תביעה בסך 51 מיליון ש' הוגשה נגד בעלי נחלות חקלאיות במושב עמינדב

רשות מקרקעי ישראל טוענת כי בעלי הנחלות קיימו במשך עשרות שנים פעילות עסקית לא חוקית בשטחים חקלאיים

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

34 בעלי נחלות במושב עמינדב נתבעו בסכום של 51 מיליון שקל בגין שימוש לא חוקי בקרקע חקלאית ובנייה לא חוקית. זאת במסגרת תביעה שהגישה פרקליטות מחוז ירושלים, באמצעות עורכות הדין אפרת קרונברגר וענבל וילנר, בשם רשות מקרקעי ישראל.

לטענת התביעה חלק מבעלי נחלות במושב עמינדב, שנמצא מערבית לירושלים (ליד מושב אורה), משתמשים בנחלות למטרות רבות שאינן חקלאיות כמו אחסנה, מסגריות, נגריות, מגורים חנויות ועסקים שונים, בהיקף של אלפי מ"ר. בנוסף כללה הפעילות הנד"לנית הלא חוקית בנייה של יחידות מגורים מעל המאושר. "הפעילות הבלתי חוקית הנערכת הנחלות שבמושב עמינדב נערכת במשך שנים ארוכות והיא נושאת אופי 'מתפשט ומתרבה', משל היינו לא במדינת ישראל כי אם ב'מערב הפרוע'", כך לפי התביעה.

צילום: אמיל סלמן

ההתנהלות של בעלי הנחלות, כך טוענים בפרקליטות, "נערכה ללא אישור או הסכמה של מינהל מקרקעי ישראל (לשעבר המינהל), תוך חריגה בוטה מהחלטות מועצת המינהל ונהליו, מתנאי רשות שניתנו לתובעים לצורך התיישבותם בנחלה, מבלי לשלם שמי שימוש עבור השימוש המבוצע או תשלומים אחרים למינהל, ותוך ביצוע עבירות בין היתר על חוק התכנון והבנייה על ידי בעלי הזכויות בנחלות ועל ידי אחרים מטעמם - הכל לשם הפקת רווח שלא כדין על חשבון קופת הציבור".

התביעה מעריכה כי בעלי הנחלות גרפו במהלך עשרות השנים "רווחי עתק" מן הפעילות הלא חוקית והשכרות של מבנים למטרות לא חקלאיות. היא מבקשת לגבות בחזרה את הרווחים האלה לקופה הציבורית ובנוסף, לשמש כתמריץ שלילי להמשך פעילות מהסוג הזה שמתייקמת גם במושבים רבים אחרים ברחבי הארץ. לשיטת הפרקליטות הצלחה בתביעה תפגע בכדאיות הכלכלית של פעילות כזו.

התביעה מבקשת מבית המשפט המחוזי בירושלים צווי הריסה לבנייה הלא חוקית, הריסה שתבוצע על ידי ועל חשבון בעלי הנחלות ולגבות דמי שימוש הכוללים גם את הרווח היזמי מהשימושים הלא חוקיים שבוצעו ב-34 נחלות בסכום של כ-51 מיליון שקל.

לפי כתב התביעה בסוף שנות השמונים הוגשו התביעות הראשונות נגד מושבניקים בעמינדב, שפעלו בניגוד לחוק ולא שאגו להכשיר את הפעילות הזו באופן חוקי. הפעילות התקיימה גם בחלקה א' (חלקת המגורים) וגם בחלקה ב' (השטח החלקאי) בנחלה. למרות תביעות אלו המצב בעמינדב רק החמיר: "במרוצת השנים, לא זו בלבש שהנתבעים הפרו ברגל גסה את הדין, אלא שחלקם גם המשיך והרחיב את הפעילות הבלתי חוקית שהתקיימה בנחלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker