סטס מיסז'ניקוב הוא השר לשעבר שנחקר בעבירות שוחד ובהטיית מכרזים

שר התיירות לשעבר חשוד כי העביר קרוב למיליון שקל למימון פסטיבל סטודנטים באילת, על אף שהיה בניגוד עניינים ■ חוקרי להב עיכבו את מיסז'ניקוב לחקירה וכן ערכו חיפושים בבתים ובמשרדים של החשודים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סטס מיסז'ניקוב הוא השר לשעבר שנחקר שלשום (ג') בחשד לעבירות שוחד והטיית מכרזים בשווי מיליוני שקלים לטובת מקורבים בעת כהונתו כשר התיירות ב-2013-2009. על פי החשד, מיסז'ניקוב דאג להעברת סכום של כ-936 אלף שקל למימון פסטיבל סטודנטים באילת, בעוד שהיתה לו היכרות אישית ממושכת עם יוליה רוט, גם היא חשודה בפרשה, שהפיקה את האירוע עבור חברת ההפקות פ.ל.ס תמורת שכר של 70 אלף שקל.

יחידת לה"ב 433 ניהלה במהלך השנה האחרונה חקירה סמויה, במרכזה עומד מיסז'ניקוב, ועם הגעתה של החקירה לבשלות, הוחלט לעבור שלשום לשלב החקירה הגלויה. חוקרי להב עיכבו את מיסז'ניקוב לחקירה וכן ערכו חיפושים בזירות שונות ובכלל זה בבתיהם של החשודים ומשרדיהם, בהם נתפסו מחשבים ומסמכים הרלוונטיים לפרשה.

עו"ד יובל ששון ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל, המייצג את מיסז'ניקוב, אמר  בתום חקירתו של השר לשעבר וכי "הוא משתף וימשיך לשתף פעולה באופן מלא עם החוקרים ככל שיידרש בכדי להגיע למיצוי החקירה במהירות האפשרית. יש לו אמון מלא במשטרה והוא משוכנע לכשזאת תיוודע לכל העובדות, היא תגיע למסקנה כי אין כל בסיס לחשדות נגדו. בסוף התשאול הוא שוחרר לביתו באופן מלא".

שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב צילום: אייל טואג

האם התאחדות הסטודנטים שימשה "צינור" להעברת כספים?

ראשיתה של הפרשה בתחקיר תוכנית המקור בערוץ 10 שפורסם ב-2010 בו חשף העיתונאי רביב דרוקר ממצאים שלכאורה מעידים על החשדות. בעקבות התחקיר פתח מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בחקירה בנושא ובדו"ח שפירסם לפני כשנה, כמעט שנתיים וחצי לאחר התחקיר המקורי, וכשמיסז'ניקוב כבר עזב את החיים הפוליטיים, קבע כי "עולים ספקות בכל הקשור להתנהלותו התקינה של השר" וכי היה עליו לוודא שהוא אינו נמצא בניגוד עניינים, בשעה שקידם את הפסטיבל. עוד קבע המבקר בדו"ח כי למרות הכללים שהיו אמורים למנוע ממיסז'ניקוב להשתתף בהחלטה שיש לו בה עניין אישי, פעל השר לשעבר לקידום התמיכה בפסטיבל.

התקציב מטעם משרד התיירות עבור הפסטיבל לא הועבר ישירות לחברת ההפקות אלא באמצעות התאחדות הסטודנטים, שלקחה חסות על האירוע, ובראשה עמד אז בועז טופורובסקי, שמכהן היום כחבר כנסת מטעם מפלגת יש עתיד. המבקר קבע בבדיקתו כי התאחדות הסטודנטים שימשה לכאורה כגוף מלאכותי למטרת המימון, וכי זו העבירה את המימון לחברת פ.ל.ס ללא מכרז. "יש לראות בחומרה שימוש בגוף שלכאורה המשרד רשאי להתקשר עמו, כדי להעביר מימון לגוף שהמשרד אינו רשאי להתקשר עמו. עולה חשש שהמשרד השתמש בהתאחדות כ'צינור' להעברת כספי המשרד לחברה פרטית שלא היתה זכאית לכך", נכתב בדו"ח.

לפי הדו"ח, משרד התיירות התקשר עם התאחדות הסטודנטים מבלי שעמד על התנאים הנדרשים ומבלי שנערך הליך לאישור ההתאחדות כספק יחיד בהתאם לתקנות. בנוסף, את הפסטיבל הפיקה חברה פרטית, והמשרד לא דרש שההתקשרות עם צדדים נוספים תיעשה במכרז.

מיסז'ניקוב הגיב בזמנו לדו"ח המבקר ואמר כי "בשום שלב עד האירוע לא ידעתי שהיא קשורה לפסטיבל. הבחורה מפיקה המון שנים, היא מקצועית, איכותית ומוכרת בשוק. הגיוני וסביר שהחברה תיקח אותה להיות מפיקה של האירוע". רוט מצדה טענה כי לא נפגשה עם השר כחלק מטיפולה בפסטיבל. התאחדות הסטודנטים טענה כי "ההתאחדות שוללת מכל וכל את האפשרות כי היתה 'צינור' בידי משרד התיירות והחברה. להתאחדות היה אינטרס ממשי בהפקת הפסטיבל, והיא נשאה בסיכונים ונטלה אחריות חוזית מפורשת".

עוד עלה מבדיקת המבקר כי משרד התיירות העביר את המימון להתאחדות הסטודנטים ללא קבלת דו"ח על ההוצאות שבוצעו או בקרה על העלויות ותוך שהוא מסתמך על חשבוניות כלליות. התוצאה היא תשלום יתר של 477 אלף שקל, זאת אומרת שבפועל משרד התיירות מימן 79% מהוצאות ההפקה של החברה אף שהתחייב למימון של עד 49%.

ח"כ בועז טופורובסקי צילום: אמיל סלמן

פרשיות השר לשעבר: בילויים במועדוני חשפנות והברזות מאירועים רשמיים

פרשיית מימון הפסטיבל היא רק אחת מהפרשיות המביכות שליוו את מיסזנ'יקוב במהלך כהונתו כשר תיירות, כאשר הבסיס המשותף לרובן היה הבילויים הליליים שלו והאופי הנהנתני שלו. באחד המקרים שחשף ברק רביד בעיתון "הארץ", שהה מיסז'ניקוב סוף שבוע בבירת בלארוס מינסק, על אף שמיום שישי בערב ועד יום ראשון לא קיים אף פגישת עבודה.

חודשיים קודם לכן הצטרף מיסז'ניקוב למשלחת רשמית של הנשיא דאז שמעון פרס בברזיל ובארגנטינה, ולפי דיווחים שונים יצא לבילויים בפאבים בריו דה ז'נרו עד השעות הקטנות של הלילה וכתוצאה מכך איחר לפגישות ונעדר מאירועים רשמיים שבהם נכח פרס. לפי אותם דיווחים, השר לשעבר היה עד כדי כך עסוק בבילוייו הפרטיים שהבריז מקוקטייל חגיגי שערך ראש העירייה לכבוד המשלחת הישראלית ואף איחר להגיע למשחק כדורגל שהתקיים לפני כן, אליו הוזמנה פמליית הנשיא.

במקרה אחר במדריד הוא ביטל את השתתפותו בארוחת ערב עם יותר מ-50 אנשי עסקים, ששילמו כ-65 יורו כדי להשתתף באירוע תוך שהוא מתרץ את היעדרותו בעייפות, למרות שבהמשך הערב המשיך לבילוי בעיר. גם לטקסים ממלכתיים לא הפגין השר לשעבר כבוד, וכאשר התעכבה תחילתו של טקס הזיכרון לקורבנות הפיגוע בבניין הקהילה היהודית שהתקיים בבואנוס איירס, התעצבן מיסזנ'יקוב על העיכוב ועזב את האירוע.

ליברמן. הראה למיסז'ניקוב את הדרך החוצהצילום: אוליבייה פיטוסי

אחד הסיפורים האחרונים לגבי התנהלותו של מיסז'ניקוב פורסם בספטמבר 2012 על ידי עמית סגל בחדשות ערוץ 2, שדיווח כי לפי עדויות של מאבטחיו של מיסז'ניקוב, הוא נוהג לבלות עד שוכרה במועדונים בתל אביב ולבקר במועדוני חשפנות. כמו כן, סגל דיווח כי הסיבה בגינה נעדר מיסז'ניקוב מישיבת הממשלה הגורלית שדנה בשחרור גלעד שליט היתה כי העדיף לבלות עם חברים בצפון.

סיפורים אלו ואחרים הובילו לכך שבסופו של דבר העביר אביגדור ליברמן, ראש מפלגת ישראל ביתנו, מסר למיסז'ניקוב כי לאור התנהגותו הוא לא ייכלל ברשימה המאוחדת של הליכוד וישראל ביתנו לבחירות האחרונות לכנסת, ועל כן הוא הודיע כי הוא פורש מהחיים הפוליטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker