רפורמה מקיפה בלשכת עורכי הדין: שינוי מבנה הבחינה וקיצוץ דמי החבר

שרת המשפטים ציפי לבני הדגישה כי לא תתערב בקרבות הפוליטיים בלשכה, אך היא לא מתכוונת להתפשר על איכות עורכי הדין

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

על רקע המשבר החריף בלשכת עורכי הדין שרת המשפטים, ציפי לבני הכריזה הבוקר במסיבת עיתונאים על רפורמה מקיפה בלשכת עורכי הדין: בין השינויים שצפויים להתרחש בקרוב: שינוי של בחינת ההסמכה, ביטול הוועד המרכזי של הלשכה, וקיצוץ דמי החבר באופן בו פעולות בתחומי התרבות והפנאי לא יהוו בסיס לגביית דמי החבר.

דמי החבר יהיו מעתה בפיקוח של לבני. השינויים הם חלק מתזכיר חוק לשכת עורכי הדין (שינויים במבנה מוסדות הלשכה ובמתכונת ההסמכה והוראות נוספות) שהציגה לבני. היא הדגישה כי היא לא מתכוונת להתערב בקרבות הפוליטיים בלשכה, אך מצד שני לא מתכוונת להתפשר על איכות עורכי הדין.

זה לא סוד שבשנים האחרונות מצויה לשכת עורכי הדין במשבר עמוק. המשבר הוא תוצאה של קרבות פוליטיים בין יו"ר הלשכה, עוה"ד דורון ברזילי ליו"ר ועד מחוז תל אביב, אפי נוה. בשנים האחרונות השניים לא בחלו באמצעים – השמצות קשות, תביעות הדדיות ומריבות פוליטיות הן עיקר העשייה שלהם. התוצאה היא שהגוף שאמור לייצג את האינטרסים של עורכי הדין משותק.

המשבר הטריד גם את שר המשפטים לשעבר פרופ' יעקב נאמן שהורה, כשבועיים לפני סיום תפקידו, על הקמת ועדה ציבורית לבחינת התנהלות הלשכה. חברי הוועדה - היו"ר השופטת בדימוס אילה פרוקצ'יה, פרופ' דוד ליבאי, עו"ד רות אורן, עו"ד מיכה ינון וד"ר לימור זר־גוטמן - התבקשו לבחון את שורשי המשבר ולהציע פתרונות לתיקונו. בינואר האחרון הגישה הוועדה את הדו"ח מטעמה שבו היא המליצה לנקוט שורה של צעדים אופרטיביים לטיפול "במשבר החריף בדרכי התנהלותה ותפקודה של הלשכה". הוועדה המליצה על רפורמה כוללת במבנה של מוסדות הלשכה ובדרכי הניהול שלה וקראה להאיץ את היישום של הרפורמה באמצעות הליכי חקיקה מזורזים.

ציפי לבניצילום: מוטי מילרוד

בחודשים האחרונים נפגשה לבני עם גורמים רבים, ביניהם נציגי הלשכה ונציגי משרד המשפטים. הבוקר היא הודיעה כי החליטה לא להסתפק בשינויים שיבוצעו טלאי על טלאי אלא לבצע רפורמה מקיפה שמבוססת על תפיסות היסוד שלה ביחס ללשכת עורכי הדין ואיכות עורכי הדין בישראל. באשר לאיכותם של עורכי הדין היא ציינה כי זו מתחילה כבר בהתמחות ולכן ימונה שופט בדימוס שיהיה נציב פיקוח על ההתמחות. "זה לא סוד שבחלק מהמשרדים ההתמחות הופכת סטודנטים למלצרים. האחריות של המאמן היא ללמד את המקצוע ולא איך להכין קפה". ציינה לבני והוסיפה כי הנציב יהיה גורם מייעץ ללשכה, הסמכויות שלו יגעו לכל היבטי ההתמחות, והוא גם יוכל לעשות ביקורי פתע למתמחים.

בכל הנוגע לבחינת ההסמכה היא הדגישה כי הבחינה תשקף יכולת אמיתית וחשיבה אמיתית ולכן המבחן ישתנה. היום בחינת ההסמכה מורכבת מ-100 שאלות אמריקאיות, לדבריה "המידע היום הוא זמין ונגיש השאלה היא לא אם אתה יודע לדקלם". הבחינה תשתנה ותהפוך למהותית ותכלול ניתוח של קייסים. גם הרכב הועדה הבוחנת ישתנה. ההרכב יהיה שלושה שופטים שני עורכי דין מהמגזר הציבורי שניים מהפרטי ושניים מהאקדמיה, הוועדה תמונה על ידי שר המשפטים.

באשר למבנה הפוליטי של הלשכה ציינה כי "יש בלשכת עורכי הדין בעיות משילות, הלשכה היא פוליטית, זה דרש סדר לאור האירועים של השנים האחרונות. מבחינתי, היותה של הלשכה גוף ססטורי נועד להיות גוף שהוא חלק מהדמוקרטיה הישראלית. כדי שזה יקרה צריך משילות ולמנוע את המאבקים הפוליטיים הפנימיים. אני לא מתכוונת להתערב בהם אבל יוסדרו הליכי הבחירה". לפי לבני, יצומצמו מספר החברים במועצה הארצית יעמוד על 23 במקום 48. בנוסף, יבוטל הועד המרכזי שלדבריה "הפך להיות גוף מיותר".

תקציב לשכת עורכי הדין מסתכם בשנה בכ-65 מיליון שקל. כ-49 מיליון שקל מקורם בדמי חבר שמשלמים ללשכה יותר מ-50 אלף עורכי דין. הוועדה קבעה כי לצורך התקציב יש לקבוע אמות מידה לצרכים החייבים או המותרים בתקצוב, ככל שיש להם זיקה למקצוע. לבני הכריזה כי פעולות לרווחת עורכי הדין בתחומי התרבות והפנאי (דוגמת חוגים ואירועים חברתיים למינהם) שאין להן זיקה למקצוע לא יהוו בסיס לגביית דמי חבר. למרות שמוסדות הלשכה רשאים לערוך פעילויות מסוג זה, יש להטיל את מימונן על ציבור הנהנים מהן בלבד. בנוסף לדבריה "אמרה "במדינת ישראל כל הכסף עובר דרך משרד האוצר, גם כאן הכסף יעבור בגוף אחד. אין יותר הוצאת כספים דרך כמה גופים, יהיה גוף אחד עם שקיפות ובקרה". בנוסף היא הדגישה כי תהיה שקיפות במימון הבחירות, ובמקרה של אי אישור תקציב יהיו בחירות חוזרות.כמו כן תקציב הלשכה יעמוד באתר האינטרנט לציבור הרחב.

למרות השינויים הדרמטיים שמקצצים בסמכויות שלהם, גם יו"ר הלשכה, ברזילי וגם יו"ר ועד מחוז תל אביב, נוה בירכו על הרפורמה. "אני מברך את שרת המשפטים אשר אימצה את מסקנות דו"ח פרוקצ'יה, ופועלת להפכם לחוק, אשר ישפיע על מעמדם של ציבור עורכי הדין, ועל תפקוד לשכת עורכי הדין", אמר נוה.

ברזילי הוסיף כי "המבנה הנוכחי של לשכת עורכי הדין יצר מצב שבו אינטרסים זרים ולא עניינים פגעו בתפקודה המלא של לשכת עורכי הדין ובאחידות של מאבקיה והחלטותיה, עד כדי מצב של פגיעה במשילות של הלשכה והעומד בראשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker