פשרה בייצוגית נגד הבנקים: ישלמו 35 מיליון שקל לציבור בגין תיאום עמלות

דיסקונט, הפועלים, לאומי, מזרחי טפחות והבינלאומי ישלמו 35 מיליון שקל ■ ההסכם מגדיר את חברי הקבוצה שיהיו זכאים לתשלום ככל אחד שהחזיק בחשבון אצל אחד מחמשת הבנקים בין ה-1 לינואר 1990 ועד ה-30 ליוני 2008 ■ בין הבנקים התקיים הסדר כובל אסור שהתאפיין בתיאום גובה מחירי העמלות הבנקאיות השונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חמשת הבנקים הגדולים ישלמו ללקוחותיהם סכום של 35 מיליון שקל – כך נקבע בבקשה להסדר פשרה שהוגשה היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בתביעה ייצוגית נגד הבנקים הפועלים, לאומי, דיסקונט, הבינלאומי ומזרחי טפחות.

עדכון, 4.9.2015: כאן תוכלו לקבל הסבר ומידע על היקף הפיצוי שיקבל כל לקוח

מדובר בארבע תביעות ייצוגיות שהוגשו ב-2009-2008 על ידי עינב קפלן בשארי, אסף ישפה, נעם לוי ומרים קוסטרינסקי בטענה לקיומם של קרטל והסדרים כובלים בין הבנקים. הטענה העיקרית היתה כי בין הבנקים התקיים הסדר כובל אסור שהתאפיין בתיאום גובה מחירי העמלות הבנקאיות השונות וגרם להתייקרותן. בחלקן, נטען בנוסף לחילופי מידע בין הבנקים.

לטענת התובעים, התנהלות זו מקימה להם עילות שונות על פי חוק ההגבלים העסקיים, פקודת הנזיקין, חוק הגנת הצרכן, חוק הנאמנות וחוק עשיית עושר ולא במשפט. הם ביקשו סעד של פיצוי חברי הקבוצה שהם לקוחות חמשת הבנקים, בתשלומי היתר בהם חויבו בעקבות התיאום.

ההסכם מגדיר את חברי הקבוצה שיהיו זכאים לתשלום ככל אחד שהחזיק בחשבון אצל אחד מחמשת הבנקים בין ה-1 לינואר 1990 ועד ה-30 ליוני 2008. התשלום יהיה אחיד עבור כל חברי הקבוצה. סכום זה ישולם מתוך 70 מיליוני השקלים שכבר נקבע שהבנקים ישלמו כקנסות בגין פרשת תיאום העמלות.

בנוסף, מדובר בתשלום שכר טרחה נאה לעורכי הדין של הצדדים. עורך הדין רם דקל אשר ייצג את בשארי יקבל 3.3 מיליון שקל, עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש אשר ייצגו את נעם לוי ואת אסף ישפה יקבלו כ-1.4 מיליון שקל ועורכי הדין רם גורודיסקי ואמיר ישראלי אשר ייצגו את מרים קוסטרינסקי יקבלו 1.3 מיליון שקל. כל אחד מארבעת התובעים המייצגים יקבל 50 אלף שקל. כל הסכומים האלה ניתנים מעבר לסכום של ה-35 מיליון שקל אשר הועבר לחברי הקבוצה.

ביוני השנה אישר בית הדין להגבלים עסקיים בירושלים את ההסדר שחתם הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, בפרשת תיאום עמלות הבנקים. על פי ההסדר, שנחתם עם הבנקים, תסתיים הפרשה בקנס של 70 מיליון שקל, שישלמו חמשת הבנקים הגדולים. בכך הסתיים תיק החקירה שהוגדר כתיק הדגל של רשות הגבלים עסקיים נגד הבנקים. על פי ההסדר, תבוטל הקביעה משנת 2009 של הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, רונית קן, לפיה מראשית שנות ה-90 ועד שנת 2004 התקיימו בין הבנקים "הסדרים כובלים שעניינם העברת מידע הנוגע לעמלות".

קן פירסמה את הקביעה לאחר שהחקירה הפלילית לא מצאה די ראיות להגשת כתבי אישום והיא סברה כי באמצעות הקביעה היא תקל על הציבור בהגשת תביעות נגד הבנקים.

הבנקים ערערו על הקביעה של קן, וגילה התקשה להגן על עמדתה מ-2009 והחליט לחתום על הסדר עם הבנקים, שעל פיו תבוטל הקביעה כי הבנקים קיימו הסדר כובל של העברת מידע, ובתמורה לכך הם ישלמו 70 מיליון שקל על פי החלוקה הבאה: לאומי ישלם 21.4 מיליון שקל, הפועלים ישלם 21.4 מיליון שקל, דיסקונט ישלם 14.3 מיליון שקל, הבינלאומי ישלם 8 מיליון שקל ומזרחי טפחות ישלם 4.85 מיליון שקל. כעת, לפי הסכם הפשרה שאושר, מחצית מהסכום ישולם ללקוחות הבנקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker