאומי הגיש לבימ"ש - אלא שותפיה למשרד: עו"ד ד"ר ישראל לשם, עו"ד דרור קדם ועו"ד גלעד שיף.

דליה טלצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker