לקוחות של עו"ד רונאל פישר? היזהרו, הסודות שלכם חשופים - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לקוחות של עו"ד רונאל פישר? היזהרו, הסודות שלכם חשופים

עם מעצרו של עו"ד רונאל פישר, פשטו חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים על משרדו ולקחו גם תיקים של לקוחות ■ עורכת דינו של פישר טוענת להפרה של חיסיון עו"ד־לקוח - מה שמעלה שאלה אם הלקוחות צריכים לדאוג, מה נכנס בגדר החיסיון ומה יקרה אם אכן הוא הופר

22תגובות

באתר האינטרנט של משרד עורכי הדין רונאל פישר, בלום־דוד ושות' מתגאה עו"ד פישר כי עם ציבור הלקוחות שלו נמנים בין היתר קבלנים בעלי היקפי פעילות בישראל ובחו"ל, אנשי עסקים מתחום הטקסטיל, הביטוח והנדל"ן, המנהלים עסקים בינלאומיים; חברות בינלאומיות; חברות ביטוח; סוכנויות ביטוח וסוכני ביטוח; רואי חשבון; חברות הפקה וערוצי תקשורת; ארגוני עובדים ואישי ציבור.

עם מעצרו של פישר לפני כשבועיים, פשטו חוקרי מח"ש על משרדו בקומה החמישית במגדל בסר בבני ברק. החוקרים ביצעו חיפוש במשרדו ולקחו משם מסמכים — בין היתר גם תיקים של לקוחות שהוגשו נגדם כתבי אישום או שמתנהלת נגדם חקירה על ידי מח"ש.

הפרשה שבה מעורב פישר מציבה את לקוחות משרדו בפני מצב בעייתי. כעת קיים חשש שהמידע שמסרו לפישר יהיה חשוף בפני כל, ובעיקר בפני הרשויות החוקרות. מה יעלה בגורלם של המסמכים האלה, והאם לקוחותיו הרבים של פישר צריכים להיות מודאגים?

הסוגיה של חיפוש משטרתי במשרדו של עו"ד אינה מוסדרת בחוק, ולכן לשכת עורכי הדין קבעה נוהל בנושא. הנוהל הוכן על ידי עו"ד יעל גרוסמן, ובו נקבע כי הכלל הוא שכל המסמכים שנתפסים בעת חיפוש שנערך במשרדו של עו"ד, ולגביהם מעלה העו"ד טענה של חיסיון, נצררים בחבילה אטומה ומועברים להכרעת בית המשפט. על פי הפרקטיקה, המעטפות החתומות מוחזקות פיזית על ידי הגוף החוקר עד למועד הדיון בנושא בבית המשפט.

אוליבייה פיטוסי

"החיסיון שבין עורך הדין ללקוח הוא הלב והבסיס של המקצוע שלנו", מסביר יו"ר ועד מחוז תל אביב והמרכז בלשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה. "כמו שכאשר לקוח מודה בפני עו"ד שהוא ביצע רצח, ולא יעלה על הדעת שהעו"ד יספר שהלקוח שלו ביצע את העבירה, כך גם כשלקוח מגיע לעו"ד ונותן לו את המסמכים ואת הגרסה ופותח את לבו בפניו. אם לקוחות לא ידעו שעוה"ד הם כמו כותל מערבי שלהם ואפשר לדבר אתם על הכול, לא ניתן יהיה לנהל מערכת משפט — והשירות המשפטי שהעו"ד נותן ללקוח ייפגע באופן חמור".

פעמים רבות מתעוררים קשיים בנוגע לשאלה מה נכנס בגדר החיסיון. לשם כך צוינו בנוהל כמה דגשים: נקבע כי מסמך ייחשב חסוי רק אם יש לו קשר ענייני לשירות המקצועי שניתן על ידי העו"ד ללקוחו. כמו כן, נקבע כי מסמכים שנערכים לצורך התייעצות עם העו"ד בקשר להליכים משפטיים קיימים או צפויים, יהיו חסויים — גם אם טרם הוחלפו בין העו"ד ללקוח. החיסיון יחול גם על חומר שהוכן על ידי אדם שלישי, לבקשת העו"ד או הלקוח לגבי ההליך המשפטי הקיים או הצפוי. התנאי הוא שהמסמך הוכן לצורך המשפט, ולא מסמך שהיה נערך בין כה וכה.

גם במקרה של פישר, ובהתאם לנוהל של לשכת עורכי הדין, לחיפוש במשרד התלווה נציג מטעם הלשכה, וחוקרי מח"ש ארזו את המסמכים במעטפות אטומות. ובכל זאת, טוענת עו"ד רות דוד־בלום, שותפתו ועורכת דינו של פישר, כי מח"ש הפרו את החיסיון ופתחו את התיקים, אף שטרם התקיים דיון בנושא זה בבית המשפט.

"זה נכון שאתם מחזיקים תיקים שחקרתם?" שאלה דוד־בלום בדיון בהארכת המעצר השנייה של פישר לפני כשבוע. "אנו עוברים על החומרים", השיבה לה נציגת מח"ש. "אתם פתחתם את התיקים?" הופתעה דוד־בלום. "אין צורך לעשות סנסציה", ענתה נציגת מח"ש. "אנו פותחים מה שמותר, כמו חשבוניות וקבלות, ולא את מה שאסור לנו".

בדיון בהארכת המעצר השלישית של פישר ביום שישי שבה דוד־בלום והעלתה את אותן טענות. "אני מצהירה בפני בית המשפט שאתמול נפתחו מסמכים שהוכרז עליהם כחסויים והיו צריכים לעבור את החלטת בית המשפט, והם הוצגו לפישר בחקירה. אני חושבת שיש פה יותר מהפרת צו, וכמעט שערורייה", אמרה.

עופר וקנין

החיסיון אמנם לא נועד להגן על פישר אלא על לקוחותיו, אבל אם אכן הפרו חוקרי מח"ש את כללי החיסיון הם עלולים להיות בבעיה. "אם בית המשפט יקבע כי היתה הפרה של החיסיון, חוקרי מח"ש לא יוכלו להשתמש בחומר שנתפס כראיה", אומר פרופ' חמי בן נון, מומחה לסדר דין אזרחי. "למח"ש אסור לגעת בתיקים, ולא יכול להיות שהם יחקרו את העו"ד על חומר חסוי עוד לפני שבית המשפט דן בנושא הזה".

ממח"ש נמסר כי המסמכים ממשרדו של עו"ד פישר שנפתחו אינם מסמכים הכלולים בחיסיון.

כל מסמך שיעלה בחיפוש יודפס

שאלת החיסיון בין עו"ד־לקוח עלתה גם עם מעצרו של עו"ד רועי בר, שגם הוא קשור לכאורה לפישר. מח"ש בודקת אם פישר הציע לבר, דרך מתווך, לסגור את תיק החקירה נגדו תמורת 2 מיליון דולר.

בר נעצר בפברואר האחרון בחשד לביצוע עבירות של קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים במסגרת תפקידו כיועץ משפטי בעיריות ראשון לציון ורחובות. הוא חשוד בפרשת שחיתות הקבלנים בראשון לציון וברחובות. עם מעצרו של בר ערכה המשטרה חיפוש גם במשרדו מכוח צו שיפוטי, ותפסה בין היתר את שרת המחשבים של המשרד. חוקרי המשטרה העתיקו את שרת הדואר האלקטרוני כולו, וכן תיקיות ממוחשבות ובהן מסמכים.

בר טען כי על חומרי המחשב והטלפון הנייד שלו חל חיסיון עו"ד־לקוח. לכן, המשטרה הגישה לבית המשפט בקשה לקבל את אישורו לערוך את החיפוש, לבצע מיון של החומרים, ולאחר המיון יובא החומר להכרעת בית המשפט. בר התנגד לבקשה, ולדיון בבית המשפט שנערך במארס התייצב לצדו של בר גם נציג מטעם לשכת עורכי הדין.

אייל טואג

בתום דיון בבית המשפט הגיעו הצדדים להסכמה, שלפיה שוטרים ממחלק מיצוי ראיות מחשב יערכו חיפוש בשרת המייל ובתיקיות הספציפיות שהועתקו על ידי המשטרה על־פי מלות חיפוש הקשורות לחקירה. כל מסמך שיעלה בחיפוש — יודפס. כל המסמכים שיודפסו יאטמו במעטפות סגורות בנוכחות נציג של לשכת עוה"ד, וצוות החקירה לא יעיין במעטפות הסגורות.

בשלב הבא, נקבע כי בר ועורכי דינו יזומנו על ידי חוקרי המשטרה לעבור על כל החומר שהודפס בנוכחות חוקרי המשטרה. בר יוכל לטעון טענות הקשורות לחיסיון עו"ד־לקוח, כל מסמך שלא הושגה לגביו הסכמה יועבר למעטפה אטומה ויובא בפני בית המשפט למתן החלטה. השאלה היחידה שנותרה במחלוקת היתה שאלת מלות החיפוש. מבחינת המשטרה, היחידה החוקרת היא זאת שצריכה לבחור את מלות החיפוש, ואילו בר טען כי יש לבחור את המלים יחד בהסכמה — ואם לא מגיעים להסכמה, להעביר את העניין להכרעת בית המשפט.

השופט מיכאל קרשן לא קיבל את עמדתו של בר: "הבחירה באילו מלות חיפוש להשתמש כדי לקדם את מטרות החקירה היא עניין המסור באופן טבעי ומתבקש לשיקול דעתם של החוקרים", קבע. "ברור כי המשטרה היא הגורם האחראי על החקירה. חובתה של המשטרה לקיים חקירה שתחשוף את האמת. כדי להגשים את החובה המוטלת על המשטרה, ראוי לאפשר לה לנהל את החקירה כפי הבנתה". השופט גם התייחס לטענת המשטרה כי חשיפת החשוד למלות החיפוש עלולה לשבש את החקירה, והדגיש כי "מסירת מלות החיפוש בחומר המחשב מראש לבר ולעורכי דינו עלולה לסכל את החקירה כולה, ולכך לא ניתן להסכים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#