"נוחי דנקנר ושטרום הקימו זרוע נסתרת - וניהלו 50 שיחות טלפון ביום"

התובעת עו"ד חנה קורין: "טענתו של נוחי דנקנר כי הפעילות שלו בוצעה מטעמים כלכליים היא היתממות" ■ סניגורו של דנקנר: "לא היה פה תכנון ולא היתה מזימה - הפעילות של שני הצדדים נעשתה בתום לב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלב ההוכחות במשפט הרצת המניות של חברת אי.די.בי נפתח היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הפרקליטות זימנה לעדות את אייל סולגניק, ששימש מ–2006 ועד לשנה שעברה משנה למנכ"ל וכמנהל הכספים הראשי של 
אי.די.בי, ולפני כן כיהן כראש מחלקת תאגידים ברשות לניירות ערך, כדי לספר על ההנפקה שעומדת במרכז כתב האישום.

מלבד סולגניק התייצבו על דוכן העדים גם חלק מהחתמים שהשתתפו בהנפקה: צחי סולטן, יו"ר כלל חיתום; אליאב בר דוד, מנכ"ל איפקס מיטב חיתום; ואייל גרינבאום, מנכ"ל דיסקונט חיתום. הם נשאלו על השיקולים שלהם בהשתתפות בהנפקה. הפרקליטות זימנה אותם כדי להראות שלדנקנר היה אינטרס להעלות את שער המניה.

הנאשם המרכזי - נוחי דנקנר, לשעבר בעל השליטה באי.די.בי - הגיע לאולמו של השופט חאלד כבוב מלווה בעורך דינו, גיורא אדרת, ועוזריו בהם עו"ד טל אנגלנדר, בן זוגה של בתו של דנקנר. לדיון הגיע גם חברו, הנאשם עמו, הברוקר איתי שטרום, מלווה בעורכות דינו נוית נגב ואיריס ניב־סבאג.

כדי להרשיע את דנקנר ושטרום, הפרקליטות תצטרך להוכיח כי הם התכוונו להשפיע על שערי המניה ומחזורי המסחר שלה. מבחינת הפרקליטות, הקניות המסיביות והחריגות שביצע שטרום נועדו להשפיע על שערי המניות ומחזורי המסחר, להפוך אותם לאטרקטיביים יותר למשקיעים, ודנקנר שהיה מודע לכך וחפץ בכך, פעל בתחומו לשם מימון התוכנית הזו.

נוחי דנקנר מתייעץ עם עורכי דינו בבית המשפט, הבוקרצילום: עופר וקנין

בכוונת הפרקליטות להוכיח כי לצד האופרציה הגלויה שנעשתה לטובת ההנפקה, גיוס המפיצים, שיחות שכנוע עם חברים ומשקיעים שונים, הקימו דנקנר ושטרום "אופרציה נסתרת לחלוטין מציבור המשקיעים — זרוע מבצעית נוספת שהוקמה ופעלה לטובת ההנפקה". במסגרת הזרוע הזו הם פעלו, לפי הפרקליטות, לביצוע קניות מסיביות וגדולות, חריגות שעוררו מצג שווא של התעניינות ערה במניה מצד גופים, ומנעו ירידות שערים דרמטיות שהיו מתרחשות נוכח ההיצעים הכבדים, לצורך כך זומנו החתמים להעיד.

"נוחי הוביל את התהליך באופן מלא"

סולגניק נחשב אחד המנהלים המנוסים והבולטים במשק בתחומי בנקאות ופיננסים, וסביר להניח שהוא לא חש בנוח על דוכן העדים, כשמצדו השני של דנקנר, מעסיקו הקודם, עומדת הרשות לניירות ערך. הוא סיפר על מערכת היחסים שלו עם דנקנר והדגיש כי לא היה מקורב אליו ידידותית: "היה לי נוח הריחוק הזה, כי זה איפשר לי לבצע את התפקיד כפי שאני תפשתי אותו". כשנשאל על המעורבות של דנקנר בהנפקה השיב: "נוחי הוביל את התהליך באופן מלא. הוא היה הלידר, הוא התגייס באופן אישי".

לסולגניק, מתברר, יש גם היכרות אישית עם עד המדינה עדי שלג, שלמד אצלו לפני שנים וגם חבר טוב של אחיו, על דוכן העדים הוא אמר: "היו שתי פניות של שלג אלי. הוא שלח לי הודעה שהוא מחפש עבודה בפברואר 2012. הוא כתב לי שהוא מסיים את תפקידו ורוצה להשתלב באי.די.בי ורוצה לשלוח קורות חיים, אני עניתי לו שהחברה כמעט ולא מגייסת אנשים. למיטב ידיעתי בפעם הזו כמעט ולא טיפלתי בעניינו וזה הסתיים בלא כלום. בהמשך פגשתי אותו באוקטובר ושוחחתי אתו, והפניתי אותו לראיון בכלל ביטוח. גם זה לא הסתייע".

נוחי דנקנר ועורך דינו לפני הדיוןצילום: עופר וקנין

עורכי הדין של הפרקליטות שאלו את החתמים על החשיבות של מחיר השוק והמחזורים הגבוהים לשיקולם של משקיע בהנפקה. שלושת החתמים העידו כי מחיר השוק והמחזורים היו חשובים בשיקולי ההשקעה. גרינבאום, למשל, השיב: "ידענו שהמצב של אי.די.בי מאתגר. באותה תקופה לא היה ברור לאן תלך אי.די.בי, המחזורים הגבוהים במניה היה שיקול מכריע מבחינתנו, אני באופן אישי חששתי אבל השיקול המכריע שלי כמזמין היה העובדה שהיו קונים והיו מחזורים גבוהים יומיים קודם".

עו"ד עמית בכר, התובע מטעם הפרקליטות, הקשה: "ידעת מי עומד מאחורי הביקושים?" גרינבאום השיב כי הם הניחו כי מדובר במשקיעים מחו"ל, ונשאל מה היה קורה אם היה נודע לו שמאחורי הפעילות עומד גורם אחד שעומד בקשר עם דנקנר: "אני מניח שלא היינו רוכשים", השיב.

"לא היה פה תכנון 
ולא שום עבירה"

דנקנר טען מנגד כי הוא פעל בתום לב. מבחינתו, מי שהתגייס להנפקה היו חבריו, וזו הסיבה שהיא גם נקראה הנפקת החברים. הסיבה להתגייסות הזו היתה, לגרסתו, הצלת אי.די.בי: "לא היה פה תכנון ולא שום עבירה. הפעילות של שני הצדדים נעשתה בתום לב מוחלט", טען סנגורו אדרת אתמול בבית המשפט, בתגובה לנאום הפתיחה של הפרקליטות.

במהלך החקירות ניסה אדרת להראות כי בניהול הסיכונים שלהם, החתמים גם הביאו בחשבון את הכדאיות הכלכלית העתידית במתן כתף לדנקנר. "אתה מביא בחשבון את הכדאיות הזו מול האפשרות שתפסיד מאות אלפי שקלים", שאל את גרינבאום, והוא השיב "זה כמעט נכון, אבל בסופו של דבר אני לא נביא ואני לא יודע איך המניה תתנהג- אם אני חושב שאני אפסיד מאות אלפי שקלים זה אצלי הקו האדום. אני מסכים שיש שיקולים מדרגות אחרות אבל בסופו של דבר כולנו רוצים להרוויח".

אדרת הקשה: "אמרת שההנפקה היתה מאתגרת, זו לא היתה בוננזה ולא ציפיתם להרוויח הרבה כסף אבל היתה ציפייה חיובית בטווח הארוך וזה שיחק תפקיד. התרחישים האופטימיים שהקבוצה עדיין חיה ופועלת עם אפשרות לעתיד טוב יותר חייבו אתכם לשים כסף בהנפקה גם בימים קשים כי ציפיתם לעבוד איתה בעתיד?" וגרינבאום אישר: "זה נכון".

גם סולטן סיפר על החשיבות של ההנפקה עבורו: "כל הצוות והמפיצים עבדו חזק על ההנפקה, הם עשו רשימה של כמעט כל המשק הישראלי, אנשים מתוך הנהלת החברה הרימו טלפונים לגופים השונים, גם אנחנו הרמנו, אין גוף מוסדי אחד שלא הרמנו אליו טלפון, כיסינו את כל השוק, אין אבן אחת שלא הרמנו. ההנפקה היתה חשובה בטיימינג חשוב. היה תהליך של לבנות את האיתנות הפיננסית של אידיבי, גיוס ההון היה חלק מזה".

אדרת שאל את סולטן על המשקיעים: "תסכים אתי שבצדק ההנפקה קיבלה את הכינוי הנפקת החברים, כי בקהל היעד היו אנשים שרצו לעזור לנוחי ולאי.די.בי?". סולטן השיב: "זו בהחלט הנפקה של אנשים שהאמינו מאוד בנוחי. זה לא סוג המשקיעים הסטנדרטיים שרואים בכל הנפקה. האנשים שמו את ההשקעה שלהם באדם עצמו".

עו"ד פיני רובין, שמייצג את חברת קלוס טריידינג של שטרום, ניסה להתייחס במהלך החקירה להשפעה של דנקנר: "נוחי דנקנר ניחן בכישורי מנהיגות יוצאי דופן, הוא אופטימיסט מושבע. אמרת בחקירה שלך שאנשים האמינו בנוחי, וחשבו שירוויחו מההנפקה", אמר לסולטן. "נכון מאוד", הוא השיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker