החקירה נחשפת

ההכחשה, השתיקה ואז שיתוף הפעולה: 
כך נהפך עדי שלג לעד מדינה

תמלילי החקירות של עד המדינה בפרשת הרצת המניות באי.די.בי אחזקות נחשפים; בהתחלה עדי שלג לא שיתף פעולה ("אין לי מושג מה הקשר של נוחי דנקנר לאיתי שטרום"), אחר כך נלחץ ("אני נצבע באור שלילי") ובסוף התחיל לזמר ("ואז הבנתי שנוחי איכשהו פה בתמונה")

שלב ההוכחות במשפטם של נוחי דנקנר ואיתי שטרום בחשד להרצת מניות לפני "הנפקת החברים" של אי.די.בי אחזקות ב–2012, יגיע לשיא הבוקר (א') בבית המשפט המחוזי בתל אביב בעדותו של עד המדינה, עדי שלג.

שלג (40) היה שותף של שטרום בחברת ISP מאמצע 2008 ועד תחילת 2012. בשלב זה נפרדה דרכם ואז, תשעה ימים לאחר שעזב את המשרד, נקרא שלג במפתיע לחזור כדי לרכוש מניות אי.די.בי. התביעה טוענת כי שלג היה איש הביצוע של שטרום — שהיה מצדו איש הביצוע של דנקנר ברכישת מניות אי.די.בי במטרה להעלות את מחיר המניה לפני ההנפקה. לעומת זאת, ההגנה טוענת כי שלג פעל לבדו, בפעילות תרמיתית בלי ששטרום או דנקנר ביקשו זאת ממנו.

לעדותו של שלג יש חשיבות רבה בתיק. העובדה ששלג ואשתו, מאיה שלג, גם סחרו במניות אי.די.בי במסגרת חשבון אישי שלהם בחברת סיטי ברוקר וגרפו בשל כך רווח של 185 אלף שקל היא החוליה החלשה בסיפורו של שלג.

תמורת עדותו קיבל שלג מעמד של עד מדינה בעל חסינות ולא יינקטו נגדו הליכים פליליים בכל הקשור לפרשות והחברות. גם לאשתו ניתנה חסינות מהעמדה לדין.

תמלילי החקירות של שלג, שהגיעו לידי TheMarker, חושפים כיצד התנהלה החקירה ברשות ניירות ערך, שהחלה בסוף נובמבר 2012 ונמשכה לסירוגין עד אמצע 2013. עמודי הפרוטוקול הרבים מאפשרים לשחזר את הדרך שעבר שלג ואת הטקטיקות של החוקר — משלב ההכחשות והגיבוי לשטרום עבר שלג לשתיקה רועמת ואז הודה ושיתף פעולה באופן מלא.

שלב ההכחשות

ב–26 בנובמבר בשעה 9:13 בבוקר התיישב שלג מול החוקר, גלעד רוט. שלג שנלקח מביתו בשעה 6:30 בבוקר, כעס והתפרץ לעבר החוקר: "אל תצפה ממני להתנהג כמו שאתה רוצה שאני אתנהג, אני אתנהג כמו שאני רוצה". החוקר שאל אותו על הקשר בינו לבין שטרום, ושלג סיפר כי שטרום היה הבוס שלו במשך ארבע שנים בחברת ISP והקצה לו 42% מהחברה. "בהתחלה קיבלתי משכורת 10 אלף שקל בחודש, זה לא הספיק, אז העלינו ל–20, וזה גם כמובן לא הספיק ואז הוא פעם השלים לי ל–30, פעם השלים לי ל–40, כמה שהייתי צריך", הוא הסביר.

שלג, לדבריו, הכניס לעסק 180 אלף שקל, לעומת מיליון דולר שהכניס שטרום. לטענתו, העסק היה רווחי במשך ארבע שנים אבל אז הפסיד הרבה כסף. "סוחר כזה טוב לא הייתי, עובדתית... אז החלטתי להפסיק עם זה. אני ואיתי לא נפרדנו בכעס, נפרדנו כידידים". מאז, לדבריו, הם לא עבדו יחד.

עדי שלג הבוקר לצד נוחי דנקנרצילום: מוטי מילרוד

אחרי שעתיים אינטנסיביות של חקירה הגיע החוקר לדנקנר. "אין לי מושג מה הקשר של נוחי לאיתי. איתי מכיר הרבה אנשים מאוד חשובים וחזקים", אמר שלג. החוקר שאל אותו אם הוא התבקש לבצע את הרכישות של מניות אי.די.בי. "ברור שהתבקשתי", הוא השיב, "איתי ביקש ממני כי הוא חשב שהוא יעשה מזה מלא כסף, הוא חשב שהוא יגזור את הצורה על ההנפקה הזו".

שלג סיפר כי שטרום התקשר אליו הביתה, ביקש שיבוא למשרד ואז ביקש ממנו לבצע את הרכישות. "לא שאלתי למה, הוא אמר שיש קנייה של החיים וזהו. קניתי במהלך היום בצורה מאוד אגרסיבית כי הוא אמר לי 'תקנה וכל מה שאתה קונה אני מוכר ואני מרוויח'", הוסיף. החוקר ביקש משלג לפרט מה בדיוק שטרום אמר לו ושלג השיב: "'עדי, זה יהיה פיצוץ של הנפקה, יבואו שם ביקושים פסיכיים, אני רוצה לקנות, אני מוכר ללקוחות לפני'".

רוט הגביר את הלחץ על שלג: "בקרוב אני אראה לך שאתה משקר לי. אם אתה רוצה ללכת ככה אין בעיה". שלג מבחינתו המשיך להכחיש קשר להנפקה. "לא עקבתי אחרי אי.די.בי, אחרי שהתפוצץ כל הסיפור של ההנפקה התחלתי להבין מה הסיפור של ההנפקה של אי.די.בי. היום זה ביג ניוז, אז לא עיניין אותי מה מצבו של נוחי דנקנר", אמר.

החוקר הסביר לשלג שהראיות משחקות לרעתו. "האצבעות שלך בכל מקום, אתם דופקים העלאות שערים ויודע מה היה המצב הכספי שלך, אני יודע שאתה התחננת לעבודה ואני יודע שהיית בבית", הוא הטיח בו, ושלג השיב: "מה זה קשור, מה נוחי דנקנר עשה לי את זה? הוא אשם שאני ואיתי הפסדנו כסף ואיתי זרק אותי? הוא אשם בזה ששוק ההון התייבש ואין ביזנס?"

בכל אותן שעות נחקרה אשתו, מאיה שלג, בחדר סמוך. "אתה עשית עם מאיה עסקאות מתואמות והעליתם את השער וזה כסף שנכנס אליכם", הטיח בו החוקר. שלג הכחיש: "אמרתי למאיה שאיתי אמר שיהיה מלא רווח...יבואו לשם קונים פסיכיים, איתי אמר לי שההנפקה הזאת תהיה מאוד חזקה, תקני. זהו".

הלחץ של החוקר נמשך: "אני עוד מעט אראה לך את העסקאות שעשית מול מאיה ושאתה הנחית אותה ... ואת האסאמאסים,... כל שקר זה עוד שכבה של בוץ. זה העניין זה להסתבך ולהסתבך, וכבר באת לפה מסובך. ביום הזה דיברתם 40 פעם, בימים רגילים אתם משוחחים 5, 7 פעמים, איך זה קורה?"

"רבנו באותו יום", אמר שלג לחוקר, שהמשיך בשלו: "מממצאי החקירה עולה שביצעתם עסקאות מתואמות, אתה ומאיה, תוך כדי שאתם ככה גורפים 185 אלף שקל על ISP, על חשבון איתי, ותוך כדי שאתם ככה מעלים את השער גם במניית אי.די.בי... הטביעות אצבע שלך בכל מקום".

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

אחרי ארוחת הצהריים, כששלג לא ענה לשאלות, החוקר הגביר את הלחץ. "אין בעיה, תסרב. תסרב ותסבך את עצמך עוד יותר, ותשפוך עוד קצת בוץ על עצמך", הוא הטיח בו. "...קח אחריות על המצב שלך אדוני. אתה היום כשתצא מפה, אתה תחליט אם אתה שקרן ואתה גנב ואתה רמאי או שברוב המקרים תימרנו אותך".

בנקודה הזו כנראה שהלחץ נתן את אותותיו בשלג. "זה נראה כבר יותר מדי רע, ואני מעדיף לדבר עם עורך דין לפני שאנחנו ממשיכים", הוא אמר. "תשמע, כשזה התחיל אני לא הבנתי מה אתה רוצה ממני. ככל שזה הולך וזה אני... נראה לי שבלי שאני הייתי מודע לזה הסיפור הזה פה גדול עלי. אני רוצה להתייעץ עם איש מקצוע...תוך כדי לא חשבתי שזה לא בסדר, גם אחרי זה לא חשבתי שזה לא בסדר, אבל זה כבר יוצא משליטה הסיפור הזה. אין לי מה להגיד לך על זה. אני נצבע באור יותר ויותר שלילי. לא חשבתי שאני עושה איזושהי עבירה, זה נראה מאוד רע...".

אחר הצהריים חזר שלג לחדר החקירה אחרי ששוחח עם עורך דין והחקירה נמשכת. "שטרום אומר שאתה שקרן", אמר לו החוקר. "הוא אומר שאתה המצאת את כל הסיפור הזה, והוא אומר שהוא אמר לך לבוא בשביל הנוסטרו (חשבון ההשקעות האישי של החברה) ולא בשביל שום לקוחות ושזה שקר".

שלג השיב: "הוא משקר", ואז התעשת: "הוא לא יגיד דבר כזה, זה לא מתאים לו להגיד דבר כזה". בהמשך החוקר השמיע לו הקלטה מתוך החקירה של שטרום ושלג המשיך לדבוק בגרסתו. "או שאיתי לא אומר את האמת, או שאני לא הבנתי אותו נכון, אבל מה שאני יודע — אני קניתי עבור לקוחות שלו", הוא חזר ואמר.

החקירה התחדשה למחרת בבוקר ושלג נשאל על המעורבות של דנקנר ברכישת המניות. "אין לי מושג ירוק", הוא ענה. "אני יודע את הדברים האלה עכשיו שנוחי עומד מאחורי זה, ואני לא ידעתי את זה אז. ראיתי אותו אתמול פה יוצא מהחקירה אז הבנתי שחקרתם אותו. לא ידעתי מה המעורבות שלו...איתי ביקש ממני לקנות מניות עבור הלקוחות שלו...אני לא הייתי מעודכן במה שהוא דיבר עם נוחי. לא ראיתי אותם מדברים, לא ראיתי שום דבר חוץ מזה שהוא אמר לי לקנות מניות בצורה אגרסיבית מאוד ומכרתי אותן בעסקות מחוץ לבורסה".

נקודת התורפה של שלג היא אשתו. בכל פעם שהחוקר שאל אותו על הפעולות שלה בסיטי ברוקר, שלג ענה: "אני לא מעוניין לדבר על אשתי".

בהמשך היום נראה כי שלג מתחיל לפקפק בחברות עם שטרום, שנמצא באותן שעות גם הוא בחקירה. "הוא דואג לתחת של עצמו", הוא אמר לחוקר. "אני לא ידעתי מה הם עושים, אני לא הבנתי שזה מה שהם עושים, לא הייתי בלופ הזה בכלל, כמו שלא ידעתי מה הוא סגר עם הבנק, אני לא ידעתי את זה, לא שאלתי את זה, זה גם לא עיניין אותי. לא היה לי שום בנפיט (תועלת) מזה, למה שזה יעניין אותי?"

על שטרום אמר שלג: "הוא איש עשיר, הוא גר בגלי תכלת בהרצליה פיתוח, הרחוב הכי עשיר בארץ, נוסע על מכוניות של מיליון ומשהו שקל, יש לו ביזנס כמו שצריך, מסתובב עם חליפות מאוד יוקרתיות, משרדים בציריך, טיסות במחלקה ראשונה". בסוף היום נדמה ששלג מתחיל להתרכך : "כל מה שקרה פה, שלא הייתי מודע למה קורה עם איתי ונוחי, זה היה אמור להיות שקוף מאוד, היום זה שקוף בדיעבד. אני מצטער. לא התכוונתי לעשות איזושהי עבירה".

שלב השתיקה

ב–3 באפריל 2013, אחרי הפסקה של ארבעה חודשים וחצי, הגיע שלג שוב לחדר החקירות, והפעם סירב לשתף פעולה עם רוט, שאמר לו שהתווספו ראיות ועדויות בכל הקשור למעורבותו בעסקות במניית אי.די.בי שביצע יחד עם אשתו. שלג המשיך לשתוק.

איתי שטרוםצילום: עופר וקנין

רוט ניסה לחמם אותו באמצעות דברים שאמר שטרום בחקירה. "אני לא אשכח את המשפט הזה שאמרת לי, אתה יודע איתי הוא בחור מרשים, אתה ראית אותו, אתה יודע מי הוא...אתה יוצא אתו, הוא מעשן את הסיגר הזה שלו ומדבר אתך, וגם בחקירה עצמה הוא אומר לי: 'תגיד לי, גלעד, מה אתם רוצים מהחיים שלי?' במלים האלה. 'מה אתם רוצים מהחיים שלי? אני נראה לך סוחר? אני יודע מה זה פקודת לימיט?...יש את עדי שלג, ועדי שלג הוא שותף שלי, ועדי שלג הוא זה שעשה את הכל. הוא איש המקצוע, הוא הבנאדם שמעביר את הפעולות... אני איש של כספים, אני מתעסק במימונים ויש לי את האנשים האלה שעובדים בשבילי'". שלג המשיך לשתוק.

שלב שיתוף הפעולה

לאחר הפסקה נוספת של יותר מחודש, התחדשה החקירה ב–13 במאי 2013. בתקופה זו נכנסו לתמונה עורכי דינו של שלג, גיל דחוח וגלית רוטנברג, והפעם שלג התחיל לדבר. הוא סיפר על כך שהיה מודע גם לעסקיו האחרים של שטרום ולפעילות שלו בחו"ל. כמו כן סיפר שפירוק השותפות היה מיוזמתו, אחרי שהפסידו כ-3 מיליון שקל — הון עצמי שהשקיע שטרום.

הפרידה התרחשה ב-12 בפברואר 2012, ומאז לא בוצעה פעילות בחשבונות ניירות הערך של ISP. שלג סיפר כי בשבוע שחלף עד שחזר לבצע פעולות במניית אי.די.בי, הוא עבד מהבית והתחיל לסחור בחשבונו האישי. הוא ביקש משטרום עזרה במציאת עבודה ושטרום אמר לו שיבדוק לגבי אי.די.בי. את דנקנר, סיפר, לא הכיר ולא פגש מעולם: "פעם אחת ראיתי אותו באבן גבירול, בברסרי. זה היה לפני עשר שנים".

שלג הוסיף כי בשעת הבוקר ב-21 בפברואר שטרום התקשר אבל הוא סינן אותו ("נשאר לי שם עוד איזשהו חוב מסוים, חשבתי שהוא רוצה לדבר על זה") — ואז, לדבריו, הוא קיבל הודעת טקסט: "אני צריך אותך דחוף". כשהגיע למשרד, סיפר שלג, "הוא אמר לי 'תשמע, אני צריך שתקנה 5 מיליון שקל דחוף באי.די.בי אחזקות'... כל מה שאתה יודע וכל מה שאתה יכול בשביל שהנייר הזה לא יירד'". לדבריו, ההנחיה היתה לעשות זאת באגרסיביות ("אני חושב שבאותה סיטואציה, או כמה דקות אחריה, שאלתי אותו למה. הוא אמר לי, 'אל תשאל שאלות'").

לדברי שלג, הוא לא היה מודע בשלב הזה לכך שיש הנפקה. "הבנתי שזה משהו שקשור לנוחי ומשהו שקשור לנייר, אני לא טיפש. אבל לא ניתחתי את הסיטואציה יותר מדי... זה היה חד־משמעית להשפיע על השער של הנייר".

שלג התחיל לקנות, ולדבריו, בגלל היצעים נמוכים הוא החל לסחור בעזרת סיטי ברוקר. אשתו, מאיה, רכשה מניות, והוא קנה ממנה, כשבמקביל שטרום מתקשר לקבל עדכונים ("שאלתי אותו 'כמה אתה רוצה שאני ארים את זה', הוא הוא אמר לי 'כמה שיותר'").

הפעילות הזאת, ששטרום לא ידע עליה, הסבה את הרווח לסיטי ברוקר ("זה לא משהו שתיכננתי, בפעם הראשונה עשיתי ואז הבנתי פתאום שאני מרוויח כסף... אני אתן למכרי בשוק ההון, שאני מכיר את הפעילות שלהם, להרוויח את הכסף הזה? מה, אני מטומטם? אני אקח אותו לעצמי. זה מה שעשיתי"). הפעילות בין ISP לסיטי ברוקר היוותה 65% ממחזור הקונים באותו היום.

לדבריו, הטענה של שטרום על כך שההשקעה במניית 
אי.די.בי היתה ממניעים כלכליים היא שקרית: "לא, לא, לא, לא היתה פה השקעה כלכלית. היה פה חד־משמעית להעלות את מחיר הנייר, להעלות ולהחזיק את מחיר הנייר לטובת ההנפקה".

בהמשך היום, סיפר שלג, עידכן אותו שטרום לגבי ההנפקה. "הוא הסביר לי שזה אקט ציוני להציל את אי.די.בי. שאם אנחנו לא נציל את אי.די.בי ואת ההנפקה הזאת כל המשק יקרוס... וזה יהיה אוי ואבוי. זה חשוב מאוד מה שאנחנו עושים".

בהמשך סיפר ששטרום אמר לו: "אם אי פעם יבואו לשאול אותך למה קנינו אי.די.בי, תגיד שחשבנו שזה טוב". שלג הוסיף שאחרי שאמר לשטרום "תצטרך פה הר של כסף בשביל להרים את זה", הוא ענה לו "אני אטפל בזה". בהמשך הגיע אשראי של 15 מיליון שקל מהבינלאומי. בדיעבד התברר כי מי שעזר לשטרום להשיג את האשראי הזה היה דנקנר עצמו, שהרים טלפון למנכ"לית הבנק, סמדר ברבר צדיק, ובהמשך גם לראש החטיבה העסקית בבנק, אילן בצרי.

שלג: "הבנתי שזה קניות עבור צד ג' ביום הראשון, מהסיבה הפשוטה שכל פעם ששאלתי אותו אם לקנות עוד הוא אמר לי 'אני מתייעץ וחוזר אליך'... שאלתי אותו אם זה בשביל נוחי. הוא אמר לי 'אל תשאל שאלות'... הנחתי שבצורה זו או אחרת לנוחי יד בדבר... ואז אני שואל אותו 'דיברת אתו? אתה מדבר אתו?' יותר מפעם אחת הוא אמר לי 'כן, אני מדבר'. ואז הבנתי, זה בערך לקראת סוף היום הראשון, שנוחי איכשהו פה בתמונה".

בהמשך הוסיף שלג ששאל את שטרום אם הוא מדבר עם נוחי על מצב המניה, "והוא ענה לי 'כן'". עם זאת, הוא הודה שלא שמע את שטרום מדבר עם דנקנר ישירות וגם לא ראה, למעט במקרה אחד, שהוא מדבר בטלפון עם צד ג'.

שלג סיפר כי "בתקופה שאחרי", במאי או ביוני 2012, הוא פגש את שטרום בשתי הזדמנויות שבהן שטרום שאל אותו אם מישהו דיבר אתו על אי.די.בי. "בשני המקרים אמרתי לו 'לא, כלום'. הוא אמר לי 'טוב מאוד'".

מעורכי דינו של שלג נמסר: "העדות מצביעה על תהליך טבעי שעובר כל עד מדינה מהשלב בו הוא מנסה להגן בחקירה על שותפיו ועד לרגע בו הוא מחליט לחשוף את האמת. עדי שלג יציג לבית המשפט את הדברים האמיתיים כפי שהתרחשו ודבריו מגובים באוסף רחב ומוצק של ראיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker