עתירה לבג"ץ: להכריז על צוק איתן כמלחמה

העותרים, ח"כ נחמן שי והחזית להגנת הציבור: "רוב תושבי ישראל מצויים בטווח הירי המתמשך ללא הרף של חמאס. אזרחי המדינה ותושביה זכאים לכך שהמדינה תפצה אותם בגין נזקיהם הישירים והעקיפים"

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה

ח"כ נחמן שי והחזית להגנת הציבור הגישו הבוקר (ב) עתירה לבג"ץ כנגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו והממשלה בה הם דורשים מהם להכריז על מבצע "צוק איתן" - כמלחמה.


"הצורך בהכרזה על פתיחה במלחמה הוא צורך חברתי וכלכלי ממדרגה ראשונה, והוא חלק בלתי נפרד מסמכותה ואחריותה של הממשלה". נכתב בעתירה. "רוב תושבי ישראל מצויים בטווח הירי המתמשך ללא הרף של חמאס, ובכלל זה ריכוזי האוכלוסין הגדולים ביותר במרכז הארץ. אזרחי המדינה ותושביה זכאים לכך שהמדינה תפצה אותם בגין נזקיהם הישירים והעקיפים לנוכח האירועים".

בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד חנוך ארליך, מפרט ח"כ שי את החלטות הממשלה מאז פתיחת מבצע "צוק איתן". כך, למשל מצוין כי עם פתיחת המבצע הכריזה הממשלה על "מצב מיוחד בעורף" מכוח חוק ההתגוננות האזרחית אולם לדבר העותרים "החלטה זו חלה על אזור עוטף עזה בלבד".

בית שנפגע מרקטות באשקלוןצילום: אייל טואג

בנוסף, ב-10 ביולי התקבלה החלטה נוספת בדבר הפעלת משק לשעת חירום אך גם היא חלה על אזור עוטף עזה בלבד. בהמשך, ב-24 ביולי החליטה הממשלה על "צעדים לחיזוק העורף כתוצאה מהצרכים הנובעים ממבצע 'צוק איתן', אולם, על פי העתירה "מלבד הצהרה על כוונות, ועל כך שהממשלה רשמה לפניה כי בכוונת שר האוצר לנקוט צעדים להקל על הציבור, נדרשות פעולות ממשיות מלבד הצהרת כוונות ורישום הודעות של מי משרי הממשלה לפרוטוקול".

לדברי שי, "העורף הישראלי כולו ניזוק כתוצאה מן המצב המלחמתי ברצועת עזה, בשעה שירי רקטי מגיע ללב ליבן של ערי ישראל במרכז הארץ, במזרחה ובצפונה". אולם הוא מדגיש כי "הממשלה בחרה בנקיטת צעדים חלקיים בלבד, הנוגעים בעיקר לאזורים שסביב רצועת עזה. מעבר לכך, הממשלה רשמה לפניה והודיעה על כוונות שונות לבצע פעולות לחיזוק העורף, אולם למרות קיומו מצב אשר אין להגדירו אלא כמלחמה, בחרה הממשלה שלא לעשות שימוש בסעיף 40 לחוק יסוד הממשלה העוסק בהכרזה על מלחמה".

שי מדגיש כי אינו מבקש מבית המשפט להתערב בשיקול דעתה של הממשלה בכל הנוגע למדיניות החוץ והביטחון, אלא "בעניינים המצויים באחריותה החברתית והכלכלית הישירה של הממשלה והיא מבכרת שלא לטפל בהם בפועל, ובכלל זה הטיפול המיידי הנדרש בפיצוי הציבור על נזקיו הכבדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker