המשטרה ממליצה להעמיד לדין את בנימין בן אליעזר, ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי

על פי החשד, אנשי עסקים שילמו לבן אליעזר כסף כדי שיקדם אינטרסים עסקיים ■ פרקליטיו של בן אליעזר: "נחוש להיאבק על שמו הטוב"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את הח"כ לשעבר בנימין בן אליעזר בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. יחד איתו ממליצה המשטרה להעמיד לדין את אנשי העסקים ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי שחשודים במתן שוחד. את ראש לשכתו לשעבר של בן אליעזר,  איילת אזולאי ממליצה המשטרה להעמיד לדין בחשד למרמה והפרת אמונים.

על פי החשד, החל משנת 2006, בעת כהונתו של בן אליעזר כשר התשתיות ובהמשך כשר התמ"ת, אנשי עסקים המקורבים לו, ביניהם בן זקן וננקשווילי העבירו לידיו סכומי כסף גבוהים בתמורה לקידום אינטרסים עסקיים שלהם.

בנימין בן אליעזרצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף, נחקרה פעילות הלבנת הון של בן אליעזר בהיקף של מיליוני שקלים, שהוסוותה על פי החשד, בחשבונות בני משפחתו, בהמרות כספיות בצ'יינג'ים (נותני שירותי מטבע) כשעל פי החשד, הכסף שימש, בין היתר, לרכישת נכסי נדל"ן ובחלקו הוסתר במזומן בכספת בבנק.

החקירה החלה לפני מספר חודשים, על פי החלטת היועץ המשפטי לממשלה ובהנחיית מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו ור' האגף לחקירות ולמודיעין, ניצב מני יצחקי ונוהלה בלהב 433 (יאח"ה). במהלך החקירה נחקרו עשרות מעורבים, בוצעו חיפושים, לרבות בכספת שבבעלותו של ח"כ בן אליעזר בבנק וכן בוצעו פעולות חקירה בחו"ל בתיאום עם רשויות האכיפה בארה"ב. הפרשה נחקרה בשיתוף עם רשות המיסים ולוותה על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

ג'קי בן זקן צילום: נמרוד גליקמן

בתום החקירה היום, קיבל ר' האגף לחקירות ולמודיעין, ניצב מני יצחקי את המלצת ר' להב ניצב רוני ריטמן והיחידה החוקרת (יאח"ה), לפיה התגבשה תשתית ראייתית לביצוע העבירות המיוחסות למספר חשודים נוספים. התיק יועבר בימים הקרובים לפרקליטות (מחוז ת"א) מיסוי וכלכלה, לקבלת החלטה.

פרקליטיו של בנימין (פואד) בן אליעזר, עורכי הדין נבות תל צור וטל שפירא, מסרו כי פואד דוחה את המלצות המשטרה מכל וכל. "במשך 60 שנה שירת בן אליעזר את מדינת ישראל נאמנה ובתחושת שליחות, והוא נחוש להיאבק על שמו הטוב חרף מצבו הרפואי המורכב. אנו מקווים ומאמינים, כי בחינה יסודית ומעמיקה של החומר על ידי הפרקליטות, תעלה תמונה שונה לחלוטין."

אברהם נניקשוויליצילום: אילן אסייג

בא כוחו של איש העסקים ג'קי בן זקן, עו"ד ירון ליפשס, מסר בתגובה: "נדמה כי מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה המשפטית בה אדם נאשם בעבירה חמורה של מתן שוחד, כשכל הגורמים מסכימים שלא הייתה לו כל מעורבות בעניין והוא כלל לא ידע עליו: לא ממי שנתן את ההלוואה (מר נניקשווילי), ולא ממי שקיבל אותה (מר בן אליעזר).
נדהמנו לגלות כי הגם שבמשטרה התלבטו עד לרגע האחרון בעניינו של מר בן זקן, המלצתם להגיש כתב אישום נגד מר בן זקן באה 'על רקע השותפויות שלו עם נניקשווילי והעובדה שבן אליעזר קידם על פי החשד את עסקיהם המשותפים, הוחלט להאשים גם את בן זקן בגין הלוואה בסך 1.3 מיליון שקל שהועברה מנניקשווילי לבן אליעזר', כפי שפורסם היום בתקשורת. והרי ממתי "שותפות" יכולה להוביל להמלצה על הגשת כתב אישום, בזמן שכל הראיות מוכיחות שמר בן זקן פשוט לא ידע על ההלוואה? האבסורד בהמלצת המשטרה כה גדול, עד שאנחנו משוכנעים שכאשר עניינו של מר בן זקן ייבדק על ידי הפרקליטות, יוחלט על סגירת התיק בעניינו לאלתר, וזאת אף מבלי שנידרש לקיים הליך של שימוע".

עוה״ד נתי שמחוני ויואב סננס ממשרד הרצוג פוקס נאמן, שמייצגים את מר אברהם נניקשווילי מסרו בתגובה: "אין לנו אלא להצר על התנהלותה של המשטרה, שבחרה שלא להודיע למר נניקשווילי או סניגוריו את דבר המלצתה, ויידעה אך ורק את אמצעי התקשורת. כמי שמכירים את מר נניקשווילי, פועלו ואת מערכת היחסים הקרובה והמיוחדת שלו עם מר בן אליעזר - המלצת המשטרה אין לה על מה שתסמוך, כלל ועיקר. אנו סמוכים ובטוחים כי הפרקליטות תבחן את הדברים כהווייתם ותגיע להחלטה מושכלת כי לא נפל כל רבב בהתנהלותו - ותורה על סגירתו של התיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker