פרשת השחיתות: "האווירה בחברה היתה שיש להעסיק את רמי כהן"

היום הותר לפרסום כי רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות, נעצר בפרשת השחיתות ■ הכירו את אחד ממקורביו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, שנעצר בפרשת השחיתות הגדולה במגזר הציבורי, נחשב מקורב לשר החוץ, אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו). הוא נכנס לתפקידו ב-2013, לאחר שיאיר שמיר (ישראל ביתנו) התמנה לשר החקלאות.

כהן נחשב מנכ"ל דומיננטי, שעל פיו יישק דבר במשרד החקלאות. מכיוון שלא הגיע מהענף ואין לו מחויבות לחקלאים, נראה היה שינהל את המשרד ביעילות ומבלי להיכנע ללחציהם. ואולם עם הזמן חזרה מדיניות משרד החקלאות וגילתה התחשבות מפליגה, ואולי אף מוגזמת, בעמדות החקלאים. לדוגמה, כהן אמנם צימצם בשיעור גבוה יחסית (25%) את תקציבי מועצות הייצור החקלאיות, אך טירפד נסיונות של משרד האוצר לשינויים מבניים או משפטיים לגביהן.

לכהן תואר שני בלימודים צבאיים (אסטרטגיה וביטחון לאומי) מבית הספר הגבוה למלחמה בפריז (ESGA) ותואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. בשנים האחרונות הוא היה שותף בהובלת מכרזים והליכי ההפרטה בתעשייה האווירית, בגופים עסקיים וברשויות המקומיות והוביל הליכי תכנון במגזר הממשלתי, לרבות התכנון האסטרטגי במשרד התיירות ובמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאותצילום: עופר וקנין

נושא מרכזי שבו עסק בשנים האחרונות היה המשכיות עסקית בזמן חירום בגופים מרכזיים, בהם בנק ישראל, אגף החשב הכללי ואגף שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, ברשות החברות הממשלתיות ובמטה התקשוב הממשלתי ויחידותיו.

כהן היה יועץ ההשקעות של ליברמן והתמודד ב-1999 על מקום ברשימת ישראל ביתנו לכנסת. הוא לא נכנס לכנסת מכיוון שהמפלגה קיבלה רק ארבעה מנדטים, והמשיך בעיסוקיו הפרטיים.

על פי תחקיר של שרון שפורר ב"הארץ", כהן מונה לדירקטור בחברת קרן פלד והשקיע מכספי לקוחותיו בחברה - שקרסה. הקרן היתה במרכז חקירת חשדות לכאורה למעילה בפרשת פלד גבעוני. כהן לא נמנה עם נאשמי הפרשה.

ב–2001 הציע לו ליברמן, אז שר התשתיות, לכהן כמנכ"ל חברת הפחם עד להפרטתה. הדירקטוריון אישר את מינויו, תחילה כזמני ואחר כך כקבוע. מבקר המדינה, שבדק ב–2004 את תהליך המכירת חברת הפחם לחברת החשמל, ציין כי לא קיבל את פרוטוקול הישיבה שבה נבחר כהן למנכ"ל קבוע. באותו זמן הבהיר כהן, כי הוא ממשיך לנהל תיקי השקעות. הדירקטוריון התנה את מינויו הקבוע בכך שעיסוקיו הפרטיים לא יהיו על חשבון שעות העבודה.

בהמשך ערך מבקר הפנים של החברה בדיקה, שבסיומה קבע כי עיסוקיו הפרטיים של כהן פוגעים בעבודתו בחברה. כהן עזב בעקבות זאת את חברת הפחם - אף שהבהיר למבקר המדינה ב-2004 כי מסקנות מבקר הפנים אינן מקובלות עליו. מבקר המדינה לא מתח ביקורת על תפקודו של כהן, אלא הביא את העובדות לעיל. בהמשך שימש כהן יועץ למעצ בנושא מכרזים. אחד העובדים בחברה אמר כי "האווירה בחברה היתה, שצריכים להעסיק את רמי כהן. הבנתי שהוא מקושר מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker