מכתב לגרוניס: "לראשונה מאז הקמת המדינה - לא יוזמן ראש לשכת עוה"ד לשאת דברים בטקס פרישתך"

עוה"ד יראון פסטינגר וזכי כמאל פנו מטעם הלשכה לנשיא העליון בבקשה לבטל את החרם נגדם, "ולהורות על הפסקת מעורבות מערכת המשפט האגרסיבית בפוליטיקה הפנימית של הלשכה"

אפרת נוימן

הסכסוך בין לשכת עורכי הדין לבין בית המשפט העליון, בראשותו של הנשיא אשר גרוניס, ממשיך לבעבע. אחרי שהלשכה החליטה ביוני על חידוש "משוב השופטים" — דירוג שנתי שבו נותנים עורכי הדין ציונים לשופטים שבפניהם הם מופיעים — ובתגובה הודיעו במערכת בתי המשפט ובנציגות השופטים כי עד להודעה חדשה ייפסקו הקשרים עם לשכת עורכי הדין, כעת לא הוזמן אף נציג של הלשכה לשאת דברים בטקס הפרישה של גרוניס שייערך ביום חמישי הקרוב.

בתזמון מעניין, מחר (ב') עורכת הלשכה מסיבת עיתונאים בהשתתפות יו"ר הלשכה, דורון ברזילי, בה ייחשפו "ממצאים מעניינים ומפתיעים של משוב השופטים".

בשבוע שעבר נשלח מטעם הלשכה מכתב לגרוניס ובו ביקורת נוקבת על החרמת הלשכה בטקס הפרישה: "למדנו מהתקשורת כי לראשונה מאז שהוקמה לשכת עורכי הדין, ואף מאז הקמת המדינה, לא יוזמן ראש לשכת עורכי הדין או נציג מטעמו לשאת דברים בטקס פרישתך מתפקידך הרם — וזאת בגין החרם שהוטל על ידך על המוסדות המרכזיים של לשכת עורכי הדין בעקבות קיום המשוב", כך נכתב במכתב שעליו לא חתום ברזילי אלא עו"ד יראון פסטינגר, חבר ועד מרכזי ועו"ד זכי כמאל, המשנה לראש הלשכה. השניים מגדירים את עצמם ככאלה ש"השתדלו ככל שניתן להימנע מלעסוק בסכסוכים הפנימיים בלשכה, תוך שמירת קיומה, תפקודה ועצמאותה".

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניסצילום: אמיל סלמן

עוד נטען במכתב כי "מדובר בעניין עקרוני מהמעלה הראשונה...גם בעבר היו למערכת המשפט חילוקי דעות עם לשכת עורכי הדין — הן בנושאים אידיאולוגים והן בנושאי המשוב — אולם לא זכינו לבחישה גדולה, פוליטית ובלתי יאה מצד מערכת המשפט בעניינים הפנימיים־הפוליטיים של לשכת עורכי הדין...לא נותר לנו, כחברי לשכה החברים במוסדותיה מזה עשרות שנים, להביא את תדהמתנו ואכזבתנו כי מערכת המשפט בראשותך בוחרת להתערב בעניינים הפוליטיים בלשכה באופן חסר תקדים תוך נקיטת צו ברור".

הם מסכמים את המכתב לגרוניס בכך ש"לקראת סיום תפקידך הרם תוך שאנו מאחלים לך הרבה אושר, בריאות והצלחה בכל אשר תעשה — אנו פונים אל כבודו לבטל את החרם ולהורות על הפסקת מעורבות מערכת המשפט האגרסיבית בפוליטיקה הפנימית של לשכת עורכי הדין, ולוודא כי ראש לשכת עורכי הדין ולא שום אדם אחר ייצג את ציבור עורכי הדין בטקס פרישתך מכס נשיא בית המשפט העליון — כפי שנעשה במשך כל שנות קיומה של לשכת עורכי הדין"

המשוב הראשון נערך לפני כעשר שנים ובוטל שנים אחדות לאחר מכן — משום שגרם לקרע בין השופטים לעורכי הדין. משמעות החרם על הלשכה, שננקט כבר בעבר, הוא אי־שיתוף חברי הלשכה בסוגיות שוטפות — דוגמת הצעות חוק — הימנעות מהתייעצויות ואי־הזמנת אנשי הלשכה לאירועים שמקיימת מערכת בתי המשפט.

על מכתבם של השניים השיבו מהנהלת בתי המשפט כי "טענתכם בדבר מעורבות של מערכת בתי המשפט ב'פוליטיקה הפנימית' של לשכת עורכי הדין אינה נכונה כלל ועיקר. מראשית כהונתו של כב' הנשיא גרוניס בתחילת שנת 2012 ועל רקע הקרע בלשכה זומנו לישיבות עבודה עם הנהלת בתי המשפט כל גורמי הלשכה, אלא שלמרבה הצער עו"ד ברזילי הוא זה שבחר שלא להשתתף בפעילות זו".

עוד נכתב כי הצעד של ניתוק הקשר מראש הלשכה ומהוועד המרכזי מקורו בהחלטה החד צדדית של ראש הלשכה על קיום המשוב וכי "אם יש התנהלות פוליטית מול מערכת המשפט הרי שזו דווקא היציאה למשוב הפוגעני ושעל פניו הוא חסר כל תוקף מחקרי. עוד נציין כי הסגנון הפוגעני בו נקט ראש הלשכה כלפי כב' הנשיא גרוניס וההתבטאויות העולבות שבחר להשתמש בהן ממילא מונעות כשלעצמן את הנכונות לזמנו לאירוע זה. למען הסדר אבהיר כי לא יהיה אדם אחר שייצג את ציבור עורכי הדין בטקס. צר לי שלידי כך התגלגלו הדברים. אולם, כאמור, אין לראש הלשכה ולכם אלא להלין על עצמכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker