פרשת ישראל ביתנו: חקירת ליאון יצאה לפועל לאחר גיוס עד מדינה

ליאון, המקורב לליברמן, חשוד שהיה מעורב בניסיון העברת כספים באותה הדרך שפאינה קירשנבאום העבירה לכאורה לרשויות ולעמותות

הותר לפרסום: רואה החשבון משה ליאון הוא הדמות הבכירה שנחקרה בצהריים (א') במשרדי יחידת להב 433 של המשטרה בנוגע למעורבות בפרשת ישראל ביתנו. בשעות הערב הוא שוחרר למעצר בית של חמישה ימים.

עד לאחרונה דובר על שיבוצו של ליאון ברשימת ישראל ביתנו במקום ריאלי, שעשוי היה להבטיח לו תפקיד שר. ליאון נחקר בחשד שהיה מעורב בניסיון העברת כספים באותה הדרך שסגנית שר הפנים ח"כ פאינה קירשנבאום, החשודה המרכזית בפרשה, העבירה לכאורה לרשויות ולעמותות. קיים חשד כי ליאון גזר עמלה גבוהה בגין מעורבותו בהעברת הכספים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

רזה, אינטרנטית ובלי שטויות: כל מה שצריך לדעת על הטלוויזיה של סלקום

למה התנצלה פייסבוק על סיכומי השנה שלה?

ההסתעפות החדשה בפרשת ישראל ביתנו אירעה בעקבות גיוסו של עד מדינה בתפקיד בכיר. העד הבכיר תיעד בהקלטות ובמסמכים את ניסיון העברת הכספים, ולפחות הקלטה אחת שהציג למשטרה מתעדת את מעורבותו לכאורה של ליאון.

משה ליאון עם ליברמןצילום: אמיל סלמן

בסביבתו של ליאון אמרו אתמול (א') : "משה ליאון נחקר במהלך היום ושיתף פעולה באופן מלא לכל אורך החקירה. החוקרים נהגו בו בצורה עניינית והוגנת, ובסוף החקירה הסכים ליאון לבקשת החוקרים להישלח למעצר בית".

במקביל, הובאו להארכת מעצר אפי פלס, בכיר בחברה לפיתוח השומרון, יצחק בורבה, יו"ר איגוד התאגידים הארגוניים ברשויות המקומיות, גבי חמו מנכ"ל מדרשת הגולן ואיש העסקים ציון זוארץ. מעצרם של החמישה הוארך בשבוע שעבר בחמישה ימים אולם המשטרה מבקשת להאריך את מעצרם שוב. מיכאל צ'צ'בה מעמותת מעל הסם שוחרר היום למעצר בית ומעצרו של אלכסנדר גולדשטיין, פעיל פוליטי בישראל ביתנו, הוארך עד ל-30 בדצמבר. נוסף על כך, נחקר היום ראש מועצה אזורית נוסף בחשד למעורבות בפרשה.

מפת הקשרים של משה ליאוןצילום: קובי קנטור, אמיל סלמן, עופר וקנין, רויטרס, אוליבייה פיטוסי, דן קינן, מוטי קמחי, אייל טואג ואילן אסייג

גולדשטיין הוא בעלים של חברת יזרוס שמספקת שירותי פרסום באינטרנט לאוכלוסיה הרוסית. לפי המשטרה, החברה מקבלת כספים עבור גורמים שונים עבור ישראל ביתנו במסווה של התקשרויות עסקיות. בתמורה לכך העיתון מפרסם כתבות אחדות עבור ישראל ביתנו בהוראת ובהכתבת גודובסקי.

פלס חשוד בכך שנתן שוחד במספר הזדמנויות לקירשנבאום ואחרים בנוסף, חשוד גם בקבלת דבר במרמה, גניבה בידי עובד ציבור, זיוף ורישום כוזב במסמכי תאגיד בהיקף של מאות אלפי שקלים.

בורבה חשוד בקשירת קשר לקבלת כספים מתקציב המדינה במרמה ותיווך למתן שוחד. חמו חשוד בכך שנתן שוחד לקירשנבאום בתמורה לקבלת תקציבים עבור מדרשת הגולן. איש העסקים זוארץ חשוד בקשירת קשר לקבלת כספים מתקציב המדינה במרמה ותיווך למתן שוחד.

ביום שישי סמוך לשבת שוחררו למעצר בית, רנית קירשנבאום בתה של פאינה שחשודה בכך שלקחה שוחד יחד עם אמה. גם איש איגוד הכדורסל משה קליסקי וויקטור אפרימוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ