שחיתות במגזר הציבורי: כשלושים איש עוכבו לחקירה, בהם סגנית שר ושר לשעבר - דין וחשבון, - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נחשפים המעורבים בפרשת השחיתות; מעצרו של מיסז'ניקוב הוארך ב-8 ימים

בפרשה מעורבים גם סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום ויו"ר נת"ע אלכס ויז'ניצר, שמעצרו הוארך בשבוע ■ משטרת ישראל: יצאנו לחקירה גלויה לפני הבחירות כדי להפסיק את גניבת כספי הציבור

112תגובות

חשד לפרשיית שחיתות גדולה במגזר הציבורי: כ-30 דמויות בכירות עוכבו לחקירה בחשד שהקצו תקציבים לעמותות ולגופים שלא כדין, העבירו כספים לאיגודים ולעמותות במועצות האזוריות והלבינו כספים דרך עמותות קש. כמו כן, חשודים המעורבים במתן טובות הנאה, מתן שוחד, קידום עניינים של מקורבים ומינוי מקורבים. בתום חקירה סמויה שנמשכה כשנה על ידי יחידת לה"ב 433, נערכו גם חיפושים בבתים ובמשרדים של החשודים ונלקחו מחשבים ומסמכים.

בפרשה מעורבים, בין היתר, חברת הכנסת וסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, החשודה בהעברת השוחד לעמותות ושנחקרת כעת, ושר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, שמעצרו הוארך בשמונה ימים, וכן ראשי רשויות מקומיות, מנכ"ל משרד ממשלתי, מנכ"לים וראשי עמותות, בכירים בתאגידים ציבוריים, ופעילים פוליטיים. דמויות בכירות נוספות צפויות להיות מזומנות למתן עדות וצפויים עוד מעצרים.

טס שפלן

על פי החשד, קירשנבאום התנהלה באופן שיטתי בצוותא עם כפופים לה ועם עובדי ציבור אחרים בתמורה לטובות הנאה אישיות לה ולאנשים שהיא חפצה ביקרם, תוך שימוש בכספי משלם המסים. מחומר החקירה עולה חשד לעשרות מקרי שוחד הנאמדים במיליוני שקלים, המועברים בתחכום רב ובדרכים שונות ומגוונות תוך שיתוף פעולה מלא עם הגורמים המקבלים את התקציב, בין היתר, איגודי ערים, רשויות סטטוטוריות, מועצות אזוריות ועוד.

"כספי ציבור הועברו לאנשים שונים בעלי תפקידים ברשויות. הללו לא היו זכאים לקבל את הכסף והעברתו נעשתה תוך ביצוע עבירות חמורות ובכלל זה שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות הלבנת הון, מס ועוד", אמר במהלך אחר הצהריים בבית המשפט נציג יאח"ה.

לדבריו, המשטרה פתחה בחקירה גלויה רק לאחר כשנה של חקירה סמויה. "ההחלטה נעשתה על ידי הדרגים הגבוהים ביותר הן במשטרה והן במשרד המשפטים וזו בהתאם לראיות שהתגבשו בשלב החקירה הסמויה", אמר.

כעת מותרים לפרסום שמות כמה מהמעורבים בפרשה:

אבנר קופל, המכהן כיו"ר איגוד הכדורסל, נשלח למעצר בית בן 10 ימים, הרחקה מאיגוד הכדורסל ואיסור יצירת קשר עם המעורבים בפרשה וכן שילם ערבות בסך 20 אלף שקל. קופל חשוד בעבירות של מתן שוחד, קבלת דבר במרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד. על פי החשד, הוא קיבל כספים במרמה מכספי מפלגת ישראל ביתנו.

עו"ד מיכה פטמן, המייצג את קופל, אמר בדיון כי מרשו "שיתף פעולה עם החקירה". הוא ביקש מהמשטרה לנסות ולאמת את דבריו ובמידת האפשר גם לצמצם את התקופה המוסכמת למעצר בית.

דורון שמחי, המכהן כיו"ר איגוד הכדוריד, מעורב בפרשה אף הוא. הוא חשוד בקבלת כסף במרמה מכספי מפלגת ישראל ביתנו. חשוד בעבירות של שימוש במרמה או בתחבולה, מתן שוחד וקשירת קשר לביצוע פשע. הוא נשלח למעצר בית והורחק מאיגוד הכדוריד.

אמנון ליברמן, יועץ התקשורת של שר החקלאות, שוחרר בהסכמה למעצר בית של עשרה ימים והורחק ממשרד החקלאות.

תומר אפלבאום

מעצרם של יו"ר נת"ע אלכס ויז'ניצר, ראש מועצה אזורית תמר דב ליטבינוף, ראש מועצה אזורית מגילות מרדכי (מוצי) דהמן, גזבר מועצה אזורית מגילות דוד בלאו, ושל הלוביסט ישראל יהושע - הוארך עד ה-1 בינואר 2015.

נוסף על כך, מעצרם של יצחק בורבה, שמכהן כיו"ר איגוד התאגידים העירוניים, גבי חמו המכהן כמנכ"ל מדרשת הגולן ושל ציון זוארץ - הוארך עד 28 בדצמבר.

על פי החשד, הם קשרו קשר לקבלת כסף מתקציב המדינה במרמה. במסגרת הקשר הזה ולשם קידומו נתנו ליטבינוף, דהמן ובלאו שוחד בכמה הזדמנויות, יחד ולחוד לקירשנבאום ולאחרים בתמורה לקבלת תקציבים לעיתים בתיווכם של ליטבינוף, ויזניצ'ר ויהושוע, בורבה וזוארץ.

מחקירת הפרשה עולה כי חמו נתן לכאורה שוחד לקירשנבאום בתמורה לקבלת תקציבים עבור מדרשת הגולן, שאותה הוא מנהל באמצעות ישראל יהושע.

תומר אפלבאום

מעצרו של דאוד גודובסקי, יו"ר מטה ישראל ביתנו, הוארך בשמונה ימים. על פי החשד, גודובסקי לקח שוחד, נתן שוחד, תיווך בשוחד, סייע לקבלת כספים במרמה בנסיבות מחמירות וקיבל כספים במרמה בנסיבות מחמירות בכמה הזדמנויות שונות ובהיקפים כספיים עצומים. הוא חשוד גם בעבירות מס ובהלבנת הון.

מעצרו של ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה הוארך בשבעה ימים. יחד עם מסיקה הוארך גם מעצרם של בעלי תפקיד נוספים בחברה לפיתוח השומרון, חיים בן שושן ואפי פלס. מעצרו של בן שושן הוארך ב-7 ימים ומעצרו  של פלס הוארך ב-5 ימים. על פי החשד השניים נתנו שוחד במספר הזדמנויות, בין יחדיו ובין לחוד לחברת הכנסת פאינה קירשנבאום ואחרים ובתיווכם של אחרים. בנוסף, חשודים בן שושן ופלס בקבלת דבר במרמה, גניבה בידי עובד ציבור, זיוף ורישום כוזב במסמכי תאגיד בהיקף של מאות אלפי שקלים בהקשר לתפקידם בחברה לפיתוח השומרון.

במקביל הוארך ב-7 ימים, בהסכמת הצדדים מעצרו של איש איגוד הכדורסל, משה קליסקי החשוד בתיווך שוחד מאיגוד הכדורסל לקירשנבאום. כן הוארך בהסכמה למשך 5 ימים גם מעצרו של חשוד נוסף - אלכסנדר גולדנשטיין, פעיל פוליטי בישראל ביתנו.

אחת הפרשות הגדולות שנחקרו במשטרה

במשטרה החלו לחקור את הפרשה לפני כשנה בעקבות מידע מודיעני שהגיע אליהם. מידע זה הפך לפעילות מודיעינית מסודרת ובהמשך התברר כי מדובר ב-15 פרשיות שונות, בעלות יסודות משותפים, בהם הועברו כספים בצורה סיבובית ומתחת לרדאר. במשטרה החלו לעקוב אחרי הכספים וגילו כי מדובר במיליוני שקלים. נחקר גם חשד להנפקת דרכונים ותעודות לגורמים שונים. במשטרה בנו תרשים זרימה לכל הפרשות. בכל אחת יש מספר גורמים שדאגו להזרים כסף או טובות הנאה.

מדובר באחת הפרשיות בעלת ההיקף הגדול ביותר שנחקרו במשטרה בה מעורבים חשודים מכל השכבות והמעגלים. אחד המאפיינים של הפרשה הוא מעגלי תמיכה, כיסוי, הסתרה וגיבוי הדדי במנגנונים ציבוריים, בדומה להתנהלותם של ארגוני הפשיעה.

דודו בכר

החקירה, בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון, החלה באישור היועץ המשפטי לממשלה ובתיאום עימו ועם ומפכ"ל המשטרה. יחידת להב 433/יאח"ה ניהלה בשנה האחרונה חקירה סמויה, תוך הפעלת כלים מודיעיניים וחקירתיים מגוונים ומתקדמים. זאת, לאחר שעלה חשד כי החשודים חברו יחדיו ופעלו באופן שיטתי לקידום ענייניהם הפרטיים והציבוריים ולקבלת כספים לצרכים אישיים וזאת תוך ביצוע עבירות שונות, באופן שפגע מהותית במנהל התקין בתחומי עיסוקם.

החקירה הסמויה חשפה, על פי החשד, קיומה של שיטת פעולה מאורגנת, לפיה החשודים או מי מטעמם העבירו, במסגרת תפקידם הציבורי, סכומי כסף ניכרים מהקופה הציבורית לגופים מתוקצבים ולרשויות שונות שלא כדין, זאת בתמורה למתן טובות הנאה שונות לחשודים ולמקורביהם, בין היתר באמצעות מינויים, תשלומים ועוד. הכסף הועבר בדרכים שונות לאותן עמותות וארגונים.

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה מלווה את החקירה, תוך עדכונם של פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה, והיא מנוהלת בליווי צמוד של ר' האגף לחקירות ולמודיעין, ניצב מני יצחקי, ור' להב 433, ניצב רוני ריטמן. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו חשודים שייעצרו לדיון בהארכת מעצרם בסמוך לשעה 14:00 בבימ"ש השלום בראשל"צ.

מפלגת ישראל ביתנו הגיבה על הפרשה: "כפי שקרה בכל מערכת בחירות מאז הוקמה 'ישראל ביתנו' בשנת 1999, גם הפעם לא מוותרים במשטרה על מעצרים מתוקשרים וחקירה נגד אנשי המפלגה. אם דבר החקירה היה מתפרסם לפני שהוכרז על הקדמת הבחירות או אחריהן, ניתן היה לחשוב שאולי מדובר בדבר ענייני, אך העובדה שהדבר נעשה, שוב, בזמן בחירות מעידה יותר מכל על הכוונות העומדות מאחרי העניין, שנועדו לפגוע ב'ישראל ביתנו'. אנו בטוחים בחפותם של האנשים ושכמו בפעמים קודמות, לאחר שישכך הרעש וההמולה התקשורתית, יתברר שאין מאחרי הפרסומים הללו דבר זולת הרצון, שלא יצלח, להזיק ל'ישראל ביתנו'".

במשטרה מבהירים כי הבינו שמדובר בתקופה רגישה עקב מערכת הבחירות וכי ההחלטה לצאת לחקירה גלויה דווקא בשלב זה נבעה מהצורך להפסיק את גניבת כספי הציבור. לדברי המשטרה, מניעה מיציאה לחקירה גלויה היתה גובה מחיר כבד יותר מחשיפת הפרשה סמוך למועד הבחירות. במשטרה מדגישים שקבלת ההחלטה לצאת לחקירה גלויה היתה בהתייעצות ובדעה אחת עם הגורמים המשפטיים המרכזיים, כולל הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה.

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, דחה את הטענות כי המשטרה מנסה לפגוע במפלגת ישראל ביתנו או להתערב במערכת הבחירות. "החקירה מתנהלת למעלה משנה והמעבר לחקירה גלויה היא פועל יוצא של הערכת מצב הראיות ובשלותן ומשיקולים מקצועיים בלבד. הדבר נעשה בעצה אחת עם היועמ"ש לממשלה ועם פרקליט המדינה ולאחר שנבחנו מכלול השיקולים לרבות הרגישות בתקופת הבחירות", מסר דנינו.

אמיל סלמן

לדבריו, "משטרת ישראל הוכיחה לאורך השנים כי היא עשתה ותעשה ככל יכולתה בכדי להילחם בשחיתות הציבורית בכל הדרכים והאמצעים העומדים לרשותה, חובתה לשמור על צביונה הדמוקרטי של המדינה וכל זאת בשוויוניות וללא משוא פנים".

דנינו קיים הבוקר שיחה עם ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, ראש להב 433, ניצב רוני ריטמן וראש יאח"ה, תנ"צ אפרים ברכה. במשטרה אומרים כי הוא "ביקש לחזק את ידם ואת ידי השוטרים העוסקים בפרשה חמורה זו למעלה משנה במקצועיות ונחישות בכדי להגיע לחקר האמת".

מהמועצה האזורית מגילות ים המלח נמסר: "אנו בטוחים לחלוטין בניקיון כפיהם של ראש המועצה, מוצי דהמן וגזבר ומזכיר המועצה, דוד בלאו וסומכים על הגורמים החוקרים שיעשו עבודתם נאמנה".

ממועצה אזורית תמר נמסר: "אנו בטוחים בצדקתו ובניקיון כפיו של דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר. דב והמועצה ימשיכו לשתף פעולה עם המשטרה ככל שיידרש, ואנו בטוחים  כי הצדק ייצא לאור במהרה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#