הותר לפרסום: יעקב פינק הוא עורך הדין שגנב מלקוחותיו 14 מיליון שקל

פינק הוא עו"ד ירושלמי ותיק שעד לאחרונה היה בעליו של משרד הנושא את שמו ומתמחה במיסוי עירוני ותביעות ייצוגיות ■ ביום רביעי מונו לו כונסי נכסים זמניים לאחר ששני לקוחות ביקשו להכריז עליו פושט רגל

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

בית משפט השלום בירושלים התיר הבוקר (א') לפרסם את שמו של עורך הדין שהודה כי גנב מלקוחותיו 14 מיליון שקל. מדובר ביעקב פינק, עורך דין ירושלמי מוכר שעד לאחרונה היה בעליו של משרד הנושא את שמו, הממוקם בלב ירושלים, ברחוב בן יהודה, ומתמחה במיסוי עירוני, לרבות ארנונה, אגרות והיטלי פיתוח. לפני כשבוע וחצי נחשפה הפרשייה שבה הודה פינק כי גנב במשך 16 שנה מחשבונות נאמנות של לקוחותיו 14 מיליון שקל. זה התחיל "בקטן" מחוב שהיה לו, כדי להחזיר אותו הוא החל למשוך כספים מחשבונות נאמנות של לקוחות, לקח מאחד, החזיר לאחר, החוב המשיך להתגלגל ולתפוח וכך הוא הלך והסתבך - עד שהחליט להודות. מאז אמצע ספטמבר הוא נמצא במאסר בהסכמה שהוארך שוב היום.

פינק, אב לשלושה ובעל רישיון לעריכת דין מזה 23 שנה, הקים את המשרד ב-1995. לפי פרופיל המשרד, שנסגר לאחרונה בעקבות הודאתו וששת עורכי הדין שעבדו בו פוטרו, הוא הגיע "במהלך השנים להישגים רבים ומשמעותיים, בעיקר בתחום הארנונה הכללית, לרבות פסקי דין תקדימיים וחשובים שהיוו יסודות חשובים בהתפתחות ההלכה בנושא הארנונה הכללית. כמו כן, יוצגו על ידי המשרד אלפי מחזיקי דירות מגורים בירושלים, במסגרת תביעות קבוצתיות להשבת כספי ארנונה שנגבו ביתר על ידי עיריית ירושלים".

לפי פרופיל המשרד, עם לקוחותיו נמנים בין השאר מקורות חברת המים בע"מ, מדינת ישראל, חברת דרך ארץ בע"מ (כביש מס' 6), רשות הדואר, חברת החשמל, שפיר מפעלי הנדסה בע"מ, חברת א. ארנסון, קרן קיימת לישראל, מבטחים החדשה "ועוד חברות וגופים רבים עתירי נכסים".

עורך הדין יעקב פינק, היוםצילום: אמיל סלמן

המשרד גם עסק בהגשת תובענות ייצוגיות, בייחוד בתחומים של פגיעה בצרכנים כשאת התחום ריכז הבן אסף פינק. בין היתר הגיש המשרד עשרות תובענות ייצוגיות בגין עישון במקומות ציבוריים. באופן אירוני למדי לאור הודאתו של פינק, צוין בפרופיל המשרד כי הוא "נותן דגש מיוחד לאיכות הטיפול ולקשר האישי בין עורך הדין המטפל בתיק והלקוח. בשל כך ישנו גידול מתמיד בהיקף העבודה ופניות של לקוחות חדשים עקב המלצותיהם של לקוחות ותיקים מרוצים".

ביולי האחרון פנה פינק לעו"ד גדי טל על מנת שייצג אותו במגעים מול הפרקליטות. הוא התוודה על גניבת הכספים והגיע בספטמבר להסכם עם הפרקליטות שלפיו הוא יוותר על כל נכסיו (שצפויים לכסות כמחצית מהחוב), רישיונו יישלל לצמיתות ועונשו יהיה חמש שנות מאסר. מדובר בעיקר בנדל"ן שבבעלותו של פינק. ככל הנראה, את המשפחה הוא יידע רק ערב ההסכם. הם הודיעו כי הם מגנים את מעשיו אך יתמכו באב "אשר פנה ביוזמתו לרשויות לגילוי מלוא האמת, נטל אחריות למעשיו, הביע חרטה והכה על חטאיו".

עם זאת, ההסכם עם הפרקליטות צריך עדיין לקבל את אישור בית המשפט ובינתיים, בשבוע שעבר הוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה מטעם שני לקוחות של פינק המיוצגים על ידי עורך הדין עדי כרמלי למתן צו כינוס לנכסי פינק והכרזה על פינק כפושט רגל. בנוסף, הוגשה בקשה לבית המשפט למנות את כרמלי ואת עו"ד אביחי ורדי ככונסים זמניים וביום רביעי השופט כרמי מוסק מבית המשפט המחוזי בירושלים אישר את מינויים של השניים לכונסי נכסים זמניים וקבע כי כל אחד מהם יחתום על ערבות של 75 אלף שקל. הדיון הבא בעניין ייערך בדצמבר.

עורך הדין יעקב פינק, היוםצילום: אמיל סלמן

הבקשה להכרזה על פינק כפושט רגל הוגשה על ידי ציפורה גוטמן ודוד לב טוב, שטוענים כי פינק חייב להם יחד 4 מיליון שקל - כמעט שליש מסך כספי המעילה. לטענת לב טוב, ב-2009 ייצג אותו פינק בעסקת רכישת נכס מקרקעין, משק במושב ישעי שנרכש על ידו בסך 1.34 מיליון שקל. הסכום הופקד בנאמנות לצורך הבטחת אישורי מסים ומינהל. הוא טוען כי מבירור שערך אל מול מינהל מקרקעי ישראל התברר לו כי טרם שולמו 370 אלף שקל דמי הסכמה וכי כל עוד לא יבוצע התשלום, הוא לא יוכל לקבל את הנכס.

לב טוב טוען כי אינו יודע אם בוצעו יתר תשלומי המסים מתוך הכספים שהופקדו בנאמנות. הוא מוסיף כי העביר לעורך הדין סכומים נוספים - כהלוואות ובעבור השקעה שעורך הדין הציע לו - בהיקף של כמיליון שקל (לאחר החזר חלקי), כך שהוא מכמת את סך הכספים שחייב לו עורך הדין ב-2.4 מיליון שקל.

גוטמן, קשישה שכבר הגישה נגד עורך הדין בתחילת השבוע תביעה בבית משפט השלום בראשון לציון, טוענת כי היא התקשרה עם עורך הדין לייצגה בעסקת מכר מקרקעין במשק במושב משמר איילון. הנכס נמכר בסוף 2012 תמורת ארבעה מיליון שקל והוסכם כי יתרת התמורה המגיעה לה בסך 1.5 מיליון שקל תועבר לידי עורך הדין בנאמנות לצורך הבטחת קבלת אישורי מסים ומינהל להעברת זכויות המקרקעין על שם הקונים. לטענתה, כאשר עברה קרוב לשנה ממועד מסירת החזקה, החל חשדה להתעורר והיא דרשה תשובות מעורך הדין, שלטענתה פברק מסמכים המוכיחים לכאורה כאילו בוצעו העברות לחשבון נאמנות על שמה. ואולם כשבדקה זאת, התברר לה כי אין כל כספים בחשבון הבנק המוחזקים בנאמנות עבורה.

בבקשה צוין כי לאחר שנעשתה על ידי שני הלקוחות פנייה למשטרה לצורך הגשת תלונה נגד עורך הדין, נמסר להם כי יש לו 24 נושים נוספים. "קיים חשש כי כתוצאה מעיקולים על ידי נושים אחרים של החייב ואם כתוצאה מחילוט כספים או נכסים על ידי מי מרשויות המדינה לא יינתן פתרון לכלל הנושים וכי תתבצע העדפת נושים. קיים צורך דחוף במתן צו כינוס ובמינוי כונס נכסים זמני או מנהל מיוחד לנכסי החייב בכדי שישמור על הנכסים וימנע הברחת נכסים והעדפות מרמה וכי יפעל לגביית הכספים של החייב מלקוחותיו".

ממשרד עורכי הדין "כהן, סטרשנוב, לונדון" נמסר בשם משפחת פינק כי: "בני המשפחה, הופתעו ונדהמו לשמוע, זה מקרוב, על המעשים עליהם התוודה אבי המשפחה. למשפחה לא היה שמץ של ידיעה או מעורבות כלשהי במעשים, והם משתפים פעולה עם חקירת המשטרה באופן מלא ומוחלט. בני המשפחה מצרים על המעשים שנעשו על-ידי האב. לא למותר לציין כי מעשי האב פגעו פגיעה אנושה, בכל המישורים, גם במשפחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker