עסקי התקשורת של זבלודוביץ', יעקב שחר וישראל קז באפריקה הגיעו לביהמ"ש

חברת פוריס טלקום שבבעלות השלושה צברה חובות של 16 מיליון דולר, רובם לקרן ההשקעות ויולה קרדיט, ונמצאת בהליך של כינוס נכסים ■ כונס הנכסים, עו"ד עופר שפירא: "במצב הדברים הקיים, אין לחברה מקורות כספיים אפילו לשם כיסוי הוצאותיה השוטפות"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

שיתוף פעולה שהחל ב–2007 בין איש העסקים פויו זבלודוביץ' ליבואני וולוו, הונדה ויגואר, יעקב שחר וישראל קז והאחים משה ואלי שושן וגד ודב סלוק - התגלה ככישלון עסקי.

מדובר בחברת פוריס טלקום, חברה בת של פור גרופ של האחים שושן וסלוק, שרצתה לרכב על הפוטנציאל העצום של אספקת אינטרנט אלחוטי בפס רחב בשווקים מתעוררים, כמו אפריקה. כך, החלה פוריס בהקמת חברות לאספקת אינטרנט אלחוטי בפס רחב, העברת קול, נתונים ותוכן על בסיס רישיונות ותדרים שרכשה מהרשויות המקומיות במדינות שבהן פעלה. את הפעילות שלה היא ביססה על טכנולוגיית WIMAX, תקן לתקשורת אלחוטית לטווחים בינוניים, שהיתה באותה העת הבטחה גדולה - שנופצה בהמשך.

פוריס הקימה חברות בת שתפקדו כספקיות אינטרנט, אנטנות שידור ותוכניות תמחור. בבעלותה של פוריס חברות בקמרון, באוגנדה, במוזמביק ובטנזניה באפריקה ובקירגיסטן באסיה. ואולם, הפעילות לא מימשה את הבטחתה.

פויו זבלודוביץ'

בחודש שעבר הגישה קרן ההשקעות ויולה קרדיט (לשעבר פלנוס) לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עוה"ד עופר שפירא ורן קרן, בקשה לכינוס נכסים זמני לפוריס, שלפי הנטען חייבת לה 12 מיליון דולר בשל הלוואה שנתנה לה ב–2011. לחברה חובות נוספים בהיקף של כ–4 מיליון דולר לעובדים, לרשויות ולנושים לא מובטחים.

האחים שושן וסלוק, שחוו בשנים האחרונות קריסה של פעילות משמעותית נוספת שלהם בקבוצה, בהודו, הגיעו למצב שהם נמצאים כיום תחת הליך של הסדר נושים אישי. ההצלחה העסקית שחוו ב–2006, אחרי שמכרו את אחזקותיהם בחברת לידקום שנסחרה באותה העת בלונדון, תמורת 53 מיליון דולר, התחלפה באכזבות ובכישלונות - כשגם לידקום קרסה וכעת היא בהליכי שיקום.

אחרי שעובדי המטה של פוריס בישראל לא קיבלו חודשיים משכורת ולא שולמו להם הפרשות סוציאליות בגין חודשים קודמים - נתנה בשבוע שעבר השופטת חנה פלינר מבית המשפט המחוזי בתל אביב צו כינוס קבוע ואישרה את המינוי של עו"ד עופר שפירא לכונס נכסים.

"משרדים מוזנחים ומאובקים"

פוריס היא חברה פרטית, אך מהדו"ח שהגיש שפירא עולה כי מדובר בחברה שהיא "במצב מובהק של חדלות פירעון עמוק שבו לחברה ולחברות הבת חובות עתק שפוריס לא הסדירה ושאי פירעון לפחות חלק מחובות אלה אינו מאפשר להמשיך ולהפעיל את החברה כעסק חי. כמו כן, במצב הדברים הקיים אין לחברה מקורות כספיים אפילו לשם כיסוי הוצאותיה השוטפות הדרושות לשם החזקה וניהול עסקיה".

שפירא מציין כי הוא מצא את משרדי החברה "מוזנחים, מאובקים, בלתי מתוחזקים בעליל, ללא שלט על הדלת הראשית וכמעט ללא סימן לקיומה של החברה בכתובת זו. בנוסף, מתוך כ–10 עובדים של החברה נכחו במקום רק שלושה עובדים". שפירא הוסיף כי קיים כעס רב של העובדים על ההנהלה בטענה של הבטחות ומצגי שווא. לטענת שפירא, המנכ"ל דב סלוק "לא הגיע למשרדי החברה עד היום", ולא יצר עמו קשר. סלוק, שנכח בדיון בבית המשפט בשבוע שעבר, ציין כי הוא ישתף פעולה עם הכונס.

הפעילות העיקרית - במוזמביק ובאוגנדה

מהדו"ח עולה כי הפעילות העיקרית של פוריס מתקיימת כיום במוזמביק ובאוגנדה, שבהם היא משמשת כספק אינטרנט לעסקים ולאנשים פרטים. במוזמביק מדובר במחזור חודשי של 170–200 אלף דולר ותזרים מזומנים חיובי של 40 אלף דולר. שפירא מציין כי בשל מחסור במלאים ובמזומנים, אין גידול במשתמשים בשירותי החברה ונראית פגיעה במחזורים, כשבנוסף יש טענה לחובות, בעיקר לרשויות ולבנקים, בהיקף של חצי מיליון דולר.

באוגנדה מדובר בהיקף פעילות חודשי של 145–174 אלף דולר, תזרים מזומנים שלילי, פגיעה במחזורים וטענות על חובות - לרשויות, לספקים ולבנקים בהיקף של 1.7 מיליון דולר. עוד מציין שפירא, כי ממידע שהגיע אליו, נמשכו מקופת החברה הבת של פוריס באוגנדה, סכומים במזומן ערב הכינוס וחשבון הבנק שלה רוקן לחלוטין.

בדיון בבית המשפט בשבוע שעבר טען עורך דינה של קבוצת טמרס (שבאמצעותה פועל זבלודוביץ'), אבנר כהן, כי טמרס הזרימה לאורך השנים להון המניות של פוריס יותר מ–35 מיליון דולר. גם יואב כספי, עורך דינה של חברת מאיר (קשר) השקעות, באמצעותה פועלים שחר וקז, ציין כי הם הזרימו לחברה כספים, מדי חודש בחודשו, כדי שהיא תוכל לעמוד כעסק חי. בשלב זה לא נקבע מעמדם של חברות טמרס ומאיר, שהם נושים לא מובטחים שמחזיקים בפוריס בשרשור.

כיום מתקיימים מגעים להכנסת משקיע לחברה. שפירא הציע תוכנית הבראה שלשם מימונה בחצי השנה הקרובה יידרשו 1.4 מיליון דולר. הוא ציין כי הנושה המובטחת - ויולה קרדיט - נכונה להעמיד אשראי לצורך ביצוע פעולות הכונס. מימון זה ייחשב כהוצאות כינוס וייפרע ראשון, לפני כל חוב אחר.

השופטת פלינר קבעה כי בהסכמת כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר) שניתנה, ישולם לעובדים שכר יולי־אוגוסט וכן ישולמו לגילת סאטקום, שמספקת את קו האינטרנט באמצעותו נותנת פוריס שירותי אינטרנט, חוב של 82 אלף דולר. עד יום רביעי צפוי הכנ"ר להגיש את הסכמתו או השגותיו לתוכנית ההבראה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker