השמים יכולים לחכות: רבנים לא יקבלו פרוטקציה בנתב"ג

על פי הנוהל, שהחל ב-2004, קיבלו 45 רבנים ובהם אדמו"רים ורבנים מקובלים כמו הרב פינטו והרב איפרגן שירותים מועדפים ובהם הגעה עם רכבם הפרטי עד לכבש המטוס ■ על פי ההסכמות, במקרים שבהם יש חשש להפרות סדר, ייבחנו הסידורים המתאימים

אפרת נוימן
אפרת נוימן

לאחר שהוגשה בחודש ינואר האחרון עתירה לבג"ץ בדרישה לביטול "נוהל אדמו"ר" בנמל התעופה בן גוריון – הוגשה אחר הצהריים (ד') הודעה לבית המשפט העליון מטעם המדינה והעותרים שלפיה יבוטל הנוהל.

העותרים, הקליניקות המשפטיות במכללת שערי משפט באמצעות עורכי הדין פרופ' אביעד הכהן ורחל הכהן, טענו כי הנוהל, המאפשר ל-45 רבנים להגיע עם רכבם הפרטי עד כבש המטוס, נקבע תוך כדי חריגה מסמכות של רשות שדות התעופה, וחורג באופן קיצוני ממתחם הסבירות.

בהתאם לנוהל, אנשי הדת הנמנים על הרשימה רוכשים שירות VIP, שאותו יכול לרכוש כל נוסע. אלא שבשונה מרוכשי השירות בתשלום העוברים בדיקת ביטחון, דרכונים ומכס באחד מטרקליני ה-VIP, ולאחר מכן נוסעים למטוס ברכב של ספקית השירות, הרבנים שברשימה מורשים להגיע עד סמוך למטוס ברכבם, בליווי רכב ספק השירות. כתוצאה מכך, בדיקות המכס והדרכונים מבוצעות בסמוך לרכבו של הרב.

על פי ההסכם כעת, הודיעה רשות המסים כי תיבדק הכבודה של אנשי הדת הנמנים על הרשימה, על ידי פקיד המכס בטרקלין ה-VIP, ככל רוכשי שירות ה-VIP. בנוסף לזה, רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה כי ביקורת הדרכונים תיערך מעתה על ידי פקיד הרשות בטרקלין ה-VIP. לאחר השלמת בידוק הדרכונים והמכס, הגעת אנשי הדת המנויים ברשימה אל המטוס תיעשה ברכב שירות ה-VIP ולא ברכבם האישי.

הרב פינטו בביתו באשדוד צילום: אילן אסייג

נוסף על כך, הסכימה רשות שדות התעופה, המיוצגת בהליך על ידי עו"ד אייל בליזובסקי, כי "במקרים שבהם צפויה נוכחות קהל גדול וישנו חשש להפרת סדר, ואין די במתן השירותים לנוסע בטרקלין ה-VIP כדי למנוע הפרת סדר זו, ייבחנו הסידורים המתאימים למקרה הפרטני בהתאם לנתוניו, על ידי גורמי הביטחון, בשיתוף עם גורמי משטרת ישראל הפועלים בשדה, כנעשה בשדה התעופה ביחס לכל מקרה".

הנוהל החל ב-2004, בסמוך לפתיחת טרמינל 3, והרשימה עצמה נסגרה ב-2008. הרשימה מורכבת מאדמו"רים אשכנזים חרדים ורבנים-מקובלים ובהם הרב פינטו והרב איפרגן (המכונה "הרנטגן"). "מדובר ברשימה שעל פניה נראית שרירותית לחלוטין, המעלה חשד שאין היא בנויה לפי קריטריונים כלשהם, אלא ניזונה יותר מקשרים מאשר מכישורים", נכתב בעתירה.

בעתירה נעשה ניתוח של רשימת הרבנים, ולפיו אין ברשימה רבנים ציונים אבל כן נכללים בה אדמו"רים הידועים בעמדתם הנחרצת נגד מדינת ישראל ומוסדותיה דוגמת האדמו"ר מסאטמר, ראש חסידות תולדות אברהם יצחק, והרב יוסף צבי דושינסקי, ממנהיגי "העדה החרדית". מלבד זאת, הרשימה כוללת גם רבנים-מקובלים כגון הבאבא-ברוך, הרב פינטו, הרנטגן, והרב אמנון יצחק (שלפי העתירה יש מחלוקת לגבי עצם הסמכתו לרבנות), אך נעדרים ממנה רבנים ספרדים אחרים ידועי שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker