על אף ההתנגדות בבתי המשפט: לשכת עורכי הדין מחזירה את משוב השופטים

כמה שנים לאחר שבוטל, החליטה הלשכה לפרסם מחדש משוב שבוחן את התנהלות השופטים ■ המשוב הופסק לאחר שהשופטים ניתקו את קשריהם החברתיים והמקצועיים עם הלשכה, והדירו את רגליהם מהכנס השנתי שהיא מקיימת

יסמין גואטה
יסמין גואטה

לשכת עורכי הדין הודיעה הבוקר (ה') כי תקיים משוב שופטים כבר בשנת המשפט הקרובה. משוב השופטים הוא דירוג שנתי שבו נותנים עורכי הדין ציונים לשופטים שבפניהם הם מופיעים. הוא בוטל לפני כמה שנים לאחר שגרם לקרע בין השופטים לבין עורכי הדין.

את משוב השופטים הנהיג עו"ד שלמה כהן, שכיהן בעבר כיו"ר הלשכה. בשנת 2000 פירסמה הלשכה תוצאות של משוב ניסיוני שבוצע בבתי המשפט באזור המרכז. עם פרסום תוצאות המשוב, התגלעו חילוקי דעות בין השופטים לבין לשכת עורכי הדין.

על אף המחלוקות החליטה הלשכה לקיים משוב ארצי, ובמקביל החלה להידבר עם מערכת המשפט בנוגע למתכונת המשוב. לאחר שהידברות זו לא צלחה פורסמו תוצאות המשוב. על רקע פרסום המשוב החלו להישמע התבטאויות קשות של שופטים כלפי הלשכה. ב-2003 לא פורסם המשוב. עם זאת, ב-2004, לאחר שנת הפסקה, פירסמה הלשכה משוב חדש שהוביל לחרם של השופטים על הלשכה. במסגרת החרם, ניתקו השופטים את קשריהם החברתיים והמקצועיים עם הלשכה, והדירו את רגליהם מהכנס השנתי שעורכת הלשכה באילת.

"משוב השופטים אינו כלי ניגוח, אלא כלי חשוב להערכת התנהלותם של שופטים והמערכת המשפטית", נמסר מהלשכה לאחר ההחלטה לחדש את פרסום המשוב. "אין ספק שאמון הציבור במערכת המשפט מצוי במגמת ירידה, שכן שופטים ממוקדים במתן תוצאה והכרעה שיפוטית הוגנת, בעוד שציבור המתדיינים מתמקד בהתנהלות שהובילה לתוצאה".

יתנו ציונים לשופטים. עורכי דין בטקס ההסמכהצילום: מיכל פתאל

בלשכה טוענים כי ההחלטה להחזיר את המשוב התקבלה בעקבות פניות רבות של עורכי דין. "הלשכה רואה חשיבות רבה במערכת משפטית חזקה וזוכה לאמון הציבור ועל כן עושה כמיטב היכולת לשמירה על אכיפת החוק והסדר, תוך שיתוף פעולה אדוק עם השופטים, הנהלת בתי המשפט, פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה וזרועות השלטון", נכתב בהודעת הלשכה.

לצורך קיום המשוב, תקים הלשכה ועדת משוב שתוסמך לפעול ולקדם את העניין כראות עיניה. בראש הוועדה יעמוד עו"ד דורון ברזילי, המכהן כראש לשכת עורכי הדין. ממלא מקום יו"ר הוועדה יהיה עו"ד זכי כמאל. חברי הוועדה הנוספים יהיו עו"ד פיני מרניסקי, עו"ד יהודה רוה, עו"ד ציון אמיר, פרופ' ועו"ד רון שפירא, עו"ד אבי חימי, עו"ד דפנה רוזן-זינגר, עו"ד ברוריה לנקנר ועו"ד דב גלבוע.

"אנו רואים חשיבות רבה בהגברת אמון הציבור במערכת המשפטית, ובצורך הממשי למערכת בקרה נוספת שתסייע באבחון תהליכי שחיקה של שופטים, ניהול זמן שיפוטי ביעילות, אבדן נזק שיפוטי ובחינת התנהלות הצוות הפועל לצד השופט", אמר הבוקר ברזילי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker