המשנה ליועמ"ש: "נבחנים היבטים משפטיים בנוגע לחטיבה להתיישבות"

עו"ד דנה זילבר, הגיבה לפניה של חברת הכנסת זהבה גלאון בה ביקשה כי היועץ המשפטי לממשלה יורה על השבת 12.6 מיליון שקל

אפרת נוימן

עורכת הדין דנה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ייעוץ), הגיבה השבוע לפניה של חברת הכנסת זהבה גלאון בה ביקשה כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, יורה על השבת כספים בסך 12.6 מיליון שקל שהועברו באישורה של ועדת הכספים לחטיבה להתיישבות. זאת כחלק מהחשדות לפיהן מעורבת החטיבה להתיישבות בפרשות השחיתות הקשורות למפלגת ישראל ביתנו הנחקרות לאחרונה.

מדובר בסכום מתוך סך של כ-40 מיליון שקל אשר אושר, בהתאם להחלטת ממשלה, בתחילת דצמבר 2014 כי יעבור לשלושת המחוזות בהם פועלת החטיבה להתיישבות – צפון, מרכז ודרום – כש-12.6 מיליון שקל מתוכו עברו למחוז מרכז.

זילבר השיבה לגלאון כי "היבטים שונים בפעילות החטיבה להתיישבות מצויים בחקירה משטרתית. בהתאם לממצאי החקירה ולהתפתחותה, ניתן יהיה לשקול אף צעדים במישור הכספי, הן במסגרת ההליכים הפליליים והן מחוץ לגדרם, והכל על פי החלטות גורמי החקירה ועל פי שיקול דעתם המקצועי.

"באשר לטענותיך העקרוניות בדבר חוקיותן של העברות הנעשות במסגרת ועדת הכספים של הכנסת, הרי שהללו מצויות עתה בבחינה על ידי בית המשפט העליון במסגרת עתירה תלויה ועומדת שהוגשה על ידי ח"כ סתיו שפיר – בג"ץ 8749/13 שפיר נ' שר האוצר, ועמדתנו בסוגיה זו הוצגה בהרחבה במסגרת המענה לעתירה. "עוד אציין, כי בימים אלו אנו בוחנים היבטים משפטיים שונים הנוגעים לפעילותה של החטיבה להתיישבות, מסקנות בחינה זו עתידות להתפרסם בעתיד הקרוב".

גלאון, בחודש אפרילצילום: מוטי מילרוד

הבחינה מתבצעת בחודשים האחרונים ותושלם במועד קרוב באמצעות חוות דעת מקיפה.

לחטיבה להתיישבות מעמד מיוחד שהפך אותה לאחד הגופים רבי העוצמה ומחוסרי השקיפות, בכל הקשור לפעולות שעניינן התיישבות. ארגונית, מדובר בזרוע של ההסתדרות הציונית העולמית, גוף שאינו ממשלתי, ולכן אינו כפוף לחוק חופש המידע או לביקורת מבקר המדינה כמו משרדי ממשלה וחברות ממשלתיות. עם זאת, פעילותה מתבססת על תקציב המגיע במלואו מהמדינה בהתאם להחלטות ממשלת ישראל.

ביום האחרון של 2014, פשטו חוקרי המשטרה להב-433 על משרדי החטיבה להתיישבות המופקדים על מרחבי הצפון, המרכז, והדרום. החוקרים לקחו מסמכים ותיקים. לפי הערכות נבדקים מכרזים והעברות כספיות מהחטיבה להתיישבות למועצות מקומיות שראשיהן נחקרו, כמו ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, ראש מועצת תמר דוב ליטבינוף, וראש מועצת מגילות מרדכי דהמן.

מאז תחילת השנה הוקפץ תקציב החטיבה במאות אחוזים. באחד הדיונים שבהם הוגדל באחרונה תקציב החטיבה להתיישבות נכחו באולם ועדת הכספים ראשי מועצות ובהן מסיקה שנחשב כדמות בעל השפעה בליכוד וב"הבית היהודי".

לפי חוזה שנחתם בין הממשלה להסתדרות הציונית ב–2000, פועלת החטיבה ברמת הגולן, השומרון, הרי בנימין ויהודה, בקעת הירדן, הר חברון וגוש קטיף (עד פינויו בספטמבר 2005). מאז 2004 הורחב תחום פעילותה לנגב ולגליל. ייעודה, כפי שמתואר באתר שלה: "חיזוק הפריפריה באמצעות הקמת יישובים כפריים וביסוסם בכל תחומי החיים. בתוך כך פועלת החטיבה לפיתוח אלמנטים אזוריים שישרתו את היישובים ויסייעו ביצירת אזורי התיישבות בעלי בסיס כלכלי־חברתי איתן".

בעבר היה תקציב החטיבה תחת אחריות משרד החקלאות, והחל ב–2013 הוא נמצא תחת משרד ראש הממשלה. בכל אחת משלוש השנים האחרונות, היה בסיס התקציב שלה עשרות מיליוני שקלים בלבד, אך לאורך השנה, על רקע העברות תקציביות חוזרות ונשנות ממשרדים אחרים, הוגדל תקציב החטיבה במאות אחוזים. לפי ניתוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ב–2012 קפץ תקציב החטיבה מ–77.7 ל–458 מיליון שקל (גידול של כ–590%). ב–2013 גדל תקציב החטיבה מ–82.8 ל–653.5 מיליון שקל (790%); ואילו ב–2014 נשבר השיא עם גידול של קרוב ל–1000% בתקציב הביצוע העומד על כחצי מילארד שקל, לעומת בסיס תקציב מצומק של 52.8 מיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker