הפתעה במשוב השופטים: את מי דירגו עורכי הדין במקום האחרון בביהמ"ש העליון?

שופטי המחוזי בת"א – חאלד כבוב, רות רונן ודניה קרת מאיר - קיבלו הערכות גבוהות ■ דוברות ביהמ"ש: "המשוב חסר תכלית וערך, הסקר נעשה באופן חובבני"

אפרת נוימן

לשכת עורכי הדין פירסמה היום (ב') את תוצאות "משוב השופטים" כשברקע, ממשיך להתנוסס מעל הלשכה החרם מטעם מערכת בתי המשפט, שהביא לכך שאף נציג של הלשכה לא הוזמן לטקס הפרישה של גרוניס שייערך ברוב הדר ביום חמישי הקרוב.

משוב השופטים הוא דירוג שנתי שבו נותנים עורכי הדין ציונים לשופטים שבפניהם הם מופיעים. המשוב הראשון נערך לפני כעשר שנים ובוטל שנים אחדות לאחר מכן משום שגרם לקרע בין השופטים לעורכי הדין. ההחלטה על חידוש המשוב התקבלה ביוני כשהטענה של יו"ר הלשכה דורון ברזילי היתה כי היו פניות רבות ללשכה מעורכי דין שביקשו להשיבו.

המשוב נערך לראשונה כ"סקר-אינטרנט" במהלכו נשלח קישור אינטרנטי למשוב לכ-56 אלף עורכי הדין חברי הלשכה אשר התבקשו להעריך עד 10 שופטים המכהנים בבתי המשפט בכל המחוזות ובערכאות שבפניהם הופיעו בשנה החולפת במספר הרב ביותר של דיונים. 4,332 שאלונים הושבו על ידי עורכי הדין - כ-20% מכלל עורכי הדין העוסקים בליטיגציה - והם סיפקו כ-21 אלף הערכות, ביחס ל-677 שופטים. 100% מכלל השופטים קיבלו הערכות מעורכי הדין. שיעור גבוה יותר מאשר במשובי העבר.

דורון ברזילי ואשר גרוניסצילום: יוסי זמיר

המשיבים העריכו את תפקוד השופטים לפי שבעה פריטי הערכה המשתקפים במימד מהותי (בקיאות השופט בדין הרלוונטי, מידת ההיכרות שלו את העובדות בתיק ומידת ההתאמה של ניסיונות הפשרה של השופט לנסיבות המקרה) ומימד סגנוני (יחס נאות של השופט לעדים, יחס נאות של השופט לעורכי הדין, ניהול הדיון ביעילות ואפשרות חקירת עדים נאותה). בנוסף נתבקשה, בנפרד, הערכה כללית לשופט.

כל השופטים קיבלו הערכות מעורכי הדין ומעל מחציתם (58%) קיבלו 26 הערכות ויותר. רוב השופטים קבלו הערכות כלליות גבוהות וגבוהות מאד וזה בולט במיוחד בין שופטי העליון. בסך הכול, ניתן לומר כי המערכת המשפטית זוכה להערכה גבוהה יחסית, מצד עורכי הדין, בנוגע להיבטים משפטיים מהותיים ובנוגע להיבטים הקשורים לסגנון ניהול המשפט. בעניין אחד קבלה המערכת הערכה נמוכה יחסית והיא: התאמת ניסיונות הפישור לנסיבות.

הדירוג הנמוך של גרוניס

בבית המשפט העליון קיבלו את הדרוג הגבוה ביותר בהערכה כללית, מ-1-5 כש-5 הוא הציון הגבוה ביותר, השופטים יצחק עמית (4.26), נעם סולברג (4.07)  וד"ר יורם דנציגר (4.04). באופן קצת אירוני על רקע התנגדותו התקיפה של גרוניס למשוב, הוא קיבל את הדרוג הנמוך ביותר בהערכה הכללית, ביחס לשאר שופטי העליון (ציון 2.64).

הנתונים מתייחסים לשופטים שקיבלו יותר מ-26 הערכות. בבית המשפט המחוזי בבאר שבע בהערכה הכללית הגבוהה ביותר זכתה השופטת טלי חיימוביץ לבנת, אחריה נחמה נצר ונסר אבו טהה. את ההערכה הכללית הנמוכה ביותר קיבלו השופטים רויטל יפה כ"ץ , ברוך אזולאי ואליהו ביתן.

שופטי בית המשפט הכלכלי במחוזי בתל אביב – חאלד כבוב (4.36), רות רונן (4.06), ודניה קרת מאיר (3.65)- קיבלו הערכות גבוהות (ציון גבוה מוגדר 3.6-5). עוד בלטו בבית המשפט המחוזי בתל אביב בהערכה כללית גבוהה (לפי הסדר) השופטים תמר אברהמי,  חדוה וינבאום וולצקי, שאול שוחט, יצחק ענבר, חיים טובי, איתן אורנשטיין , חגי ברנר, אליהו בכר וחנה פלינר . את ההערכה הכללית הנמוכה ביותר קיבלו יהודה פרגו, צילה צפת וגדעון גינת.

במחוזי מרכז בלטו לטובה יחזקאל קינר, יעקב שפסר, עופר גרוסקופף  וצבי ויצמן. מי שקיבלו את הדרוג הנמוך ביותר ביחס לשאר השופטים, בהערכה כללית, היו נגה אהוד וורדה פלאוט . במחוזי בנצרת בלטו לטובה השופטים סאאב דבור ושאהר אטרש .

בבית המשפט המחוזי בחיפה דורגו הכי גבוה חננאל שרעבי, רון שפירא, סארי ג'יוסי ויעל וילנר. דרוג נמוך יחסית קיבלו ד"ר מנחם רניאל, דיאנה סלע וברכה בר-זיו. במחוזי בירושלים בלטו בדרוג גבוה יגאל מרזל, ארנון דראל, תמר בזק-רפפורט, רם וינוגרד ודוד חשין ובדרוג נמוך ביחס לאחרים, אסתר חיאט נחליאלי ויורם נועם.

בבתי השלום ברחבי הארץ השופטים הבאים בלטו במיוחד בדרוג גבוה בהערכה כללית: יעל אילני וצחי עוזיאל משלום תל אביב, אלון אופיר משלום באר שבע, ד"ר עמי קובו משלום רמלה, שמואל הרבסט ושושנה ליבוביץ משלום ירושלים, יעל אבירם כתבן ויחיאל ליפשיץ משלום חיפה ומשה גינות משלום חדרה. מי שבלטו בדרוג נמוך הם חנה ינון ונועה פראג-לבוא משלום תל אביב, מיכל וולפסון מהשלום באר שבע ומגי כהן משלום פתח תקוה.

בבתי הדין האזורים לעבודה הגיעו הכי גבוה בדרוג של הערכה כללית, חיים ארמון מנצרת וקרן כהן מתל אביב ואת הדרוג הנמוך ביותר קיבלה שרה מאירי מבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. 

תגובת הרשות השופטת למשוב היתה כי היא "מאמינה בביקורת ככלי לשיפור וייעול תפקודה השוטף, אלא שמשוב השופטים הוא חסר תכלית וערך עבור הרשות השופטת, וממילא אינו צפוי להשיג את המטרות לשמן לכאורה נועד...לעומדים בראש מערכת בתי המשפט נודע על ההחלטה לקיימו במפתיע, זאת על אף הסכנות הטמונות במשוב ביחס לאמון הציבור במערכת בתי המשפט והרגישות הרבה המתחייבת בנקיטת צעד מסוג זה. התנהלות זו מעידה על כך שמטרתו של המשוב לא נועדה לשפר את פניה של מערכת המשפט, אלא כי בבסיסו עמדו מטרות אחרות.

"פרטים שנחשפו בתקופה האחרונה מעידים כי הסקר נעשה בחופזה ובאופן חובבני לכאורה, מבלי שניתנה ככל הנראה תשומת לב מספקת לנושאים של מהימנות ואמינות". למשל, הם מציינים את העובדה כי "משיב מסוים יכול למלא את הסקר מספר פעמים, פגם היורד לשורש אמינות הסקר ועשוי להביא לשימוש בסקר ככלי להתנגחות בשופט זה או אחר".

ברזילי אמר היום כי: "המשוב מציג באופן שקוף וברור את התנהלות בתי המשפט והשופטים, ועל כן מלכתחילה לא הייתה ברורה לי התנגדותו של נשיא בית המשפט העליון למשוב, וכן לא היה לי ברור אופן התנגדותו - בדרך של הטלת חרם על הלשכה ולמעשה על עורכי הדין. משוב השופטים מציג לציבור בישראל מערכת משפט חזקה, אמינה ומקצועית לצד ליקויים בהתנהלות של שופטים מסוימים. אני בטוח שממצאי המשוב, יביאו כמו בעבר לשיפור ולתיקון הליקויים שנמצאו".

"לבטל את החרם"

בשבוע שעבר נשלח מטעם הלשכה מכתב לגרוניס ובו ביקורת נוקבת על החרמת הלשכה בטקס הפרישה שלו: "למדנו מהתקשורת כי לראשונה מאז שהוקמה לשכת עורכי הדין, ואף מאז הקמת המדינה, לא יוזמן ראש לשכת עורכי הדין או נציג מטעמו לשאת דברים בטקס פרישתך מתפקידך הרם — וזאת בגין החרם שהוטל על ידך על המוסדות המרכזיים של לשכת עורכי הדין בעקבות קיום המשוב", כך נכתב במכתב שעליו חתומים עו"ד יראון פסטינגר, חבר ועד מרכזי ועו"ד זכי כמאל, המשנה לראש הלשכה.

הם מסכמים את המכתב לגרוניס בכך ש" אנו פונים אל כבודו לבטל את החרם ולהורות על הפסקת מעורבות מערכת המשפט האגרסיבית בפוליטיקה הפנימית של לשכת עורכי הדין, ולוודא כי ראש לשכת עורכי הדין ולא שום אדם אחר ייצג את ציבור עורכי הדין בטקס פרישתך מכס נשיא בית המשפט העליון — כפי שנעשה במשך כל שנות קיומה של לשכת עורכי הדין"

על כך השיב להם השופט מיכאל שפיצר מנהל בתי המשפט כי "טענתכם בדבר מעורבות של מערכת בתי המשפט ב"פוליטיקה הפנימית" של לשכת עורכי הדין אינה נכונה כלל ועיקר. מראשית כהונתו של כב' הנשיא גרוניס בתחילת שנת 2012 ועל רקע הקרע בלשכה זומנו לישיבות עבודה עם הנהלת בתי המשפט כל גורמי הלשכה, אלא שלמרבה הצער עו"ד ברזילי הוא זה שבחר שלא להשתתף בפעילות זו".

עוד נכתב כי "אם יש התנהלות פוליטית מול מערכת המשפט הרי שזו דווקא היציאה למשוב הפוגעני ושעל פניו הוא חסר כל תוקף מחקרי. עוד נציין כי הסגנון הפוגעני בו נקט ראש הלשכה כלפי כב' הנשיא גרוניס וההתבטאויות העולבות שבחר להשתמש בהן ממילא מונעות כשלעצמן את הנכונות לזמנו לאירוע זה. למען הסדר אבהיר כי לא יהיה אדם אחר שייצג את ציבור עורכי הדין בטקס. צר לי שלידי כך התגלגלו הדברים אולם, כאמור אין לראש הלשכה ולכם אלא להלין על עצמכם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker