פרדי רובינסון מואשם במשיכות כספים אסורות בסך 35 מ' ש' משחר המילניום

כתב האישום מתייחס לעבירות שבוצעו לכאורה ב-2007-2005, כשהחברה האם של שחר המילניום, מילומור, סבלה ממצוקה כספית קשה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

פרקליטות מחוז תל אביב (מסוי וכלכלה) הגישה היום (א') כתב אישום נגד פרדי רובינסון, לשעבר יו"ר ומנכ"ל חברת שחר המילניום. הוא מואשם בכך שלכאורה משך מיליוני שקלים משחר המילניום והפקיד אותם בבעלת השליטה בה, חברת מילומור, שסבלה ממצוקה כספית קשה.

האישום נגד שחר המילניום נסגר, לאחר שטענותיה בשימוע התקבלו. היא יוצגה על ידי דב גלעד כהן ועפר ברטל ממשרד ברטל כהן.

בכתב האישום נכללים גם היועץ המשפטי של החברה, עו"ד אמיר דינור, חברת מילומור, סמנכ"ל הכספים שלה, אורן דואדי, ורואת החשבון שלה, גילה שלייפר. כתב האישום מייחס לרובינסון, לדואדי ולדינור עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות מנהלים בתאגיד ועבירות דיווח במטרה להטעות. בנוסף, לרובינסון מיוחסות גם עבירות של שיבוש מהלכי משפט והדחת עד. שלייפר מואשמת בסיוע לעבירות דיווח במטרה להטעות.

צילום: אייל טואג

כתב האישום מתייחס לעבירות שבוצעו לכאורה ב-2007-2005. רובינסון שימש אז כמנכ"ל מילומור, יו"ר הדירקטוריון ובעל השליטה. באותם שנים הוא שימש גם יו"ר הדירקטוריון של שחר המילניום ובעל השליטה בה "והיה בעל השפעה מכרעת על קבלת ההחלטות בחברה". במסגרת תפקידו, כך על פי האישום, הוא היה בעל זכות חתימה יחיד בחשבונות שחר המילניום, והוא שחתם על כל העברות ומשיכות הכספים של החברה. בצד זה, הוא גם חתם על כל הוצאות כספים מחשבון מילומור.

על פי כתב האישום, בראשית 2005 נקלעה מילומור למצוקה תזרימית, כשבאותו זמן נהנתה שחר מרמה גבוהה של נזילות. על רקע זה, נטען כי "רובינסון משך משחר המילניום, לרוב בסיוע אחרים או בצוותא עמם, סכומי כסף לטובת מילומור ולשימושה, תוך שהוא עושה בשחר המילניום כבשלו". בהמשך, עם הצטרפותו של דואדי למילומור כסמנכ"ל כספים, בראשית נובמבר 2005, הוא ביצע את המשיכות בצוותא עם רובינסון. משיכות הכספים האלו "חרגו מהאמור בתשקיף ההנפקה ובוצעו ללא אישור כדין, ללא תמורה וללא ביטחונות, כדי לספק מימון זמני למילומור, ושלא לשם קידום מטרותיה של שחר המילניום". סך כל המשיכות על פי כתב האישום הוא 35 מיליון שקל.

לפי הפרקליטות, "המשיכות האסורות שבוצעו מחברה בת לחברה האם, חרגו משגרת פעילותה ומליבת עסקיה של שחר המילניום, נעשו בניגוד לתנאי השוק והיתה יכולה להיות להן השפעה מהותית על החברה". באשר לרובינסון, נכתב כי עשה כן תוך הסתרת מעשיו ממרבית נושאי המשרה בחברות, ממבקר הפנים של שחר המילניום ומנאמן איגרות החוב שלה, ללא כל אישור, ללא דיווח ובניגוד לדין.

עוד נטען בכתב האישום כי בצד המשיכות האסורות פעל רובינסון בדרכים נוספות כדי לשפר את מידת הנזילות של מילומור, ובין היתר שיעבד את חשבונה של שחר המילניום לטובת מילומור ופעל בצוותא עם דינור לכך שהיא תעניק ערבות בלתי מוגבלת בזמן ובסכום לטובת מילומור, אף זאת ללא אישור, ללא דיווח ובניגוד לדין.

רובינסון מואשם גם בשיבוש מהלכי חקירה ומשפט, על פי כתב האישום, בשלהי 2006 החלה ביקורת של רשות ניירות ערך לבדיקת ההתנהלות בחברת מילומור רובינסון שחשש שדבר המשיכות יתגלה, פנה לגורמים שונים בחברה בניסיון להסתיר את דבר המשיכות או לפחות להרחיק את עצמו מאחריות להן, ובכך לשבש מהלכי חקירה ומשפט.

כתב האישום הוגש על-ידי עו"ד יוני לבני ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב; ונחקר על-ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

סנגוריו של רובינסון, עוה"ד נבות תל-צור וירון ליפשס, מסרו בתגובה: "קיבלנו בצער רב את החלטת הפרקליטות להגיש היום, בשלהי 2014, אישום הנוגע לפעולות שבוצעו לפני תשע שנים, ב-2005, ושהחקירה בעניינן הסתיימה לפני יותר מ-5 שנים. יודגש כי בכתב האישום שהוגש היום אין צל של טענה כי מר רובינסון, לכאורה, לקח שקל אחד לכיסו הפרטי, והטענות שכן כלולות בו נוגעות אך ורק, להעברות כספיות שבוצעו בין שתי חברות ציבוריות שבשליטתו, העברות שבמהלך המשפט יובהר שנועדו לשרת את מטרות החברות, ולקדם את עניינם של ציבור המשקיעים, בעלי המניות ומחזיקי האג"חים של החברות.

"עם כל הצער על הניסיון לפגוע בשמו הטוב וזאת על לא עוול בכפו, מר רובינסון שם את מבטחו בבית המשפט. והוא סמוך ובטוח כי לאחר ליבון הדברים בפני ערכאה בלתי תלויה ומקצועית, יתברר, גם אם שנים ארוכות לאחר מעשה, שלא נפל כל פסול במעשיו, כי הוא נקי ללא רבב ושההאשמות המיוחסות לו בכתב האישום הן האשמות שווא נטולות כל בסיס ויסוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ