יסמין גואטה
יסמין גואטה

שלב ההוכחות במשפט פסגות נפתח היום באולמו של השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב. העד הראשון היה לביא אבנת, ראש צוות החוקרים ברשות ניירות ערך, שסיפר כי החקירה הסמויה בתיק החלה ביוני 2009 בעקבות מידע שהגיע ליחידת המודיעין ברשות על פעילות חשודה של דלק נדל"ן.

בהמשך, הוגשה בקשה להאזנות סתר וחוקרי הרשות החלו להאזין לשיחות. "כתוצאה מזה התחזקו החשדות לפעילות חשודה ותרמיתית", סיפר אבנת. מנגד, ניסו הסנגורים של ארבעת הנאשמים להצביע על כשלים בניהול החקירה, כך למשך טען עורך הדין ירון ליפשס סנגורו של אהרון נבון מדויטשה בנק. ליפשס היפנה לשיחות טלפון בין אדרי לחן הימלפרב, מנהל האג"ח הממשלתי באקסלנס, וציטט חלק מהן. ליפשס תהה מדוע הימלפרב כלל לא זומן לחקירה ברשות. גם השופט כבוב התערב: "לכאורה עולה פה כשל, למה לא זימנתם אותו לחקירה"? אמר לחוקר.

לידי TheMarker הגיעו תמלילי שיחות בין אדרי להימלפרב

שיחה מ-30 באוגוסט 2007

אדרי: "כן"

דוד אדרי, היום בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

חן: "מה גבר, מה?"

אדרי: "מילאתי אותך בתחמושת"

חן: "אני מפוצץ, אחי. אחי תקשיב לי אני יושב להם שמה במארב, איך שאני רואה שהאויב נחלש אני מסתער עליו עם כל ה-40 מיליון האלה ואני מפרק אותם לחתיכות אחי, תאמין לי כל מה שנתת לי השוק יקבל חזרה. בוא נראה אותם עולים קצת, בוא"

אדרי: ."תראה, תראה, לא אחי תקשיב, קודם כל הם צריכים לחטוף את ההיצעים הבאים, אתה מבין אחי, אחי הם מסטולים" (שניהם צוחקים)

חן: "אתה מפרק אותם"

אדרי: "הם יחטפו את ההיצעים הבאים והם יעברו אליך, אני רוצה, תבין כל עוד אני יודע שאני מוכר, באמא שלי, אתה חייב להבין אסטרטגית, כל עוד אני מוכר אין לי בעיה עם זה כי אני יודע שהם לא יוצאים"

חן: "הם לא יכולים לצאת"

אדרי:  "יפה, כל עוד שאני מוכר, כשאני אראה שאני לא יכול למכור יותר, אז אני אגיד לך שאני דואג כי אני יודע שהם יוצאים"

חן: "לא אז, אז, אז הגיע הזמן"

אדרי: "אני אומר לך שהם קנו ממני היום, אני מבטיח לך אלה שקנו לפני זה גם קנו ממני היום"

חן: "אני רואה"

אדרי: "זה הכל"

חן: "יא אללה"

מימין: סער וינטראוב ואהרון נבון. משמאל: שי בן דוד. היום בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

אדרי: "ויש לי בשבילם"

חן: "לבריאות, עוד, עוד קצת רק איזה חצי מיליארד"

אדרי: באמת לא כמויות אדירות, קצת ממש"ק 1026 איזה 300 מיליון (שניהם צוחקים)

חן: "פרק אותם, אחי. אחי, צריך להכות אותם מכות"

אדרי: "כל מיליון, אני אטריף אותם עכשיו אתה יודע כל מיליון, תראה כל היום אני אשחק איתם עכשיו משחקים. אני אתן להם לחצות אתה יודע ים סוף. ס'תכל אחי, ים סוף אחי. כל פיפס - מיליון אחי, הם לא ידעו איך להתמודד עם זה"

חן: "יאללה"

אדרי: "אחי, כל פיפס מיליון אחי"

חן: "כן תעלו, בואו"

אדרי: "אחי, אתה לא מבין, יש מטרות שהן יותר מקודשות מהכל, אחי"

חן: "כן"

אדרי: "והמטרה כאן אחי היא לגמור אותם"

חן: "לחסל אותם"

אדרי: "לחסל אותם להשפיל אותם"

חן: "בדיוק"

אדרי: "לרטש אותם ככה"

חן: "בדיוק ככה"

אדרי: "אני רוצה שיבכו"

חן: "בדיוק ככה"

השופט חאלד כאבוב, היום בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

אדרי: "אני מוכן להפסיד כסף היום, למכור, תקשיב אחי באמת גם אתה אני אומר לך אחי, אני מוכן עכשיו לקנות בשביל לתת להם את זה היום בירידה"

שיחה נוספת מ-30 באוגוסט 2007

חן: "כן, אח שלי"

אדרי: "הם יקבלו אצלי כמויות שהם בחיים לא קיבלו, אחי"

חן: "אתה גבר, אחי"

אדרי: "בוא תראה, הם יקבלו אצלי כמה שהם רוצים אחי, הם רוצים 15 מיליון ב-80 ו.. אני לא אתן להם לעלות על הנייר אחי, אני לא אתן להם, אני אוריד את הכל אחי, 1026, 217, כל מחיר, הורדתי להם הכל אחי"

חן: "מאיפה יש לך כל כך הרבה סחורה קנית בהנפקות אחי, אח שלי אני כל כך אוהב אותך, תאמין לי אתה לא יודע כמה, אתה לא יודע"

אדרי: "תגיד לי, אתה יודע מה אני עשיתי בממצ"מ 1026"

חן: "מה אתה קונה שם?"

אדרי: "איזה קונה, איזה קונה, מפרק להם הכל"

חן: "מי קונה כל כך הרבה?"

אדרי: "אני מתפרק מהארוכים כרגע, מתפרק"

חן: "אתה צודק, אתה גבר אחי"

אדרי: (צוחק) "הורדתי להם אתמול כמויות"

חן: "אחי, ההשפעה שלך (לא ברור)"

אדרי: "היום על הבוקר עוד כמות, אתה יודע אחי אני לא משחק משחקים, אני לא נותן למחיר לעלות, כמה שאתם רוצים, הנה עוד יורדים מתחתי ב-217 יא אפסים, יא כלומניקים, יא..."

חן: "דיוויד אח שלי, אתה, אני אגיד לך מה מטריד אותי, כשאתה עם מחיר ממוצע כזה מדהים במכירות שלך איך הוא ירד אחוז אתה תבוא לסגור פה את הכל"

אדרי: "אתה לא מכיר אותי, אה אחי"

חן: "לא אחי, אני צוחק אחי, אם הם לא ישפכו פה דם - 3% אחי"

אדרי: "אתה לא מכיר אותי"

חן: "הם צריכים ליילל דוד תקנה אותי אחי, זה המצב"

אדרי: "יאללה ביי"

חן: "ביי מותק"

"עשינו להם בית ספר"

קודם לכן, בנאום הפתיחה של הפרקליטות, הדגישה התובעת, עורכת הדין יהודית תירוש, כי מדובר באחד התיקים החמורים ביותר שהוגשו לבית המשפט בעבירות תרמית. התובעת ציינה כי בידי במסגרת החקירה אספו חוקרי רשות ניירות ערך הרבה מאוד שיחות, גם מחדר המסחר וגם מהאזנת סתר מאוחרת יותר שביצעו לנאשמים.

כך למשל לדבריה באחת השיחות שהוקלטה, הם נשמעו הנאשמים אומרים "עשינו להם בית ספר", בשיחה אחרת: "הרגנו את השוק", ו"צריך לשמור על השער עד השעה 15:00".  לדברי התובעת, השיחות האלה מראות "שימוש בשוק ההון כאילו מדובר במגרש משחקים ומספקות הצצה נדירה לעולמם של הגדולים". היא ציינה כי החומרה של התיק מתבטאת בשימוש בעוצמה ובכוח ששמורים רק לשחקנים בודדים בשוק ההון כדי להשיא את השערים לכיוון האינטרס שמשרת אותם.

"הנאשמים הם בקיאים ומנוסים. מה שעזר להם וסייע להם היה העוצמה והכוח שהיו בידיים שלהם שרק באמצעותם יכלו להשפיע על השערים. מדובר באנשים צעירים עם הרבה כוח בידיים, המשכורות שלהם נגזרו מהשערים והם ניצלו את הכוח שלהם. אין תיק גדול מזה כדי ללמוד על שכרון הכוח של הנאשמים", אמרה תירוש.

התובעת אמרה כי הפרקליטות מצפה שהנאשמים יטענו שמדובר בקשקוש, בהתרברבות שהם לא התכוונו לדברים שאמרו. אולם לדבריה, "הטענות האלה יסוגו מפני השכל הישר, ההקשבה לשיחות, בעניין הזה, לאורך כל שלבי החקירה, נבדקה ההתאמה של השיחות האלה למסחר, האם הם מדברים והאם הם גם עושים. לא מדובר בדיבורים לחוד ומעשים לחוד. אנחנו נראה שאכן כך".

כתב האישום שהוגש לפני יותר מחצי שנה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), כולל ארבעה נאשמים: דוד אדרי, לשעבר, סמנכ"ל ברוקראז' בבית ההשקעות פסגות שניהל את חשבון הנוסטרו של פסגות, ושי בן דוד שכיהן כמנהל חדר ברוקראז' בפסגות. לפי כתב האישום, השניים פעלו יחדיו בדרכי תרמית בחשבון הנוסטרו של פסגות. בכתב באישום נכללו גם אהרון נבון וסער ויינטראוב, עובדי דויטשה בנק לשעבר.

בכתב האישום שלושה אישומים שונים. המרכזי שבהם מתייחם למכרז החלף של משרד האוצר: הפרקליטות טוענת כי הנאשמים פעלו במשותף כדי להשפיע על שערי איגרת חוב ממשלתית לקראת מכרז החלף שביצע משרד האוצר בספטמבר 2007. על פי התוכנית המשותפת, בימים שקדמו למכרז הם ביצעו עסקות רבות, בהיקפים גדולים, כדי להשפיע על שערי איגרת חוב שהשתתפה במכרז. בנוסף לתוכנית המשותפת, פעלו אדרי ובן דוד, על פי הנטען, במטרה להשפיע על שערי איגרות חוב נוספות שהשתתפו במכרז. פעילויות אלה שיפרו את יחס ההמרה לו זכו הנאשמים במכרז, והשיאו לפסגות ולדויטשה בנק רווחים משמעותיים.

אישום נוסף מייחס לאדרי ובן דוד ביצוע עסקות במטרה להעלות את שער איגרת החוב דלק נדל"ן סדרה ה'. לפי אישום זה, בשבוע האחרון של שנת 2008 ביצעו אדרי ובן דוד עסקות רבות ובהיקפים גדולים במטרה להעלות את שער האג"ח על רקע סיכום מוקדם עם מנכ"ל דלק נדל"ן, איליק רוז'נסקי, שהתחייב לרכוש את האג"חים במחיר גבוה יותר מהמחיר בשוק. באשר לאישום, זה טוען אדרי כי הצגת העובדות על ידי הפרקליטות באשר לעסקת מכירת אג"ח דלק נדל"ן סדרה ה' לחברת דלק נדל"ן - אינה נכונה.

אישום שלישי מייחס לאדרי פעילות מסחר תרמיתית תוך ביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים כלפי פסגות. אדרי מואשם בכך שבדצמבר 2008 רכש אג"ח לחשבונו הפרטי, ולאחר מכן ביצע במשך כשלושה שבועות רכישות מסיביות של אג"ח זה באמצעות חשבון הנוסטרו של פסגות שהיה בשליטתו, רכישות שבוצעו במטרה להעלות את שער האג"ח. לאחר מכן, הקדים ומכר את האג"ח מחשבונו הפרטי תוך גריפת רווחים משמעותיים, ורק לאחר מכן, ולאחר שמכירותיו גרמו לירידות שערים של האג"ח, מכר את האג"ח מחשבון הנוסטרו.

התובעת התייחסה גם להסדר שערכה הפרקליטות עם רועי ורמוס, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות לשעבר. במסגרת ההסדר שנחתם לפני יותר משנה, נסגר תיק החקירה נגד ורמוס בתמורה לתשלום כופר בסך חצי מיליון שקל. בתגובה שהגיש באחרונה אדרי לבית המשפט, הוא טען כי כל פעילותו היתה בידיעת הממונים עליו ובפני הנהלת פסגות ושפעילותם היתה שקופה למערך הבקרה בנוסטרו והן להנהלה של פסגות.

התובעת ציינה כי אכן קיימות שיחות של עדכונים, חלקם בדיעבד, בין הנאשמים לבין מנהלים בכירים בפסגות לגבי פעילות אסורה שביצעו. לדבריה, על יסוד השיחות האלה, זימנה הפרקליטות לשימוע גם את רועי ורמוס ושי ירון. "לאחר השימועים הגענו לכלל דעה שאין לנו די ראיות לביצוע עבירות תרמית. יחד עם זאת באשר לורמוס - חשבנו שהשיחות האלה מעלות עבירה אחרת של עבירת מנהלים בשל כך שלא פעל ולא וידא שלא מתבצעת פעילות תרמיתית, בסופו של דבר הגענו איתו להסדר של סגירת תיק". אמרה התובעת.

דוד אדרי מיוצג על ידי עורכות הדין נוית נגב, איריס ניב-סבג ממשרד עורכי הדין שינמן-נגב-ניב. שי בן דוד מיוצג על ידי עורך הדין ירון קוסטליץ, אהרון נבון מיוצג על ידי עורך הדין ירון ליפשס וסער ויינטראוב מיוצג על ידי עו"ד איתן מעוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker