מניע לאומני או אישי יצמצם את החששות

משה גורלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גורלי

השופט הד"ר עדי אזר שנרצח אתמול סמוך לביתו ברמת השרון, נחשב בעיני קהילת עורכי הדין לשופט מוכשר ויעיל. לא רק עורכי הדין היו משוכענים בכישוריו של השופט וביעילותו - אלא גם הממונים עליו, ובמיוחד נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט אורי גורן.

גורן עשה מאמצים רבים לקדמו לבית המשפט המחוזי, כדי לחלץ בעזרתו פקקים שנוצרו בשל עומס התיקים הרב.

עורכי דין ושופטים התקשו להבין מדוע הוועדה לבחירת השופטים לא קידמה אותו זה מכבר. אזר, שבשנתיים האחרונות שימש כרשם בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היה אמור להיבחר לשופט מחוזי מן המניין בישיבת הוועדה שאמורה להתכנס בעוד תשעה ימים.

במסיבה של השופטים שנערכה בשבוע שעבר ניגשו אליו עמיתיו ואמרו לו שעכשיו כבר הגיע תורו. בסקרי המשוב של לשכת עורכי הדין קיבל אזר ציונים גבוהים למדי.

אזר דן לרוב בסיכסוכים אזרחיים ותחום ההתמחות המובהק שלו היה נזיקין. במקביל למלאכת השיפוט הירצה באוניברסיטת בר-אילן ובכמה מכללות למשפטים.

אזר נחשף לציבור, בין היתר, כשישב בכמה תיקים נגד הרשות הפלשתינית ועיקל את כספיה בהיקף של מיליוני שקלים. אזר קבע לא פעם כי לבתי המשפט בישראל יש סמכות לדון בתביעות נגד הרשות.

בפסיקותיו האזרחיות המגוונות בלטו גם כמה החלטות שבהן דחה בקשות הבנקים להגביל את חופש התנועה של חייבים למיניהם. כך, לדוגמה, דחה את בקשת בנק הפועלים לעכב את יציאתו מהארץ של האלוף (במיל') דורון רובין, בשל חוב של כשבעה מיליון שקל.

אזר היה מועמד לקידום כמה פעמים, ואולם, תמיד זכה לאכזבה כשהוועדה לבחירת שופטים בחרה לקדם דווקא את הקולגות שלו.

לפני כמה חודשים התכנסה בפעם האחרונה הוועדה למינוי שופטים, ולמרות שהשופט אזר זכה לתמיכתו של נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, נבחרה לבסוף השופטת נגה אהוד לתפקיד שופטת בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

אזר עבד במשך 11 שנה כעו"ד פרטי עד שמונה ב-1992 לשופט בבית המשפט השלום בתל אביב. ב-1999 הוא מונה להיות שופט בפועל בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ואולם, לאחר שנה, משלא נבחר על ידי הוועדה להיות שופט מן המניין בבית המשפט המחוזי, חזר לבית משפט השלום בתל אביב.

לפני כשנתיים חזר אזר לבית המשפט המחוזי לתפקיד רשם.

עו"ד דוד גילת מתל אביב שהירבה להופיע באולמו, אמר אמש כי אזר היה "שופט מלומד שהכיר היטב את נבכי החוק ושלט בחומר שלפניו. ניכר בו כי למד את החומר לפני הדיון. ההליכים אצלו התנהלו ללא משוא פנים. היתה לו תקיפות אבל תקיפות עניינית - תכונה שמצאה חן בעיני. היה קשה להערים עליו. סגנונו היה קולח. ההוצאות שהיה פוסק לעורכי דין היו הוצאות ריאליות ששקיפו את מאמצם. הרצח קטע קריירה של שופט שהיה מגיע רחוק".

עו"ד אבי אלתר שחלק עם אזר את ספסל הלימודים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, מספר על ידידות ארוכת שנים. "אזר היה בן אדם מיוחד, תלמיד מצטיין ובחור מבריק", מספר אלתר. לדבריו, נעשה לאזר עוול כשלא קודם. "הוא קורץ מחומר של שופטים שיושבים בבית המשפט העליון", אמר אלתר, "אין ספק כי מדובר באבידה גדולה למערכת בתי המשפט.

עו"ד דורית גיטרמן, שהתמחתה אצל אזר לפני ארבע שנים וחצי, סיפרה כי "היתה לי הזכות להיות המתמחה שלו. פגשתי באדם משכמו ומעלה. זו לא היה מסוג ההתמחות לעבור רק את בחינות לשכת עורכי הדין. ראית אדם עם ניסיון חיים. עורכי הדין שהיו מפסידים אצלו קיבלו זאת באהבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker