פרשת ישראל ביתנו: תעלומת היעלמותו של היועץ לשעבר של ליברמן החשוד בהלבנה

רשת ב': מיכאל פלקוב נעלם לפני כחצי שנה ועל פי כמה דיווחים אפשר שנרצח או נהרג ■ ואולם על פי דיווחים אחרים מותו פוברק בשל חקירת המשטרה ומחשש לחייו ■ במשטרת ישראל לא חוקרים את נסיבות היעלמותו של פלקוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשטרה חוקרת חשד שמיכאל פלקוב, יועץ התקשורת לשעבר של אביגדור ליברמן, היה מעורב בהלבנת חלק מהכסף בפרשת החשדות לשחיתות בישראל ביתנו באמצעות אתר אינטרנט שבבעלותו.

פלקוב נעלם לפני כחצי שנה ועל פי כמה דיווחים ייתכן שנרצח או נהרג. ואולם על פי דיווחים אחרים מותו פוברק בשל חקירת המשטרה ומחשש לחייו. במשטרת ישראל לא חוקרים את נסיבות היעלמותו של פלקוב.

כתבות נוספות ב-TheMarker

"זה בנט, אבל הוא לא מדייק": כל האמת על ההישגים של שר הכלכלה

קמפיין הבחירות של לפיד - ניפוח נתונים וטשטוש כשלונות

במקום אתרים סיניים: כך תשלמו בזול על מוצרים לתינוקות וילדים

מיכאל פלקובצילום: מוטי קמחי

אתר האינטרנט הישראלי בשפה הרוסית, שעל פי החשד שימש כצינור להלבנת כספים, הוא "איז-רוס", שנחשב לאחד המובילים בישראל. אחד מהבעלים של האתר, אלכסנדר גולדשטיין נעצר לפני כשבועיים עם פרוץ הפרשה. המשטרה חושדת כי גולדשטיין ביצע התקשרויות עסקיות עם גופים שונים בסיועם ובתיווכם של דאוד גודובסקי וחברת הכנסת פאינה קירשנבאום בתמורה לפרסומים חיוביים באתר האינטרנט. בתמורה, לפי המשטרה, שימש העיתון "שופר" למפלגה.

בדיון בהארכת מעצרו של גולדשטיין טען סנגורו, עוה"ד איגור גלידר כי טענת המשטרה כי האתר שימש "שופר" למפלגה היא סובייקטיבית. "בין אם היא נכונה או לא, יש גם עיתון במדינה שמייחסים לו היותו שופר של פוליטיקאי זה או אחר, השאלה אם זה פלילי".

כתבי רשת ב' עדי מאירי וערן סיקורל חושפים כי מעורבותו לכאורה של מיכאל פלקוב עלתה כבר בשלבים הראשונים של החקירה. במשטרה מנסים להתחקות אחר עקבותיו, לפי שעה בלי הצלחה.

חי או מת?

מיכאל פלקוב הוא יועץ תקשורת מוכר בקרב המגזר הרוסי, שעלה בגלי העלייה של ראשית שנות התשעים. לדברי אנשים המכירים אותו, בשנים הראשונות שלו בישראל הוא עבד בשב"כ, ולאחר מכן פנה לעבודה בתחום התקשורת. לפלקוב, לפי מקור במגזר הרוסי המכיר אותו יש משפחה בישראל: בין היתר, אחיו מתגורר באשדוד. אותו מקור מוסיף שבמקביל לעזיבתו את הארץ, אשתו ובנו עזבו את ישראל ומתגוררים כיום בפריז.

בעבר, היה פלקוב אחד העיתונאים הבכירים בעיתון "נובוסטי נדלי|". במהלך השנים  התקרב לאיביגדור ליברמן, ובין השנים 2004-2003, הוא שימש כיועץ התקשורת של ליברמן לנושא האוכלוסייה הרוסית. לאחר מכן, עבר לליכוד, שם שימש עורך אתר הליכוד ברוסית, וסייע לנתניהו, כיו"ר אופוזיציה, בכל הנוגע לתקשורת הרוסית. 

לפני מספר שנים הקים את האתר יזרוס, ביחד עם שותפו, אלכסנדר גולדשטיין, אחד החשודים כיום בפרשת ישראל ביתנו. באתר, הנחשב  לשופרו של ישראל ביתנו וליברמן, כותב בעיקר עיתונאי אחד - אלכסנדר קוגן, המוכר מאוד בתקשורת דוברת הרוסית בישראל.. קוגן סירב היום להשיב לפנייתנו בנוגע לפרסום ברשת ב'.

."הסיפור הזה מסעיר את כל מי שהכיר אותו בארץ, ויש הרבה. יש ויכוח עז האם הוא חי או מת", אומר פעיל חברתי מוכר במגזר הרוסי, המכיר היטב את פלקוב, "מאז שפורסמה הידיעה בסוף אוגוסט באתר אוקראיני, על כך שהוא נעלם- כולם שואלים את עצמם -  האם הוא באמת נעלם. אמרו שם שמצאו גופה עם דרכון ישראלי לידה עם השם מיכאל פלקוב. אבל, ככל הידוע הגופה לא הובאה לארץ, משרד החוץ לא טיפל בנושא, ואף אחד במשפחה שלו לא דיבר על זה שהוא מת, וגם לא ישבו שבעה". 

אלכס סלסקי, לשעבר יועץ התקשורת של נתניהו למגזר הרוסי, הכיר אף הוא את פלקוב. היום (ג') סלסקי הביע צער על עצם פרסום הידיעה, באופן שפורסמה. "הבחור עלה לארץ, שירת בשב"כ, שירת ראש ממשלה ושר. קרה לו משהו. אגב, לדעתי הוא נעלם כבר לפני שנתיים. להערכתי, ייתכן שהוא נמצא בשליחות המדינה במקום כלשהו בחו"ל. אבל אז, האפשרות היחידה שמעלים זה שהוא גנב. אף אחד לא אומר שאולי קרה לו משהו, ואולי צריך לדאוג לו. אני רק שומע חשדות למשהו אפל. אני הכרתי אותו כאיש הגון,  איש שהשפיע מאוד על התקשורת הישראלית דוברת הרוסית", אומר סלסקי.

טופורובסקי מסר עדות

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) נקרא אתמול ליחידת להב-433 החוקרת את פרשת "ישראל ביתנו" למסירת עדות בפרשת התאחדות הסטודנטים ושר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו). טופורובסקי לא נחקר, אך התבקש על ידי המשטרה שלא לפרט על מה נשאל. טופורובסקי שימש ב-2010 כיו"ר התאחדות הסטודנטים והמשטרה ביקשה לקבל ממנו מידע.

משרד התיירות בראשותו אז של מיסז'ניקוב ערך פסטיבל סטודנטים בינלאומי בשיתוף התאחדות הסטודנטים. לפי החשד, המכרז להפקת הפסטיבל הוטה לכאורה לטובת חברת הפקות שבו עבדה יוליה רוט, ידידתו אז של השר מיסז'ניקוב

בועז טופורובסקיצילום: אייל טואג

טופורובסקי אינו קשור לפרשת "ישראל ביתנו" ונקרא לסייע למשטרה במידע על התנהלות משרד התיירות בשנת 2010 כשכיהן כיו"ר התאחדות הסטודנטים. מ"יש עתיד" נמסר כי "אנו סומכים על עבודת המשטרה ומדגישים את החשיבות בחקירה ממצה למיגור השחיתות בישראל".

ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו) מסר שלשום עדות במשטרה במסגרת חקירת "פרשת ישראל ביתנו". אוחיון לא נחקר באזהרה ולא חשוד בפרשה. אוחיון אמר ל-TheMarker כי "נתתי עדות. התבקשתי שלא למסור על מה נשאלתי. כל הפגישה ארכה כמה דקות ונשאלתי 2-3 שאלות. אני מצטער על כך שפורסם שזה בעניין תרומה לאיגוד הכדורסל. לא נחקרתי כלל על הסוגיה הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker