פרשת שופרסל: אפי רוזנהויז נידון לחודשיים מאסר בפועל

אלי גידור ירצה עונש מאסר של חודש ■ רוזנהויז וגידור הואשמו בהפרת תנאי המיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט ורשות ההגבלים ביקשה לגזור עליהם מאסר ■ עורך דינו של רוזנהויז ביקש להסתפק בקנס ועבודות שירות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן, גזר הבוקר על מנכ"ל שופרסל לשעבר אפי רוזנהויז 4.5 חודשי מאסר, מהם חודשיים בפועל. על סמנכ"ל הסחר של החברה אלי גידור נגזרו 2.5 חודשי מאסר, מהם חודש אחד בפועל. השניים הואשמו בהפרת תנאי המיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט.

בנוסף, רוזנהויז נקנס בסכום של 450 אלף שקל, ונגזר עליו מאסר של 6 חודשים על תנאי. גידור נקנס ב-250 אלף שקל ומאסר על תנאי. רשת שופרסל נקנסה ב-3 מיליון שקל. עורכי הדין של הנאשמים הודיעו שיערערו על העונש. השופט יועד כהן קבע עוד כי רוזנהויז לא יוכל לכהן כדירקטור במשך שלוש שנים מה-1.9.14, לעומת דרישת הרשות לפסילה למשך חמש שנים.

אפי רוזנהויז בבית המשפט

רשות ההגבלים ביקשה להטיל עונש מאסר בפועל של חמישה חודשים על רוזנהויז ושל חודשיים על גידור. בנוסף, הציעה לקנוס את רוזנהויז ב-3 מיליון שקל, את גידור במיליון שקל ואת רשת שופרסל ב-9 מיליון שקל. לגבי רוזנהויז הציעה כי לא יוכל לכהן כדירקטור בחברה ציבורית במשך חמש שנים.

עורכי הדין צביקה אגמון ונתי שמחוני, המייצגים את הנאשמים אמרו לאחר פרסום גזר הדין כי "מנוי וגמור עימנו להביא לבחינת ערכאת הערעור את פסק הדין. אנו סבורים כי נפלה שגגה ולא היה מקום להרשעה וזו אינה עולה בקנה אחד עם הראיות שנפרשו בפני בית המשפט. יודגש עוד כי בית המשפט אף החמיר בענישה וזו חורגת מכל אמת מידה עונשית ראויה. כאמור, נשטח את משנתנו בבית המשפט העליון ואנו מאמינים כי פסק הדין לא ישאר על כנו".

בתחילת השנה הרשיע השופט משה יועד הכהן את רוזנהויז, גידור ושופרסל בארבע עבירות של נסיון לערוך הסדר כובל ובהפרת תנאי מיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט מ-2005. המיזוג נחשב בעייתי כבר כשאושר, ונקבעו כללים ברורים למיזעור נזקיו והשפעתו על הגברת הריכוזיות ועליות מחירים בענף המזון.

גזר הדין הוא תקדימי בתחום ההגבלים העסקיים, גם מכיוון שנקבע בו מאסר בפועל לעבירת צוארון לבן ללא כל עסקת טיעון במהלכה הסכימו הנאשמים לרצות מאסר בפועל. עד כה נגזרו עונשי מאסר בפועל בארבעה מקרים, כולם בעבירות קרטל מתמשכות. הפעם מדובר בעבירה שעיקרה הפרת תנאי מיזוג, ובנוסף בנסיונות לבצע הסדר כובל. עם זאת, השופט אמר כי זו הפעם ראשונה בה נגזר מאסר בפועל על עבירה מסוג זה, ולכן יש לקבוע מדרג במשך המאסר. מכאן ניתן להסיק, שכוונתו היתה גם להרתיע אחרים מביצוע עבירות הגבלים אחרות בעתיד.

עורך דינו של רוזנהויז, צבי אגמון, אמר כי בכוונת מרשו לערער על ההחלטה. עם זאת יהיה עליו לקחת בחשבון אפשרות, שבמקרה של ערעור עשויה רשות ההגבלים עשויה החמרה בענישה, ולהיענות. מנגד, נראה כי רשות ההגבלים לא תערער מיוזמתה על גזר הדין, לאחר שהשיגה לראשונה מאסר בפועל בעבירה של הפרת תנאי מיזוג.

הספקים לא נענו לבקשותיהם - ומוצריהם ירדו מהמדפים

פרשת שופרסל התרחשה בסוף 2008. להנהלת שופרסל התברר בהפתעה, כי ספקים גדולים ערכו מבצעים דומים במגה ובשופרסל. רוזנהויז וגידור צלצלו מיוזמתם לספקים לבירור נסיבות העניין, דרשו מהם לנקוט פעולות מסויימות ומשלא נענו, הוסרו ממדפי הרשת חלק ממוצרי הספקים.

ב-2010 הגישה רשות ההגבלים כתב אישום נגד רוזנהויז וגידור באשמת הפרת תנאי מיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט ונסיון ליצור הסדר כובל. רוזנהויז דחה את הטענות ובין השאר טען כי התנהלותו נבעה מאופיו ה"ג'ינג'י".

עו"ד אגמון טען לעונש מופחת של קנס, ולכל היותר מאסר על תנאי. לדבריו, הפרשה לא נבעה מתכנון אסטרטגי של המורשעים, אלא מטריגר שהצית אותה. עוד הוסיף אגמון כי מדובר בדרישה תקדימית של רשות ההגבלים, מכיוון שלא הוטל עד כה עונש מאסר על נסיון לבצע הסדר כובל כמהלך חד פעמי, אלא רק בעבירות של קרטל מתמשך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker