השופט בפרשת ישראל ביתנו: "התפתחות דרמטית בחקירה"

בית המשפט האריך בחמישה ימים את מעצרם של ישראל יהושוע ומרדכי דהמן ■ יהושוע שומר בחקירתו על זכות השתיקה

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית משפט השלום בראשון לציון האריך אחר הצהריים (ה') בחמישה ימים את מעצרם של ראש המועצה האזורית מגילות, מרדכי (מוצי) דהמן, ושל הלוביסט ישראל יהושוע, המעורבים בפרשה השחיתות בישראל ביתנו.

דהמן חשוד בקשירת קשר לקבלת כספים מתקציב המדינה במרמה. על פי החשד, במסגרת הקשר הזה הוא נתן שוחד בכמה הזדמנויות לסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) ולאחרים בתמורה לקבלת תקציבים. יהושוע חשוד בקשירת קשר לקבלת כספים מתקציב המדינה במרמה ולתיווך למתן שוחד.

"עיון במסמכים מלמד כי במסגרת החקירה חלה בהחלט התפתחות דרמטית והיא מן העת האחרונה", כתב השופט מנחם מזרחי בהחלטתו. הוא ציין כי אחת מהראיות החדשות רלוונטית גם לחשודים אחרים ששוחררו לחלופות מעצר.

"שמתי לנגד עיני את העובדה כי החשודים הם אנשים נורמטיבים בעיקרם, נעדרי עבר פלילי, אך אם הם ישוחררו עתה, קיים חשש לשיבוש החקירה", כתב. "על כן, קיימת עילת מעצר והיא עילת השיבוש. כדי לאפשר ליחידה החוקרת למצות את המהלך החדש, אותה התפתחות דרמטית, ראוי להותיר את החשודים במעצר".

ראש מועצת מגילות, מוצי דהמן צילום: דניאל צ'צ'יק

עורך דינו של דהמן, נבות תל צור, אמר בדיון היום כי הוא שולי בפרשה ו"רחוק מאד מלהיות אדם שבמרכז החשדות או שמתייחס למרבית הפרשיות שנחקרו". לדבריו, כבר הודיעו לו שהוא אמור להשתחרר היום בצהריים ואז התברר שיש התפתחויות.

"הפלא ופלא, החשודים האחרים שוחררו אחרי מספר ימי מעצר, לא נמצאה עילה לדעת המשטרה שתצדיק המשך החזקתם מאחורי סורג ובריח", אמר תל צור. "ראש הצוות אישר שחלק מהם שוחררו בתנאים מגבילים שמספקים את האפשרות להמשיך לחקירה בלי לפגוע בה".

מהפרוטוקול גם עולה כי יהושוע שומר על זכות השתיקה. "זו זכותו החוקתית, אך יש לה מחיר והיא הצורך של היחידה החוקרת להוכיח כל פרט מפרטי החשד", ציין השופט.

בנוסף לזה, נשלחו היום למעצר בית איש העסקים ציון זוארץ, יו"ר איגוד התאגידים הארגוניים ברשויות המקומיות יצחק בורבה, ראש המועצה האזורית תמר דב ליטבינוף, גזבר המועצה המקומית מגילות דוד בלאו, יו"ר נת"ע אלכס ויז'ניצר, ויו"ר מטה ישראל ביתנו, דוד (דאוד) גודובסקי.

כ-30 דמויות בכירות עוכבו לחקירה בפרשה שהתפוצצה באחרונה בחשד שהקצו תקציבים לעמותות ולגופים שלא כדין, העבירו כספים לאיגודים ולעמותות במועצות האזוריות והלבינו כספים דרך עמותות קש.

כמו כן, חשודים המעורבים במתן טובות הנאה, מתן שוחד, קידום עניינים של מקורבים ומינוי מקורבים. בתום חקירה סמויה שנמשכה כשנה על ידי יחידת לה"ב 433, נערכו גם חיפושים בבתים ובמשרדים של החשודים ונלקחו מחשבים ומסמכים.

בפרשה מעורבים, בין היתר, חברת הכנסת וסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, החשודה בהעברת השוחד לעמותות ושנחקרת כעת, ושר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, אשר שוחרר אתמול למעצר בית לאחר שמונה ימים במעצר. אתמול גם ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו של רמי כבן, מנכ"ל משרד החקלאות ומעצרו הוארך עד למחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker