העליון הפחית את העונש של דני דנקנר: 8 חודשים במקום שנה

השופטים: "אין ספק כי דנקנר חווה תפנית של ממש בחייו - לרעה - ויש להצר על כך כי לא יוכל בתקופת מאסרו להוות משענת תמיכה לבני משפחתו, לאשתו החולה ולילדיו. אף אין להקל ראש בירידת דנקנר מאיגרא רמא"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרכב שופטי בית המשפט העליון קיבל באופן חלקי את ערעורו של דני דנקנר והפחית את עונש המאסר שלו לשמונה חודשי מאסר בפועל במקום שנה שגזר עליו בית המשפט המחוזי בתל אביב. דנקנר יתייצב לריצוי העונש בדיוק בעוד חודש - ב-17 באוגוסט.

דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר\ הורשע בהסדר טיעון בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, פגיעה בניהול תקין של עסקי תאגיד בנקאי לפי פקודת הבנקאות ותחבולה לפי חוק העונשין. בדצמבר האחרון גזר עליו השופט צבי גורפינקל עונש של שנת מאסר בפועל וקנס של מיליון שקל.

דני דנקנר בדיון בערעור בבית המשפט העליוןצילום: אורן נחשון

בערעור שהגיש דנקנר הוא טען כי "כל עולמו חרב עליו נוכח האירועים בהם הורשע, אדם שהינו אדם נורמטיבי מן הישוב, שבמשך כ-30 שנה כיהן בתפקידים ניהוליים שונים באופן מוצלח וללא רבב". לדבריו, העונש שהוטל עליו הינו "עונש חסר תקדים בחומרתו, אשר אינו עולה בקנה אחד עם העיקרון המנחה בענישה בדבר קיומו של יחס הולם בין חומרת מעשה העבירה בנסיבותיה ומידת אשמו של הנאשם, ובין סוג ומידת העונש המוטל עליו".

השופט אליקים רובינשטיין שכתב את פסק הדין התייחס לטיעוניו של דנקנר ואמר: "אין ספק כי דנקנר חווה תפנית של ממש בחייו - לרעה - ויש להצר על כך כי לא יוכל בתקופת מאסרו להוות משענת תמיכה לבני משפחתו, לאשתו החולה ולילדיו. אף אין להקל ראש בירידת דנקנר מאיגרא רמא". ואולם, הוא מדגיש כי "בשורה התחתונה אין לו לדנקנר אלא להלין על עצמו שכן מעשיו הם הביאוהו עד הלום ומעמדו הציבורי, ממנו נהנה טרם נקיטת ההליכים נגדו הביא לסיקור התקשורתי הפוגעני שעליו הוא מלין".

לפסק דינו של רובינשטיין הצטרפו השופט סלים ג'ובראן והשופטת אסתר חיות שציינו כי בנסיבות כתב האישום יש חומרה המצדיקה מאסר בפועל אולם, השלושה החליטו פה אחד לתת גם משקל לכתב האישום המתוקן שהוגש בעקבות הסדר הטיעון שחתם דנקנר עם הפרקליטות ולנסיבות האישיות של דנקנר.

בכתב האישום שהוגש לבית המשפט באוקטובר 2012 מתוארות ארבע פרשות שונות שמעלות תמונה לפיה דנקנר פעל בניגוד עניינים בכמה מקרים, גם כאיש עסקים ובעל חברה ציבורית וגם כשהיה בכיר בבנק. במהלך השנה האחרונה ניהל השופט דיוני הוכחות ארוכים, שבהם העידו גם בכירי בנק הפועלים, ביניהם מנכ"ל הבנק לשעבר, צבי זיו. אך ביום בו היה אמור דנקנר עצמו להיחקר על דוכן העדים, ולתת תשובות לשאלות הפרקליטות הוא הודה במסגרת הסדר טיעון במספר עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר בתחבולה ופגיעה בניהול התקין של הבנק. הסדר הטיעון הגיע, לאחר משא ומתן ממושך, בין התביעה לבין עורכי דינו של דנקנר.

דנקנר יוצג על ידי עורכי הדין נבות תל צור, טל שפירא, יורם ראב"ד, יוסי בנקל, יעקב וירוט ועמית חדד.

עוה"ד נבות תל צור וטל שפירא הביעו סיפוק נוכח פסק הדין ומסרו מטעמו של דנקנר, כי "מדובר בהקלה משמעותית וחריגה בעונש שניתן על ידי בית המשפט העליון, הנותנת ביטוי ראוי לנסיבות המקלות של האירועים עליהם נטל דני דנקנר אחריות בהסדר הטיעון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker