האח הגדול בעקבות השוטר החרוץ

צמרת צה"ל וראשי המשטרה מצאו אויב משותף: רב-פקד סמי איליה, תובע משטרתי המפעיל אתר אינטרנט לתלונות חיילים; את ההשראה להקמתו שאב איליה מעוול שנעשה לבנו, חייל בחטיבת הנח"ל

משה גורלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גורלי

רב-פקד סמי איליה, תובע פלילי במשטרה, מפעיל לאחר שעות העבודה אתר אינטרנט ושמו "הקשב!" (http://www.hakshev.co.il). האתר, שזכה במקום הראשון כאתר חברתי מוביל בסקר גולשי Ynet לשנת 2003, מטפל בתלונות חיילים במגוון נושאים: מניעת טיפול רפואי, סיכון שלום חיילים, טרטור חיילים, השפלה, זלזול, הטלת מורא (רשימה חלקית).

"סמלי הוא הדבר שאתר זה עולה לאוויר ביום 7.5.2003, ה' באייר תשס"ג, מועד בו נחוג יום העצמאות ה-55 למדינת ישראל", נכתב באתר, אלא שהסיבה חגיגית הרבה פחות. את ההשראה להקמתו שאב איליה מעוול שנעשה לבנו, חייל בחטיבת הנח"ל, בתחילת שירותו. כיום הבן בשלבי שחרור, ואיליה עומד לסגור חשבון בעתירה לבג"ץ נגד הפרקליט הצבאי הראשי על הטיפול בפרשה.

העניין עצמו אינו דרמטי במיוחד: הבן נתפס במסדר עם כדור חסר במחסנית והוחלט לרתקו לשבוע ימים. איליה, שילוב מסור של אב ועורך דין, חשף סדרה של פגמים בהליך שהתקיים נגד בנו ומאז החליט לפעול לטיהור הצבא מעוולות דומות ואחרות. את היעד והתקווה הוא מפרט באתר: "יש לוודא כי החריגים בצה"ל אשר נושאים באחריות לשלום החיילים ולשמירה על זכויותיהם, ואשר מעשיהם האסורים שנעשו אם מתוך שררה או בשל מחדל או רשלנות, יחויבו לתת את הדין (...)

האירוע בו קופחו זכויותיו של בני משמש אבן דרך ונקודת מפנה בכל הקשור להקפדת הצבא על תחומים אלה וכולנו תקווה כי גם צה"ל ישכיל לראות בכך תחום הטעון שיפור".

מי שאינו שותף לתקווה זו של איליה הוא ראש אכ"א, גיל רגב. ככל שהאתר צבר פופולריות, כך הוא נהפך למטרד לצבא, שפתח במערכה נגדו.

רגב הפנה את תשומת לבו של ניצב אבי טילר, ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, לעיסוקיו הצדדיים של השוטר איליה, העובד בלשכת תביעות חוף באזור חיפה. "עו"ד איליה", כתב רגב במכתב לטילר מדצמבר 2003, "מצא לנכון להוות כתובת נוספת, בעלת אוריינטציה משפטית, לחיילים; כל זאת כאשר, למיטב ידיעתנו, עו"ד איליה אינו עורך דין פרטי שהחליט לתרום מזמנו לטובת הנושא, כי אם שוטר המשמש כתובע משפטי. מצאתי לנכון לפנות אליך, על מנת לברר האם פעילותו זו של עו"ד איליה נעשית בברכתכם ובידיעתכם, ולאחר קבלת האישורים הנדרשים לצורך פעילות מעין זו, המהווה לדעתנו עבודה פרטית, המשלבת בחובה אף פעילות בעלת אופי ציבורי, ואשר לנוכח היקפיה ודאי גוזלת חלק ניכר מזמנו וממרצו של עו"ד איליה".

המשטרה לא נותרה אדישה. נצ"מ דני קופלר, שמונה לקצין בודק בפרשה, מיהר לאמץ את כל הסתייגויותיו של רגב. "זוהי התערבות בחיי ארגון אחר בלא סמכות חוקית ועל כן ספק התנהגות שאינה הולמת שוטר", כתב קופלר בפברואר 2004. הוא לא קיבל את הטיעון שמדובר בפעילות שלאחר שעות העבודה: "פקודת המשטרה קובעת בסעיף 15 כי 'שוטר נמצא בתפקיד בכל עת...' ועל כן אין מצב של לאחר שעות העבודה". קופלר בדק את תקנון המשמעת של המשטרה והגיע למסקנה שמדובר ב"עבודה נוספת" והמליץ להפסיקה. על סמך ממצאיהם של רגב וקופלר החליט טילר להעמיד את איליה לדין משמעתי בפני דן יחיד.

העובדה שצמרות צה"ל והמשטרה מטכסות עצה יחד כיצד להורידו מהרשת ומהפעילות, אינה מונעת מאיליה להמשיך במלוא המרץ. במקביל הוא מאגף את הצבא גם בכובע נוסף שהוא חובש - ממלא-מקום יו"ר הוועדה לענייני צבא וביטחון של לשכת עורכי הדין. כאן הוא מנהל מאבק נגד תיקון חוק השיפוט הצבאי. מצד אחד, קיימת נטייה להתאים את עילות מעצר חיילים לרוח האזרחית שנשלטת בידי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. מצד שני, מעקרים לחלוטין רוח זו על ידי הוספת העילה לעצור חייל עד תום ההליכים - "אם פגע במשמעת". איליה מזהה חומרה מיוחדת ב"סעיף סל" כזה המאפשר לעצור כל חייל עד תום ההליכים על כל עבירה, מפני שכל עבירה אפשר לפרש כפגיעה במשמעת.

אחד המאבקים שאיליה דיווח עליהם באתר, יוצא נגד ביטול הכוננות של מסוקי חילוץ ופינוי בצפון מטעמי קיצוצים, שלדעתו מסכן חיי חיילים. להפתעתו הרבה, הוזמן איליה לפגישה עם מפקד חיל האוויר היוצא, האלוף דן חלוץ. הפגישה תואמה לאפריל 2004, מיד לאחר כניסתו של חלוץ ללשכת סגן הרמטכ"ל. ביחד עם עו"ד רומן בריק הוא שיתף את קוראי אתר "הקשב!" בחוויה: "בוקר בהיר אחד צילצל הסלולרי של עו"ד איליה, ומן העבר השני של הקו נשמע קול נשי צעיר, במשפט המפתיע הבא: 'שלום! מדברים מלשכת מפקד חיל האוויר. האלוף דן חלוץ היה רוצה להיפגש אתך'. מי יכול, עם היד על הלב, להגיד 'לא' לפגישה עם אחד האנשים החשובים ביותר במדינה, המפקד (היוצא) של חיל האוויר הטוב בעולם, וסגן המפקד (הנכנס) של הצבא הטוב בעולם? לא אנחנו - תשושי הפקסים, מותשי שיחות הטלפון, למודי התשובות המתנערות".


האלופים לא מתואמים

הפגישה אמנם לא הניבה את התוצאות הרצויות, אבל לפחות לימדה שהאלוף דן חלוץ אינו מתואם עם עמיתו לפורום מטכ"ל, האלוף גיל רגב.

חודש לאחר ההזמנה לחלוץ, קיבל איליה הזמנה נוספת - לדין משמעתי בפני נצ"מ אברהם שי. העבירה המיוחסת לו - "אי מילוי הוראה מהוראות פקודות משטרת ישראל: איסור עבודה נוספת מחוץ למשטרה אלא אם התקבל לכך היתר מראש אגף משאבי אנוש, בכך שיזמת והקמת אתר אינטרנט בשם 'הקשב' והצעת באתר זה את שירותך כעו"ד מול רשויות הצבא".

עו"ד אדם פיש, לוחם זכויות אדם כשלעצמו, קיבל עליו לייצג את איליה, פרו בונו (חינם לטובת הציבור). הם החליטו להעלות את הסוגיה לרמה עקרונית יותר. במכתב לטילר ביקש פיש לשפוט את מרשו בפני בית דין ולא בפני דן יחיד. "בסוגיה זו עולות שאלות משפטיות וערכיות, בעלות חשיבות ממדרגה ראשונה, העוסקות בזכויות יסוד כגון חופש הביטוי וזכויות אחרות", כתב פיש, "בשאלת ההגדרה של 'עבודה נוספת' ובמהות הקשרים ההדדיים בין המשטרה ובין שלטונות צה"ל, כפי שעולה מן ההחלטה להעמיד את מרשי לדין משמעתי".

איליה ופיש מתכוננים לקרב משפטי שיעסוק במגוון שאלות טכניות ועקרוניות. האם פעילות שאין כל שכר בצדה אפשר להגדיר כ"עבודה"; האם מאבק על זכויותיהם החוקיות והחוקתיות של חיילים הוא פעילות שיש ליירטה; במה שונה תרומה כזו לקהילה משמירה ביישוב או חלוקת מזון לקשישים; ומה על חופש הביטוי של עובדי מדינה בשעות הפנאי. כל אלה ייבחנו מן הסתם במסגרת הגבולות שאליהם ניתן למתוח את הגדרת תפקידיו ומהותו של שוטר, שהוא גם עורך דין וגם אב דואג שהחליט לפרוש את כנפיו על כל החיילים. האם יש כאן בעיה אמיתית שמשליכה על המשטרה כולה?

לגמרי לא בטוח שתינתן לאיליה ופיש ההזדמנות למצות את כל החזיתות האלה. בינתיים בוטל הדין המשמעתי בפני דן יחיד שנקבע ל-30 במאי, והשניים ממתינים לתשובה לבקשה להישפט בפני בית דין. איליה מצדו ממשיך להפעיל את האתר, בלהט "סיסמת הקרב" המופיעה בכותרתו: "תדע כל אם עברייה שמסרה גורל חיי בנה לידי מפקדים ראויים לכך" (ראש הממשלה ושר הביטחון, דוד בן-גוריון, 2 ביולי 1963).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker