המשטרה: להעמיד לדין את יאיר ביטון - בעלי ב.יאיר: הלבין כספים עבור יצחק אברג'ל

על פי המשטרה, אברג'יל ומקורבים לו חברו ליאיר ביטון, והקימו חברה שבה הקשרים העסקיים היוו מנגנון להזרמת כספים לארגון הפשיעה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את יאיר ביטון, הבעלים של החברה הקבלנית ב.יאיר , בחשד להזרמת כספים מחברה ציבורית לגורמי ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. יחד איתו ממליצה המשטרה להעמיד לדין גם את יצחק אברג'יל ושני קבלני משנה של ב.יאיר - שמעון בלולו ונסים פינס. במשטרה מדגישים כי לא התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות על ידי חברת ב.יאיר עצמה או ונושאי המשרה בה למעט ביטון.

לפי החשדות שחקרה המשטרה - החברה העבירה לכאורה 60 מיליון שקל לארגון הפשע של יצחק אברג'יל - כספים ששימשו להלבנת הון. לפי החשד, חלק גדול מהפעילות בוצע ב–2007 בפרויקט "סאן וילג'" של החברה בשכונת שחמון באילת, שכולל 50 דירות בבנייה. המשטרה טוענת, בין השאר, כי שני קבלני משנה של ב.יאיר - בלולו, בעלים ומנהל בחברת גן רווה, ופינס, שהוכרז כפושט רגל אך בפועל שימש מנהל בחברה - שימשו צינור להעברת הכספים לאברג'יל. על פני השטח הוצג במשך כמה שנים כאילו הפרויקט תקוע ומפסיד כספים. במשטרה חושדים בנוסף שמאז 2011, כשאברג'יל נעצר, לא נפסק הקשר בין אנשי ב.יאיר לראש ארגון הפשע, שהצליח לכאורה לשמור על הארגון וההכנסות שלו מהכלא בארה"ב ומהכלא הישראלי.

יאיר ביטוןצילום: עופר וקנין

על פי ממצאי החקירה, אברג'יל ומקורבים לו חברו לביטון, ובעצה אחת הקימו בשנת 2007 חברה קבלנית על מנת שזו תבצע פרויקטים של מגורים עבור התאגיד הציבורי ב.יאיר. כך, המיזמים והקשרים העסקיים בין החברות היוו מנגנון שיטתי להזרמת סכומי כסף גבוהים לארגון הפשיעה ולמימון פעילויותיו, בין היתר באמצעות מתן הטבות ברכישת נדל"ן והקצאת כלי רכב, תוך ריקון החברה הקבלנית מנכסיה. מנגנון שיטתי זה פעל בין השנים 2007-2013, גם בזמן שאברג'יל שהה כאסיר בכלא בארה"ב. עוד עולה כי החברה הקבלנית פעלה תוך שהיא נחזית להיות "קבלן רשום" מבלי שהיה ברשותה אישור כנדרש על פי חוק, זאת באמצעות דיווח כוזב והצגת מצג שווא.

במאי האחרון, לאחר חקירה סמויה שנמשכה חודשים ארוכים, פשטו חוקרי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (היאחב"ל) על בניין החברה ברחוב יד חרוצים בשכונת תלפיות בירושלים, ויצאו משם אחרי שעות ארוכות עם עשרות ארגזי מסמכים. באותו יום גם נעצרו מספר מעורבים. הפרשה נחקרה על ידי כח המשימה למלביני הון ביאחב"ל להב 433, בשיתוף עם יחידת יהלום ברשות המיסים, תוך תיאום עם הרשות לניירות ערך ובליווי פרקליטות מחוז ת"א (פלילי). במהלך החקירה הגלויה בוצעו חיפושים בזירות שונות, נחקרו עשרות מעורבים, חלקם נעצרו, נתפסו מסמכים רלוונטיים ונבחן היקף חומרים נרחב. כמו כן בוצעו פעולות אכיפה כלכלית ובמסגרת זו נתפסו נכסים וכספים בשווי מוערך של עשרות מיליוני שקלים, בהלימה להיקף הכספי המוערך של העבירות, זאת לצורך בקשת חילוט.

פרויקט האחים יאיר באילתצילום: שלומי דעי

חקירת הפרשה הסתיימה בימים אלו. ראש האגף לחקירות ולמודיעין, ניצב מני יצחקי קיבל את עמדת ר' להב ור' יאחב"ל לפיה התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, עבירות בתאגיד, עבירות על חוק איסור הלבנת הון, עבירות על חוק תכנון ובניה, עבירות מס, עבירות על פי פקודת פשיטת רגל וזאת על ידי יאיר ביטון, אברג'יל, בלולו ופינס. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מחוז ת"א אשר ליוותה את חקירת הפרשה לעיון והחלטה.

יצחק אברג'ילצילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker