יסמין גואטה
יסמין גואטה

דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, החל בריצוי עונש מאסר של שמונה חודשים שנגזר עליו. דנקנר התייצב הבוקר בכלא חרמון בצפון, לאחר כמה פעמים שבהן ביקש לדחות את כניסתו לכלא, בין היתר, בשל נסיבות אישיות והריונה של אשתו. כלא חרמון הוא בית סוהר המופעל בשיטת קהילה טיפולית, שבה הדיירים נוטלים אחריות לניהול חייהם, גם אברהם הירשזון, שר האוצר לשעבר ריצה שם את עונשו.

דנקנר הורשע בהסדר טיעון בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, פגיעה בניהול תקין של עסקי תאגיד בנקאי לפי פקודת הבנקאות ותחבולה לפי חוק העונשין. בדצמבר נגזרה עליו שנת מאסר בפועל וקנס של מיליון שקל, אך דנקנר ירצה מאסר של שמונה חודשים בלבד, לאחר ששופטי בית המשפט העליון הפחיתו את עונשו.

כתב האישום נגד דנקנר כולל כמה פרשות. מכתב האישום עלה שדנקנר פעל בניגוד עניינים בכמה מקרים, גם כאיש עסקים ובעל חברה ציבורית וגם כשהיה בכיר בבנק. במשפט ניהל השופט דיוני הוכחות ארוכים, שבהם העידו גם בכירי בנק הפועלים, בהם מנכ"ל הבנק לשעבר, צבי זיו. אלא שביום שבו היה אמור דנקנר עצמו להיחקר על דוכן העדים, ולתת תשובות לשאלות הפרקליטות, הוא הודה כחלק מהסדר הטיעון בכמה עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר בתחבולה ופגיעה בניהול התקין של הבנק. הסדר הטיעון גובש בתום משא ומתן ממושך בין נציגי התביעה לעורכי דינו של דנקנר.

דני דנקנר, היום הראשון בכלאצילום: רמי שלוש

בעקבות הסדר הטיעון ציפה דנקנר כי השופט יטיל עליו עבודות שירות בלבד, ללא מאסר. לאחר שנגזר עליו עונש מאסר הוא עירער לעליון וטען כי "כל עולמו חרב עליו לנוכח האירועים שבהם הורשע, אדם נורמטיבי מהיישוב, שבמשך כ–30 שנה כיהן בתפקידים ניהוליים באופן מוצלח וללא רבב". לדבריו, העונש שהוטל עליו הוא "עונש חסר תקדים בחומרתו".

לפני שלושה חודשים קיבל הרכב שופטי העליון באופן חלקי את הערעור, והפחית את תקופת המאסר שנגזרה על דנקנר - לשמונה חודשי מאסר בפועל. השופט אליקים רובינשטיין שכתב את פסק הדין התייחס לטענות של דנקנר וקבע "אין ספק כי דנקנר חווה תפנית של ממש בחייו". ואולם, הוא הדגיש כי "בשורה התחתונה אין לו לדנקנר אלא להלין על עצמו שכן מעשיו הם שהביאוהו עד הלום ומעמדו הציבורי, ממנו נהנה טרם נקיטת ההליכים נגדו הביא לסיקור התקשורתי הפוגעני, שעליו הוא מלין".

זה אינו עונש המאסר היחיד שתלוי ועומד נגד דנקנר: במאי גזר עליו שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, שלוש שנות מאסר בפועל בפרשת הולילנד. בנוסף למאסר בפועל גזר עליו רוזן גם שנתיים מאסר על תנאי וקנס של חצי מיליון שקלל וחילוט רכוש בסך מיליון שקל, עם זאת דנקנר עירער על גזר הדין הזה, ותחילת המאסר בפרשה זו נדחתה עד להכרעה בערעור.

דני דנקנר בכניסה לכלאצילום: רמי שלוש

בפרשת הולילנד הורשע דנקנר בשלוש עבירות של מתן שוחד. דנקנר הורשע גם בקבלת חשבוניות כוזבות מרבין והכללתן בספרי החשבונות של תעשיות מלח ובעבירה של הלבנת הון בגין הפקדת כספי השוחד בחברות של עד המדינה שמואל דכנר במסווה של שכר טרחה. את דנקנר ייצגו על ידי עורכי הדין נבות תל צור, טל שפירא, יורם ראב"ד, יוסי בנקל, יעקב וינרוט ועמית חדד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker