אפרת נוימן

ב-13 לאוקטובר 2013, הודיעה חברת שמן כי קידוח שבצעה בים התיכון הוא ככל הנראה קידוח "יבש". שלושה ימים לאחר מכן היא הודיעה שאכן הקידוח יבש והוחלט לנטוש אותו. מיד למחרת, ב-17 אוקטובר, הזדרז עו"ד יוגב חלפון והגיש בקשה לתביעה ייצוגית בסך 65 מיליון שקל בין השאר, נגד שמן, היו"ר לשעבר גבי אשכנזי והמנכ"ל יוסי לוי. 

במרכז התביעה עומדת טענה להטעיה חמורה ואי גילוי מידע מהותי למשקיעים. הקבוצה הוגדרה כאלה שהשקיעו כספים ברכישת מניות שמן, כולל כאלו שמימשו אופציה שהייתה בידם לרכישת המניה.

קידוח שמןצילום: דובי טל

לטענת חלפון  "החברה פרסמה הודעת שווא או הודעה רשלנית אשר גרמה להטעייתם של המשקיעים ונטעה תקוות שווא כי נמצא נפט ברמת איכות גבוהה והחברה החלה במבחני הפקה, שהסתיימו בעובדה כי לא נמצא דבר והקידוח נמצא יבש"  והוסיף כי "נדהם לגלות כי יו"ר החברה ומנכ"ל החברה לא מימשו את האופציות שהיו ברשותם ופקעו והאבסורד התעצם כאשר טענו כי יש בידם מידע פנים אשר אוסר עליהם לממש את האופציות". רשות ניירות ערך החליטה ביוני שלא לסייע במימון הליך התביעה. 

אבל למהירות יש את החסרונות שלה. שלושה ימים לאחר הגשת הבקשה הגיש חלפון בקשה ראשונה לתיקון על ידי מחיקת ארבעה מתוך שבעת הנתבעים שכן התברר לו, לטענתו, כי לא היתה להם נגיעה לטענות בתביעה.

למחרת הוגשה בקשת תיקון נוספת "לתיקון טעות סופר" בטענה כי הושמטו בשגגה סעיפי חוק שונים מתוך חוק ניירות ערך. השופטת דניה קרת מאיר מבית משפט המחוזי בתל אביב נעתרה לשתי הבקשות. 

לאחר שהמשיבים הגיבו לבקשה לאישור התביעה הייצוגית, העלה חלפון טענות חדשות בכתב תשובה. לכן הותר למשיבים להגיש כתב תשובה נוסף אליו שוב הגיב חלפון בכתב טענות נוסף. כלומר, הוגשו בתיק הזה חמישה כתבי טענות סך הכול. 

אבל חלפון המשיך לבחון את הסבלנות של בית המשפט. בסוף מארס, הוא ביקש לתקן שוב את כתב התביעה כך שיצורפו חברי הדירקטוריון של שמן כנתבעים. זאת לטענתו בשל מידע שנחשף בפרוטוקולים שצורפו לכתבי הטענות מטעם המשיבים. הוא גם ביקש להוסיף לקבוצה המיוצגת את מי שרכש מניות שמן "באמצעות הבנק", כלומר לא רק ישירות משמן כך שגם הנזק הנטען צמח מ-65 מיליון שקל ל-160 מיליון שקל. 

אבל הפעם הבקשה שלו נדחתה מהטעמים שהבקשה הוגשה בשיהוי, בשל העובדה שהוא הביא קטעים מהפרוטוקולים של ישיבת הדירקטוריון באופן מטעה וכן כי אין לו עילה אישית מכוחה הוא רשאי להרחיב את הקבוצה. על כך הוא ערער לבית משפט העליון. 

בעליון הוא פגש את הנשיא, השופט אשר גרוניס, שלא חסך ממנו ביקורת ולאחר שדחה לאחרונה את הערעור קבע לו הוצאות של 25 אלף שקל.

 "די באופן שבו התנהל המבקש למן הגשת ההליך, על מנת לדחות את בקשתו לתקן את בקשת האישור", קבע גרוניס. "במובנים מסוימים, כתב התשובה שהגיש המבקש דומה לבקשת אישור מתוקנת שהוגשה מטעמו (בלא רשות). בנסיבות אלו, אני סבור שאין להתיר למבקש לתקן את בקשת האישור פעם נוספת. אוסיף, כי תיקון כתבי טענות הוא עניין הנתון לשיקול דעתה של הערכאה הדיונית וערכאת הערעור תמעט להתערב בו... במקרה הנוכחי הוגדשה הסאה ולכן צדק בית משפט קמא משדחה את הבקשה לתיקון בקשת האישור". 

גרוניס הרחיב את ביקורתו בכלל לעורכי דין ותובעים שמזדרזים ורצים להגיש בקשות לתביעות נגזרות, לפני שהם עושים שיעורי בית. "המקרה דנא הניו דוגמא אחת מיני רבות של בקשה לאישור תובענה ייצוגית שמוגשת בחופזה, בלא בדיקה מספקת ובלא הכנה ראויה. הגשת הליך של בקשה לאישור תובענה ייצוגית ימים ספורים בלבד אחרי האירוע נשוא ההליך נובעת לעתים, כך נראה, מרצונו של המבקש או עורך דינו להיות ראשון בהגשת ההליך, מבין אלה שעשויים לנקוט הליך דומה. יש אף לזכור שלפעמים הפונה האמיתי לבית המשפט הוא עורך הדין כשהמבקש משמש אך כסות לשם סיפוק דרישותיו של חוק תובענות ייצוגיות".  

לבסוף, נזף גרוניס בחלפון בכך שנקט בלשון משתלחת ובוטה בכתבי הטענות. "כך למשל, המבקש אינו מהסס לייחס בכתבי טענותיו, בלא ביסוס, מעשי שחיתות לרשות לניירות ערך. המבקש גם מייחס בבקשת רשות הערעור מעשים פסולים 'לעורכי הדין הגדולים' בישראל. המבקש טוען בבקשת רשות הערעור כי בית המשפט המחוזי 'מתנהל לפי גחמותיה של המשיבה' ואף הוסיף ורמז כי בית משפט קמא הושפע על ידי המשיבה שהנה 'בעלת קשרים ואמצעים גדולים'. דרך התבטאות זו מוטב שלא הייתה ננקטת". 

את שמן, אשכנזי ולוי ייצגו עורכי הדין דרור סברנסקי ומעיין אביטבול ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות׳.

הבקשה לאישור התביעה הייצוגית תמשיך להתברר בבית המשפט המחוזי מבלי שהתובע הייצוגי יוכל לתקן את כתב הטענות, כפי שביקש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker