נפתח משפט הרצת המניות של מנופים פיננסים - אך ג'קי בן זקן תקוע בלונדון

דווקא הנאשמים המרכזיים בפרשה, ג'קי בן זקן, אחד מבעלי המניות לשעבר בחברה, ואיתן אלדר, מבעליה של חברת ארנה קפיטל - בלטו בהעדרם. השניים, שהיו אמורים לנחות הבוקר מלונדון לא התייצבו לדיון בעקבות שיבושים בטיסתם חזרה ארצה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרשת הרצת המניות של חברת מנופים פיננסיים הגיעה הבוקר (א') לאולמו של השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב, אך דווקא הנאשמים המרכזיים בפרשה, ג'קי בן זקן, אחד מבעלי המניות לשעבר בחברה, ואיתן אלדר, מבעליה של חברת ארנה קפיטל - בלטו בהעדרם. השניים, שהיו אמורים לנחות הבוקר מלונדון לא התייצבו לדיון בעקבות שיבושים בטיסתם חזרה ארצה. השופט רוזן יחל לשמוע את העדויות בתיק כבר בספטמבר הקרוב.

לפני כשלושה חודשים פסל את עצמו השופט חאלד כבוב מלדון בתיק וביקש לנתב אותו לשופט אחר. כבוב אמנם לא ציין מדוע, אולם ככל הנראה הסיבה לכך נעוצה בבתו, עוה"ד מרים כבוב, המועסקת על ידי משרד עוה"ד גולדפרב-זליגמן שמייצג את צביקה קולנברנר, מנהל תיקי השקעות לשעבר, שפעל במסחר באמצעות חברת אינטרנטיקה. לאור זאת, נותב התיק לשופט רוזן שרק לא מזמן גזר את דינו של ראש הממשלה אהוד אולמרט ויתר המורשעים בפרשת הולילנד.

ג'קי בן זקןצילום: בוקוב שרון

כתב האישום נגד בן זקן, אלדר וקולנברנר הוגש באוקטובר האחרון למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עוה"ד אמיר טבנקין ואלה בנישתי. הם מואשמים בעבירות של השפעה בתרמית על שער מניית חברת מנופים פיננסיים לישראל, קשירת קשר וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. יחד איתם מואשמות גם חברת מנופים ושתי חברות פרטיות נוספות - ארנה קפיטל ואינטרנטיקה.

על פי כתב האישום, בן זקן ואלדר קשרו קשר להשפיע במרמה על שער מניית מנופים בדרך של רכישת מניות החברה במהלך המסחר בבורסה, במטרה להביא לכך שמניית החברה תעמוד בתנאים לכניסה למדד ת"א 100 במועד הקובע לעדכון המדד. במסגרת הקשר, היה אלדר אחראי על רכישת מניות מנופים במסחר בבורסה, ובן זקן היה אמון על איתור משקיע שירכוש את מניות החברה מאלדר במהלך תקופת הפעילות, ובכך יספק לאלדר מימון להמשך פעילותו. על בסיס הסכמותיו עם בן זקן, קשר אלדר קשר עם חברו קולנברנר לפעול בצוותא במסחר בבורסה לרכישת מניות החברה על מנת להעלות את שער המניה.

הפרקליטות טוענת כי בין 18 בנובמבר 2010 ל-30 בנובמבר 2010 פעל אלדר באופן עקבי להעלאת שער מניית מנופים באמצעות רכישת מניות במהלך המסחר בבורסה. פעילותו של אלדר השפיעה על שער הנעילה של מניית מנופים בכל אחד מימי המסחר בהם פעל. בן זקן עקב אחר פעילות אלדר בזמן אמת, ולעיתים אף הינחה את אלדר להגביר את פעילותו להשפעה על שער המניה. לטענת הפרקליטות, במהלך התקופה תיאם אלדר את פעולותיו עם קולנברנר. במקרים רבים מכר קולנברנר מניות של חברת מנופים שהיו ברשותו, תוך ניצול המידע שהיה לו על פעולות הרכישה שביצע אלדר ותוך יצירת מצג בפני אלדר כאילו הוא פועל עמו בהתאם להסכמותיהם. במקרים אחרים ביצעו אלדר וקולנברנר עסקות מתואמות ועצמיות בין חשבונותיהם.

עם הגשת כתב האישום הציע השופט חאלד כבוב לצדדים לנהל את ההליך במסגרת גישור פלילי בפני השופט גלעד נויטל. אולם, הליך הגישור עלה על שרטון לאור דרישת הפרקליטות להטיל מאסרים בפועל על המעורבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker