החלטה סופית: כתב אישום נגד נוחי דנקנר - בימים הקרובים

כך הודיעה היום הפרקליטות לסנגוריו של נוחי דנקנר בשיחה טלפונית ■ דנקנר יואשם בתרמית בקשר לניירות ערך, עבירה של פרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח ועבירה של עשיית פעולה ברכוש אסור

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום לסנגוריו של נוחי דנקנר בשיחה טלפונית כי טענותיו בשימוע שנערך לו באפריל נדחו וכתב אישום יוגש נגדו בימים הקרובים בפרשת הרצת המניות. החשדות המיוחסים לדנקנר הם תרמית בקשר לניירות ערך, עבירה של פרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח ועבירה של עשיית פעולה ברכוש אסור. הודעה דומה נמסרה גם לסנגוריו של איתי שטרום, שוויתר על זכותו לשימוע.

דנקנר נחקר במשרדי רשות ניירות ערך כבר בנובמבר 2012 בחשד לעבירות תרמית בניירות ערך בנוגע להנפקת מניות בשווי של 321 מיליון שקל שביצעה אי.די.בי בפברואר אותה שנה. הוא נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים לאחר שהפקיד ערבות של 5 מיליון שקל. נגד דנקנר הוצא אז צו איסור יציאה מהארץ בשל "חשש ממשי להימלטות מאימת הדין".

לפי החשד דנקנר, יחד עם הסוחר עדי יהודה שלג ומקורב אחר לדנקנר, איתי שטרום, ביצע הרצת מניות קודם להנפקה של אי.די.בי, במטרה להעלות את שווי מניית אי.די.בי בבורסה וכך להגדיל את גיוס ההון בהנפקה. הנפקה זו כונתה "הנפקת החברים" משום שבעלי עסקים הנחשבים למקורבים לדנקנר היו בין רוכשי המניות המרכזיים בה.

צילום: דניאל בר און

בנוסף, נבדק החשד כי דנקנר הינחה גורמים חיצוניים נוספים לרכוש את המניות הנרכשות בשוק מידי הסוחרים במחיר נמוך על מנת לממן את המשך הרכישות בשוק. לדברי הרשות, דנקנר דאג שמקורביו ירכשו מחשבונות חברת המסחר את מניות אי.די.בי ובכך "יחלצו" אותה מאחזקותיה.

ביולי 2013, המליצה הרשות לניירות ערך להגיש כתב אישום נגד דנקנר. תיק החקירה עבר אז לידי פרקליטות מחוז תל אביב-מיסוי וכלכלה. בינואר האחרון הודיעה הפרקליטות על הגשת כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד דנקנר, איתי שטרום, בעליה המשותף של חברת ISP פיננשיאל טריידינג, וחברת אי.די.בי אחזקות.

באי כוחו של נוחי דנקנר, עורכי הדין גיורא אדרת ויפעת מנור נהרי, מסרו בתגובה: ״צר לנו על החלטת הפרקליטות שהתקבלה חרף טיעונינו הענייניים לחפותו המוחלטת של נוחי דנקנר. נראה כי מרגע שהפרקליטות חתמה על עסקת עד מדינה עם עדי שלג היא לא הייתה פתוחה לשמוע ולשקול את טענותינו באופן ענייני ומקצועי. ננהל את הגנת נוחי דנקנר בפני בית המשפט, ואנו משוכנעים כי בסופו של ההליך, יוכחו חפותו המלאה וניקיון כפיו המוחלט של נוחי דנקנר באופן ברור וחד משמעי״.

בא כוחה של אי.די.בי אחזקות, עו"ד משה ישראל מסר בתגובה: "הגשת אישום נגד החברה במקרה זה אינה תואמת את אינטרס הציבור. הנפגעים העיקריים מכך הם נושי החברה אשר אין להם יד ורגל בנטען באישום".

עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב-סבאג, המייצגות את שטרום מסרו בתגובה: "איתי שטרום פעל כדין ולא עבר כל עבירה. הוא לא פעל מטעם נוחי דנקנר. ההחלטה על הקניה נתקבלה על ידי שטרום ועל פי שיקול דעתו, מטעמים ענייניים ולגיטימיים. את טענותיו של איתי שטרום נביא בפני בית המשפט והתמונה המלאה תתברר שם".

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה כי "החלטת הפרקליטות שולחת מסר ברור לכל בעלי השליטה והמנהלים שהציבור מפקיד בידיהם את כספו, למען יידעו שכספי החוסכים אינם הפקר. יתירה מזו, הפרקליטות אינה מתכופפת בפני תמרונים משפטיים של עורכי דין יקרים, וממשיכה לבצע את עבודתה ללא מורא. על שליחי הציבור - פוליטיקאים, רגולטורים ודירקטורים - להפנים את לקחי דנקנר ולהיאבק במי שיונק את כספי הציבור לצורך התעשרות חסרת גבולות, גם בעת שהוא רב כוח והשפעה ולא רק בנופלו."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker